کد خبر : 19477

بیانیه بالفور

انگلیس چگونه با یک نامه ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

انگلیس چگونه با یک نامه ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

از نظر فلسطینیان، بیانیه بالفور نقطه آغاز یک فاجعه تاریخی فراموش‌نشدنی است که سرنوشت آنها را تغییر داد و میلیون‌ها نفر از آنها را در جهان آواره کرد.

به گزارش بوشهر24، روز گذشته مردم فلسطین و تمام آزادی‌خواهان جهان صد و یکمین سالگرد بیانیه بالفور را به سوگ نشستند. صد و یک سال پیش در چنین روزی، «آرتور جیمز بالفور» وزیر خارجه وقت انگلیس با ارسال نامه‌ای به «بارون والتر روتشیلد» نماینده یهودی مجلس این کشور وعده داد که لندن به تاسیس "یک خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین" کمک خواهد کرد و همین نامه سرآغاز تاسیس رژیم اشغالگر صهیونیستی شد.

انگلیس چگونه با یک نامه ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

این نامه کوتاه اگرچه تنها از 67 کلمه تشکیل شده بود اما آثار زیانبار آن پس از یک قرن همچنان باقی‌ست. با این حال، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس سال گذشته در صدمین سالگرد این رخداد، بیانیه بالفور را یکی از مهمترین نامه‌های تاریخ خواند و اعلام کرد انگلیس از اینکه با این بیانیه، باعث تشکیل اسرائیل شده است به خود می‌بالد!

بیانیه بالفور یکی از جنجالی‌ترین اسناد تاریخ و نخستین سندی است که در حمایت از تحقق رویای شوم «تئودور هرتسل» در جهان وجود دارد و بر پایه همین سند بود که حدود سه دهه بعد، رژیم صهیونیستی در قلب سرزمین‌های اسلامی اعلام موجودیت کرد.

بالفور در سال 1917 در این نامه خطاب به روتشیلد که در آن زمان یکی از بانکداران و سیاستمداران متول انگلیس به شمار می‌رفت به صراحت عنوان کرد که "دولت فخیمه بریتانیا نظر مساعدی نسبت به ایجاد یک خانه ملی برای یهودیان دارد و برای تحقق این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد." او در پایانِ این نامه از روتشیلد می‌خواهد که این موضوع (حمایت لندن از تشکیل خانه یهودیان) را به اطلاع فدراسیون صهیونیستی انگلیس نیز برساند.

چگونه یک نامه ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

انگلیس پس از این نامه به وعده خود وفا کرد و سرزمین فلسطین را که در آن زمان پس از شکست امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول تحت قیمومیت آن درآمده بود، برای تشکیل یک به اصطلاح کشور یا خانه یهودی در اختیار صهیونیست‌ها قرار داد؛ اما این پایان داستان نبود.

انگلیس و اسرائیل بیانیه بالفور را یک گام تاریخی مهم در نجات دادن یهودیان از آوارگی می‌دانند اما از نظر فلسطینیانی که جان و مال و سرزمین خود را به پای این هدف شوم از دست دادند، بیانیه بالفور نقطه آغاز یک فاجعه تاریخی فراموش‌نشدنی است که سرنوشت آنها را تغییر داد و علاوه بر پاکسازی قومی فلسطینیان در سال 1948، بیش از 5 میلیون نفر از آنها را در جهان آواره کرد.

چگونه یک نامه ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

به همین دلیل است که جشن کنایه‌آمیزی که فلسطینیان همه ساله در صدمین سالگرد بیانیه بالفور برگزار می‌کنند، پر از نمادهای انگلیسی است. سال گذشته حتی برروی کیک آنها نیز پرچم انگلیس نقش بسته بود و یک زن با ظاهری شبیه به ملکه انگلیس نیز در این جشن حضور داشت تا به طور غیرمستقیم به جهانیان یادآور شوند آنچه امروز بر آنها می‌گذرد، نتیجه همان نامه‌ای است که یک قرن پیش مقدمات این درد و رنج را برای آنها فراهم کرد.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر