کد خبر : 19506

مدیر امور باغبانی استان بوشهر:

استان بوشهر رتبه هفتم کشور در توسعه سطح گلخانه‌ها را دارد

استان بوشهر رتبه هفتم کشور در توسعه سطح گلخانه‌ها را دارد

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: استان بوشهر رتبه هفتم کشور در توسعه سطح گلخانه‌ها را دارد.

به گزارش بوشهر24، سمیه فرح بخش ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان بوشهر تلاش های خوبی صورت گرفته است و شاهد اجرای طرح‌های متعددی هستیم.

وی اضافه کرد: در راستای توسعه کشت گلخانه‌ای اقدامات خوبی همچون پرداخت تسهیلات ارزان برای توسعه گلخانه ها، اصلاح و نوسازی و بازسازی واحدهای فرسوده و غیر اقتصادی و بهبود و افزایش عملکرد محصول در واحد سطح گلخانه در دستور کار است.

برح‌بخش از ایجاد بازار های جدید داخلی و هماهنگی برای ورود به بازار های خارجی خبر داد و بیان کرد: استفاده از ارقام مرغوب خارجی، تقویت و تکمیل زنجیره ارزش محصولات، بررسی و راه‌اندازی و نگهداری بازار فروش، برندسازی در بازارهای هدف و تشویق صادرکنندگان و پیگیری تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل و توسعه ظرفیت آوری و واحدهای بسته بندی از دیگر برنامه‌ها است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: استان بوشهر با سطح ۱۰۰.۳ هکتار در مقام هفتم کشور از نظر سطح توسعه گلخانه قرار گرفت و ضمن ارتقاء وضعیت توسعه سطح، موفق به تحقق ۱۱۴ درصد اهداف برنامه ابلاغی در هفت ماهه سال جاری شده است.

وی افزود: جمع کل توسعه گلخانه ها شامل مجموع سطوح انعقاد قرارداد شده در بانک کشاورزی، سایر بانکها، سامانه کارا، سازه های فنی سبک (سایبان) و سطح خود اجرایی است.

فرح بخش اهداف کلی طرح توسعه گلخانه های کشور را افزایش تولید با هدف افزایش ضریب امنیت غذایی و سلامت غذا، مصرف بهینه آب و ارتقاء بهره وری و صرفه جویی در آب، افزایش صادرات محصولات در جهت مثبت نمودن تراز تجاری بخش کشاورزی عنوان نمودند.

وی گفت: با توجه به چالش های پیش روی بخش کشاورزی شامل خشکسالی و تغییر اقلیم، فرسایش بستر خاک، فقر کمی و کیفی منابع آبی، میزان تبخیر و تعرق بسیار بالا و تغییر ذائقه بازار به سوی محصولات با کیفیت گلخانه ای و محصول سالم، تنها راه برون رفت از این مشکلات و تحقق تولید پایدار انتقال کشت از فضای باز به سمت کشت در محیط های کنترل شده است.

/خبرگزاری مهر

ارسال نظر