کد خبر : 19500

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی:

پیاده‌روی زائران رضوی، آمار زائران ورودی به مشهد از مرز ۱۷۰۰۰۰۰ نفر گذشت

پیاده‌روی زائران رضوی، آمار زائران ورودی به مشهد از مرز ۱۷۰۰۰۰۰ نفر گذشت

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی از ورود بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار زائر به مشهدمقدس خبر داد.

به گزارش بوشهر24، همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.

این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا همگان کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل محمد (ص) به حرکت در می‌آورد.

در این میان اما تمامی ارگان‌‌ها و نهادها بسیج شده‌اند تا در ایام پایانی دهه صفر میزبانی شایسته برای زائران پیاده امام هشتم(ع) باشند و پذیرایی درخوری از این زائران صورت بگیرد.

زائران پیاده امام رضا(ع) از مسیرهای متعددی و از محورهای ورودی شهر مشهد خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند تا فعل دلدادگی و عشق به اهل بیت(ع) را در ایام پایانی دهه صفر صرف کنند و حضوری میلیونی را در کنار سایر دلدادگان اهل بیت(ع) در ایام شهادت امام رضا(ع) و پیامبر مهر و عطوفت رقم بزنند.

در ادامه تازه‌ترین اخبار از این رویداد تاریخی را مشاهده می‌کنید: 

13:05| جلوه‌های عشق و دلدادگی زائران پیاده رضوی در مسیرهای منتهی به مشهد+فیلم

از مشهدمقدس، این روزها جاده‌‌های منتهی به مشهد حس و حال خاصی دارد و در تمامی مسیرها، شوق به اهل بیت(ع) موج می‌زند؛ زائرانی را می‌بینی که از دور و نزدیک و با پای پیاده خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند.

زائرانش از طیف‌ها و سنین مختلف هستند و هرسال نیز این مسیر را پیاده روی می‌کنند تا به حرم و مامن امام هشتم شیعیان برسند و این ایام پایانی ماه صفر را در کنار گنبد و بارگاه منور رضوی باشند.

سال به سال بر تعداد زائرانش افزوده می‌شود و هر سال شاهدیم که خیل عظیمی از زائران پیاده به حرم منور رضوی مشرف می‌شوند و تقریبا جمعیت آنها به حدود نیم میلیون نفر می‌رسد.

این طیف وسیع از زائران قطعا نیاز به خدمت رسانی و هم افزایی بالایی از سوی دستگاه‌های مختلف اجرایی و خدماتی دارند و البته هم افزایی مناسبی نیز در استان خراسان رضوی و شهر مشهد در این حوزه شکل گرفته و هر ساله نیز شاهد هستیم دامنه و طیف خدمات به زائران پیاده رضوی افزایش پیدا می‌کند.

آستان قدس رضوی، اوقاف استان و جمعیت خدمتگزار به زائران پیاده مهمترین نهادهایی هستند که در امر خدمت رسانی به زائران مشارکت و فعالیت دارند و نیروهای بیشتری نیز هرساله از سوی آنها برای امر خدمت رسانی به کار گرفته می‌شود.

زائران نیز خوشبختانه سال به سال و براساس مطالعات میدانی و پژوهش‌های صورت گرفته از این خدمات ارائه شده رضایت بیشتری دارند و چه چیز بالاتر از اینکه بتوانی رضایت خاطر زائر امام رضا(ع) را فراهم کنی.

12:58| 30 ایستگاه پذیرایی از زائران پیاده‌ امام رضا(ع) در مسیرهای خراسان شمالی برپا شده است

حجت الاسلام والمسلمین عظیم آسوده مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان شمالی  با اشاره به نزدیکی ایام شهادت امام رضا(ع) و رهسپاری خیل عظیمی از کاروان‌های پیاده روی به مشهد مقدس خاطرنشان کرد: برپایی 30 ایستگاه صلواتی با نام قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی برای زائرانی که از استان‌های مازندران و سمنان وارد خراسان شمالی می‌شوند از اقداماتی است که در این ایام انجام می‌گیرد. غذای گرم در دو وعده نهار و شام از دیگر خدماتی است که به این زائران ارائه می‌شود.

12:50| عشق و ارادت بی‌پایان اهل تسنن به خاندان عصمت و طهارت+فیلم

هرساله همزمان با ایام شهادت امام رضا(ع) و رسول مکرم اسلام حضرت محمد(ص) تعداد زیادی از اقوام اهل سنت دلداده به این امام رئوف٬ راهی مشهد مقدس می‌شوند. امسال نیز همچون سنوات گذشته این کاروان 160 نفری از طلاب و اقوام مختلف اهل سنت خراسان شمالی با سفر به این مضجع شریف٬ دلدادگی و ارادت خود را به این امام رئوف ثابت کردند.

12:36|آمار زائران ورودی به مشهد از مرز 1700000 زائر گذشت

مهدی فروزان در مشهدمقدس اظهار داشت: تاکنون یک میلیون و 738 هزار و 577 زائر به طرق مختلف ریلی، جاده‌ای، هوایی و شخصی و همچنین پیاده به مشهدمقدس سفر کرده‌‌اند و این تعداد زائر مربوط به ایام پس از اربعین حسینی تاکنون است.

مدیرکل امور رفاهی امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: همچنین براساس آمارها 69 هزار زائر پیاده نیز در مسیرهای ورودی به مشهدمقدس قرار دارند و تاکنون نیز 10 هزار زائر پیاده وارد مشهدمقدس شده‌اند.

فروزان خاطرنشان کرد: خدمت رسانی به زائران رضوی در قالب هم افزایی مناسب میان دستگاه‌های مختلف استان در حال حاضر صورت می‌گیرد.

12:16| 10000 شهروند مشهدی در سامانه "شهروند مهمان‌نواز حریم رضوی" ثبت نام کرده‌اند

نرگس شالچیان در مشهد مقدس اظهار داشت: انتظار ما این است که در یک بازه زمانی دو سه ساله، مسئولیت میزبانی از زائران به خود مردم واگذار شود  و شهرداری بیشتراز اینکه نقش تصدی‌گری را داشته باشد نقش تسهیل‌گری ایفا کند؛ رویکرد دیگر ما از طرح شهروند میهمان نواز حفظ کرامت انسانی است و در این پویش افراد به دور از جنسیت، طبقات اجتماعی و میزان درآمدشان با یکدیگر در این طرح شرکت و مسئولیتی را برعهده می‌گیرند و سعی می‌کنند در ارتقاء فرهنگ میزبانی مشارکت کنند.

معاون شهردار مشهد با بیان اینکه در جلسات متعدد با سازمان‌های مختلف تلاش کرده‌ایم که موازی کاری‌ها در ارائه خدمات به زائران به حداقل برسد و تمامی امور به صورت هماهنگ ارائه شوند، افزود: از تمام تشکل‌ها مردمی و سمن‌ها نیز انتظار داریم با ثبت نام در این طرح در میزبانی از زائران با مجموعه‌های خدمت رسان مشارکت کنند زیرا ایام پایانی ماه صفر بهترین فرصت برای تجلی فرهنگ میزبانی از زائران توسط شهروندان مشهدی است و مدال شهروند میهمان نواز نیز در همایش شور خدمت به یکی دو مورد از فعالیت‌های انسانی که در زمینه میزبانی از زائران در سال‌های گذشته اقدامات ارزنده‌ای را داشته‌اند تقدیم می‌شود.

وی تصریح کرد: شهروندان از طریق شماره تلفن 3135، ارسال عدد 8 به شماره پیامک 1000181، مراجعه حضوری به معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد و یا مراجعه به سایت mashhadisho.ir می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند.  تاکنون نزدیک به 10 هزار نفر در سامانه شهروند میهمان نواز حریم رضوی برای ارائه خدمات به زائران در ایام پایانی ماه صفر  ثبت نام کرده‌اند.

139309301058262954337184

11:39| بزرگترین کاروان زائران پیاده رضوی از نیشابور عازم مشهدالرضا(ع) شد

از مشهدمقدس، مسیرهای متعدد منتهی به مشهدمقدس را اگر این روزها بنگرید شاهد هستید که زائران متعددی در طیف‌ها و سنین مختلف به سوی مشهد رهسپار هستند.

بزرگترین کاروان زائران پیاده امام رضا(ع) اما امروز از شهرستان نیشابور به سمت مشهدالرضا(ع) حرکت خود را آغاز کرده و طی روزهای آتی به مشهدمقدس می‌رسد تا در ایام سالروز شهادت امام رضا(ع) در کنار مضجع نورانی و شریف آن امام همام باشند.

این کاروان را 4000 زائر پیاده رضوی تشکیل می‌دهند که نکته جالب در مورد آنها این است که تمامی آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

139409161248308556662864

10:38| 50 ایستگاه خدمت‌رسانی در محورهای منتهی به شهر مشهد برپا می‌شود

سیدخلیل منبتی اظهار داشت: بیش از 50 ایستگاه خدمت‌رسانی درون‌شهری و برون‌شهری در محورهای منتهی به شهر مشهد به همت خدام بارگاه آستان قدس رضوی به صورت خودجوش دایر شده که خدمات شبانه روزی به زائران ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه در نقاط صفر مرزی ایستگاه‌های خدمت رسانی به زائران پیاده برپا شده است، افزود: این ایستگاه‌‌ها خدمات اسکان و پذیرایی را به صورت 24 ساعته و توزیع صبحانه، نهار و شام را در ایستگاه‌های برون شهری به زائران پیاده ارائه می‌دهند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی تصریح کرد: سعی داریم تا زائران پیاده حداقل یک وعده غذایی را از غذای متبرک میهمانسرای حضرت رضا(ع) بهره‌مند شوند. همچنین در این ایستگاه‌ها درمانگاه‌های کوچکی برای درمان سرپایی زوار برپا شده که پزشکان نیز جزو خدمه آستان قدس رضوی هستند.

139409161247527136662844

10:23| کاروان 1000 نفره اهل‌سنت به بارگاه منور رضوی مشرف شدند

عشق به اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) سن و طیف خاصی نمی‌شناسد و زائرانش از مذاهب و سنین مختلف در ایام پایانی ماه صفر به حرم منور رضوی مشرف می‌شوند.

امروز نیز کاروانی از اهل سنت که متشکل از حدود 1000 زائر اهل سنت بود به بارگاه منور رضوی مشرف شدند.

این کاروان 1000 نفره حرکت خود را از میدان شهدای مشهدمقدس آغاز کرد و برای عرض ارادت به ساحت مقدس و نورانی و سراسر خیر و برکت امام هشتم(ع) به بارگاه منور ایشان مشرف شدند.

09:18| 454 مکان ویژه اسکان زائران پیاده توسط اوقاف خراسان رضوی فراهم شده است

حجت‌الاسلام محمد احمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ویژه برنامه‌های دهه وقف از 15 تا 24 آبان ماه در امامزادگان و بقاع متبرکه خراسان رضوی برگزار و در روزهای شاخص این دهه به‌ویژه ایام دهه شفاعت و روزهای پایانی ماه صفر برگزاری مراسم رحلت پیامبر اکرم(ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) را در 81 بقعه، اجتماع عظیم عزاداران نبوی را در 66 بقعه، مراسم شهادت امام‌ رضا(ع) را در 70 بقعه، قرائت زیارت از راه دور پیامبر اکرم(ص) را در 45 بقعه، برپایی 65 ایستگاه طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی جهت خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی خواهیم داشت.

وی افزود: 454 مکان جهت اسکان زائران پیاده امام رضا(ع) در ایام دهه شفاعت و شهادت امام مهربانی‌ها با ظرفیت 40 هزار زائر در هر شب برای اسکان زائران پیاده امام رضا(ع) آماده شده که 400 مکان آن در مشهد بوده و 54 مکان دیگر در جاده‌ها و مسیرهای منتهی به مشهد که در مسیر زائران پیاده امام هشتم(ع) است قرار گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی با اشاره به برنامه‌های شاخص دهه وقف در استان، گفت: 66 نشست ‌علمی و فقهی، برپایی 23 ایستگاه همه واقف باشیم، برگزاری همایش یاوران وقف در دو سطح شهرستانی و استانی که همایش استانی آن در روز دوشنبه 21 آبان ماه 97 در تالار نور برگزار می‌شود و در این مراسم از 40 برگزیده حوزه وقف تقدیر می‌شود.

139309301057578094337174

08:44| 32000 زائر پیاده رضوی در مسیرهای منتهی به مشهدمقدس هستند

حسین رضایی در مشهدمقدس اظهار داشت: 9820 زائر پیاده براساس آخرین آمارها به مشهدمقدس برای ایام پایانی ماه صفر وارد شده‌‌اند و تعداد این زائران نیز لحظه به لحظه در حال افزایش است.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) افزود: همچنین حدود 32000 زائر پیاده دیگر نیز در محورهای منتهی به مشهدمقدس هستند و در این ایام در مشهدالرضا(ع) حضور خواهند داشت.

رضایی عنوان کرد: خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی با هم‌افزایی مناسبی در حال انجام است و با تمهیدات صورت گرفته از سوی شورای شهر و شهرداری مشهد و همچنین مساعدت استاندار خراسان رضوی ظرفیت مناسبی برای اسکان زائران نیز فراهم شده است.

/تسنیم

ارسال نظر