کد خبر : 19505

وزیر علوم:

پاسخ نخبگان ایرانی به آمریکا با رونمایی از ۲ دستاورد شرکت ‌های دانش‌بنیان تحریم‌شده

پاسخ نخبگان ایرانی به آمریکا با رونمایی از ۲ دستاورد شرکت ‌های دانش‌بنیان تحریم‌شده

منصور غلامی وزیر علوم امروز (دوشنبه) با حضور در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ۲ دستاورد ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد این سازمان را در حالی رونمایی کرد که آنها اخیراً در لیست تحریم‌ها قرار گرفته بودند.

به گزارش بوشهر24، منصور غلامی امروز (دوشنبه) در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران حضور یافته و از مراکز مختلف آن بازدید و 2 دستاورد مهم را رونمایی کرد.

غلامی در این دیدار از پژوهشکده کشاورزی، آزمایشگاه‌ سلول‌های بنیادی، آزمایشگاه بافت ریز ازدیاد گیاهان دارویی و تزئینی، پژوهشکده بیوتکنولوژی، مرکز کلکسیون میکرو ارگانیسم‌های صنعتی ایران (ویژه نگهداری و حفظ منابع زیستی جهت ارائه به مراکز صنعتی و پژوهشی و دانشگاهی)، پژوهشکده زیست فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی (تولیدکننده انواع آنتی‌بیوتیک‌ها)، شرکت دانش‌بنیان سرو هیدرولیک پویا و بکر پارت خاورمیانه بازدید کرد.

در این بازدید از «شیر الکتروهیدورولیک» و «نازل سوخت پاش هواپیما» که در ایران فقط دو شرکت آن را تولید می‌کنند و برای اولین بار توسط شرکت دانش بنیان «سرو هیدرولیک پویا» تولید شد، رونمایی شد.

غلامی همچنین پای سخنان جوانان فعال شاغل در این شرکت نشست؛ جوانان گفتند: دانش موجود در این شرکت بیش از ۴۰ میلیون دلار در شرایط غیر تحریمی ارزش دارد ضمن اینکه در مجموع از دانش ساخت، نخبگان ایرانی توانسته‌اند به تعمیرات برسند و ۴ مسئول این شرکت از سازمان هواپیمایی کشوری مجوزهای لازم برای بهره‌برداری را گرفته‌اند.

وزیر علوم با حضور در یک شرکت دانش‌بنیان دیگر به نام شرکت بکر پارت خاورمیانه از ساخت و بومی‌سازی رادیو VHF و AM که ویژه پرنده‌های هوایی (غیرنظامی) است رونمایی کرد. این محصول از قطعات حساس و تحریمی به حساب می‌آید و در حقیقت می‌توان گفت این شرکت زائیده تحریم‌هاست که توانسته در کنار ۱۵ شرکت دیگر انجمنی را برای تأمین نیازهای هوایی ایران تأسیس و در این زمینه فعالیت مشترک داشته باشد.

یکی از مسئولین این شرکت به غلامی در خصوص این دو محصول اینگونه توضیح داد که یکسال است این رادیو در هلی‌کوپترهای ناجا نصب و هواناجا از آن بهره‌برداری می‌کنند ضمن اینکه پرنده‌های هوانیروز ارتش هم درخواست استفاده از این محصول را داده‌اند، این در حالیست که این دستگاه با یک سوم قیمت مشابه خارجی در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.

در بخش دیگری از این شرکت جعبه سیاه هلی‌کوپتر توسط جوانان این مرز و بوم ساخته شده است که تائیده آن توسط پنها (پشتیبانی و نوسازی هلی‌کوپتری ایران) داده شده و حدود ۴۳۰ بار تست نهایی شده است، این در حالیست که این محصول روز گذشته در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و رونمایی از آن پیام خوبی را به طرف خارجی اعلام خواهد کرد. گردش مالی ۲۰۰ میلیاردی این ۱۵ شرکت دانش‌بنیان با حضور ۲۵۰ کارمند توانسته نقطه امیدی برای پشتیبانی هوایی به حساب آید.

در بخشی از این دیدار تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان پیشنهاد ایجاد و راه‌اندازی شرکت‌های هاب هوایی را به وزیر علوم  ارائه و از او خواستند که در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

/خبرگزاری فارس

ارسال نظر