کد خبر : 19378

در گفتگو با معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مطرح شد؛

جریانات دانشجویی استان بوشهر وسط میدان مطالبه گری نیستند

جریانات دانشجویی استان بوشهر وسط میدان مطالبه گری نیستند

جریانات دانشجویی باید با تغییر دولت ها دچار سیاست زدگی و سیاست پذیری نشوند . اختلاف نظر هیچ مشکلی ندارد اما این که خط فکری از بیرون به دانشجو داده شود ، چالش برانگیز می شود. جریانات دانشجویی خودشان با منظومه فکری امام و رهبری آشنا شوند و همین منظومه را مطالبه کنند.

به گزارش بوشهر24 به نقل از دانشجو نیوز، جنبش دانشجویی ایران بیش از هفت دهه است که در تحولات سیاسی و اجتماعی ایران نقشی بی بدیل داشته است. ماموریت اصلی و نقش کلیدی برای فعالین جنبش دانشجویی آزادی خواهی، آرمانگرایی، اصلاح گری و مطالبه گری جامعه است تا بدون آنکه آلوده مناسبات قدرت و سهم خواهی گردند، چشم ناظر و نماینده مردم باشند برای اصلاح و درستی انجام امور. باید علاوه بر روشنگری و بیداری جامعه،صدای مطالبات مردم باشند تا محرومیت زدایی، مقابله با آسیب های اجتماعی و توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور و اصلاح گری همچنان به پیش رود.

تحقق مستمر این ماموریت و عهده دار بودن این نقش، تمرینی است برای آموختن مهارت هایی کلیدی همچون تعامل با یکدیگر، نقد منصفانه، اخلاق ورزی و خرد جمعی مبتنی بر حفظ منافع ملی. این مهارت ها، همان سرمایه ای است که برای مدیریت جامعه و نهادهای خصوصی و دولتی در آینده ای نزدیک به دست فعالین صالح این جنبش به ثمر خواهد نشست.

در همین راستا در مورد تحقق ماموریت و رسالت و حرکت صحیح جنبش های دانشجویی استان بوشهر با حجت الاسلام سید عبدالجلیل حسینی معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به گفتگو نشستیم.

به دنبال ایجاد فضای یأس و ناامیدی در جامعه ، بحث نبود نشاط اجتماعی در دانشگاه ها زیاد مطرح می شود . آیا نشاط در دانشگاه نیست؟

حسینی: جبهه باطل هر موقع ناتوان از ساقط کردن هدفش باشد به دنبال ایجاد یأس در آن کشور است. در آیات قرآن هم هست که میفرمایند از رحمت خدا ناامید نشوید. اگر امید نباشد ابزار و توان هم ناکارآمد هست. به عبارتی همان فشار روانی و اقتصادی و سیاسی است که حضرت آقا در چهارده خرداد مطرح کردند. اساسی ترین بخش فشار روانی و نقطه پیکان این امر یأس است. جبهه استکبار به دنبال فلج کردن از داخل است. جوان پرانرژی است که اگر یأس بر او غلبه نکند کار خودش را میکند.

نشاط از لحاظ مبنایی درست مطرح نمی شود لذا در اجرا برعکس مفهوم حقیقی نشاط عمل می شود . نشاط باید در راه خدا و برای رضایت خدا و ترویج کننده مفاهیم الهی باشد. نشاط کاذب موجب تخدیر جوان می شود . نشاط حقیقی باعث ایجاد انرژی در جوان و استفاده از این شورو داشته های علمی و بهره گیری از آن می شود.

در دانشگاه با فعالیت های سیاسی به دنبال ایجاد القای تفکر ناکارآمدی نظام هستند . دانشجو چه وظیفه ای دارد؟

حسینی: دانشگاه و حوزه به عنوان دو قطب علمی و فکری و نخبگانی در جامعه اثر مستقیم دارند و مردم خواه ناخواه از اتفاقات داخل حوزه و دانشگاه تاثیر می پذیرند. بخاطر همین هم فضای دانشگاه باید پرنشاط ، امید بخش و کمک کننده برای رسیدن به اهداف انقلاب باشد. ما باید تفاوت بین کارآمدی نظام وکارآمدی جریانات سیاسی صاحب قدرت در کشور قائل شویم. امام خامنه ای هم فرمودند آن جاهایی که انقلابی عمل کردیم جلو رفتیم اما آن جاهایی که به داشته های خودمان نگاه نکردیم و نگاهمان به داشته های طرف مقابل بود ضرر کردیم. در اقتصاد می فرمایند اقتصاد داخلی ، فرهنگی می فرمایند آموزه های ناب اسلامی ، در باب سیاست اندیشه ناب محمدی (ص) . تفکر مقابل می گوید برای پیشرفت باید در برابر تمدن غرب تعظیم کنیم . ما اختلاف مبنایی با تمدن غرب داریم اما از پیشرفت های آن همچون تکنولوژی استفاده می کنیم کما این که خود آن ها برای پیشرفت در تکنولوژی از تمدن باشکوه قرن های چهار تا نهم اسلامی ما استفاده کردند. نظام برای مدیریت پیشنهاد دارد اما مجری هم دارد ، قانون گذار هم دارد. انتخاب اینها با مردم است. سود و زیان انتخاب صحیح و ناصحیح به مردم می رسد. قوه مقننه ما قوی و مطالبه گر نیست، قوه مجریه ما هم نگاه های خاص خودش را دارد و از کنار هم قرار گرفتن اینها مشکلات فعلی بوجود می آید.

جریانات لیبرال در کشور به دانشجویان بها دادند یا جریانات ارزشی؟

حسینی: جریان ارزشی بها دادند اما رسانه ای نکردند ، مهمترین جریان ارزشی که وجود داره حضرت آقاست ، انتصابات ایشان را ببینید ، سازمان تبلیغات ، حجت الاسلام قمی یک نیروی جوان و پرنشاط ، نهاد رهبری حجت الاسلام رستمی جوان و پرنشاط و پرتلاش . ایشان معتقدند در راس امورات باید جوان ها باشند که کار جلو برود. اما ویژگی طرف مقابل استفاده از تبلیغات رسانه ایست و بازی رسانه ای را خوب مدیریت می کنند همین عامل باعث می شود ما فکر کنیم اینها دارند در ایجاد بستر نشاط در دانشگاه و بیرون دانشگاه خوب عمل میکنند.

عمل به رسالت دانشجویی در بین جریانات دانشجویی استان بوشهر مطلوب است؟

حسینی: متاسفانه جریان های ارزشی استان بوشهردر دانشگاه خوب عمل نمی کنند و وسط میدان مطالبه گری نیستند . حضرت آقا چند محور در مورد دانشجو دارند که می فرمایند دانشجو تماشاچی نباشد ، دانشجو در مورد اتفاقات دانشگاه سوال کند ، دلیل بخواهد ، مطالبه کند که چرا این اتفاق افتاد ، فضای دانشگاه متعلق به دانشجوست . دانشجو باید امیدوار به آینده باشد، امید باعث نشاط و تحرک و عمل می شود. نسبت به اتفاقات جامعه هم بی تفاوت نباشد و نگاه فعالانه داشته باشد. ما در مجموعه دانشگاه های استان بوشهر این را کم داریم و عمدتا تماشاچی هستند . اگر اتفاقی در دانشگاه افتاد کف میدان نیستند ، مطالبه گر نیستند و به جای حل مشکل ، با سوال ( چه کنیم؟ ) مسئله ساز می شوند. دانشجو باید حلال مشکلات باشد . این تماشاچی بودن جریان ارزشی عدم نقش آفرینی دانشجو در دانشگاه را به دنبال دارد.

تشکل های دانشجویی استان بوشهر چه چیزی را مطالبه کنند؟

حسینی: اولین مطالبه بازخوانی و بازگشت به اندیشه های امام و رهبری است . بعضی از مسئولان ما خواسته یا ناخواسته از این اندیشه فاصله دارند . دوم توجه به محرومین در تمام استان ، دانشگاه باید به عنوان نوک پیکان مطالبه گری از مسولین این خواسته را مطالبه کند . در همین بحث منطقه آزاد که حرکت خوبی هم از طرف دانشگاه صورت گرفت ، آیا منطقه آزاد به نفع محرومین و قشر پایین دست جامعه است یا مشکلات این قشر را بیشتر می کند؟ سوم اقتصاد مقاومتی یا همان اقتصاد درون زا . الآن عمده مشکلات مردم اقتصادیست و پاشنه آشیل فشار روانی و سیاسی دشمن همین مشکل اقتصادی است.

ما در فضای علمی ، فرهنگی ، سیاسی پیشرفت داشتیم . نظامی که چهل سال با شدیدترین تحریم ها و فشار های روانی و نظامی جلوی آمریکا و استکبار بایستد و رو به پیشرفت باشد که این جزو نوادر تاریخ است. مطالبه باید از مسئولین در مورد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشد ، در صادرات ، واردات ، تولید ، استفاده از منابع و غیره چه کرده؟ چهارم مشکلات زیست محیطی است که جریانات دانشجویی باید در این مورد ورود کند.

اگر بخواهم در یک جمله خلاصه بگویم که شامل همه موارد شود باید جریانات دانشجویی خودشان با منظومه فکری امام و رهبری آشنا شوند و همین منظومه را مطالبه کنند ، اگر این منظومه مطالبه شود همه مسائل قابل حل می شود.

تشکل های دانشجویی استان بوشهر چقدر در عرصه سیاسی سیاست زده هستند؟

حسینی: مجموعه تشکل های دانشجویی استان با آن تشکل پویای دانشجویی فاصله دارند و به عبارتی فاصله معنا داری دارند. مسئولین و نهاد های مربوطه در دانشگاه ها باید بستر فعال شدن تشکل ها را مهیا کنند تا بستر بصیرت افزایی در دانشگاه توسط دانشجوها شکل گیرد. متاسفانه در کشور ما با تغییر دولت ها ، ساختارها هم تغییر و دچار چالش میشود ، در صورتی که در کشورهای دیگر دولت خط فکری خود را از جریان نخبگان می گیرد . جریانات دانشجویی باید با تغییر دولت ها دچار این سیاست زدگی و سیاست پذیری نشوند . اختلاف نظر هیچ مشکلی ندارد اما این که خط فکری از بیرون به دانشجو داده شود این دچار چالش می شود. ما این را میبینیم که فلان تشکل از فلان جبهه سیاسی و فلان تشکل از دیگری خط می گیرند ختی در عرصه اجرا . در کرسی های آزاد اندیشی تضارب و برخورد تفکرها صورت گیرد که این خود سازنده است.

با تغییر دولت ها برخی تشکل های دانشجویی دچار محدودت و فشار واقع می شوند . این یأس از مطالبه گری به دنبال ندارد؟

حسینی: اگر کسی معتقد به مبانی اسلام و انقلاب باشد مأیوس نمی شود ، جبهه حق اهل یأس نیست . اعتقاد قرآنی است که حزب حق غالب است حتی در کمترین تعداد . شرایط الآن را با صدر اسلام یا قبل انقلاب مقایسه کنید . جبهه حق قبل انقلاب در مضیقه بودند یا الآن؟ اما بچه های انقلابی آزادی عمل دارند ، آزادی و بیان اندیشه در جامعه ما راحت است ، احساس آزادی وجود ندارد . بخاطر همین پالس منفی داده می شود . هر دولتی که می آید جریانی خاص میگوید با وجود آن دولت ما آزادی نداریم. دانشجوی ولایتمدار مأیوس نباید باشد چون حضرت آقا مآیوس نیست.

تشکل های دانشجویی در عمل گاهی ساختار شکنی می کنند به اسم مطالبه گری ، وظیفه تشکل های انقلابی چیست؟

حسینی: تشکل های ارزشی باید از مسئولین دانشگاه مطالبه کنند . دانشجو به دنبال درس خواندن است و هیچ گناهی ندارد که پاسوز جریانات مغرض شود. کسی که در دانشگاه مسئولیت دارد باید فضا را طوری مدیریت کند که مشکلی برای دانشجو پیش نیاید . مطالبه گری باید در بستر قانون و نظام ، مودبانه ، منطقی ، عقلانی و آرام صورت گیرد. در این صورت موجب ترویج اندیشه ها و اهداف انقلاب می شود . رعایت این موارد ظرافت دارد که گاهی تند رفتن یا کند رفتن باعث خروج از دایره انقلابی گری می شود.

دانشگاه محور تحول است و در بستر دانشگاه افراد تربیت می شوند و به سوی تمدن اسلامی گام برمی داریم . باید شرایط را همه مهیا کنند که در دانشگاه علم مقدس شمرده شود. فعالیت های علمی و فرهنگی جدی گرفته شود. مسئولین دانشگاه هم باید فضا را مدیریت کنند که دانشجو به فعالیت های علمی فرهنگی و سیاسی در بستر دانشگاه بپردازد.

ارسال نظر