کد خبر : 19621

مدیرکل گمرکات استان بوشهر:

۱۷ میلیون تن کالا از گمرکات استان بوشهر صادر شد

۱۷ میلیون تن کالا از گمرکات استان بوشهر صادر شد

مدیرکل گمرکات استان بوشهر با اشاره به صادرات ۱۷ میلیون تن کالا از گمرکات استان در ۷ ماه امسال گفت: از این میزان کالا افزون بر ۱۲ میلیون تن آن غیرنفتی است که افزایش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

به گزارش بوشهر24، منصور بازیار ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به افزایش صادرات کالای غیر نفتی از گمرکات به خارج از کشور اظهار داشت: در بازه زمانی هفت ماهه امسال افزون بر 17 میلیون و 703 هزار تن کالا به ارزش حدود  8 میلیارد و 818  میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.

وی از افزایش 7 درصد صادرات کالا از نظر ارزشی خبرداد و بیان کرد: میزان صادرات هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 18 درصد کاهش و از نظر ارزشی 7 درصد افزایش دارد.

بازیار با بیان اینکه از صادرات یاد شده  12 میلیون و 277 هزار تن آن غیر نفتی بوده است گفت: این میزان صادرات به ارزش حدود 5 میلیارد و 993 میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 8 درصد و از نظر ارزش 41 درصد افزایش یافته است.

وی افزود :عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، جکت و متعلقات آن، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، گوگرد، لوازم حفاری، بادنجان و کدو و سنگ گچ و گچ بنایی است.

مدیرکل گمرکات استان بوشهر مقصد صادرات این کالاها را چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، مناطق ویژه، ژاپن، اندونزی، تایلند، کویت و مالزی دانست و بیان کرد: در هفت ماهه  امسال حدود 384 هزار تن کالا به ارزش افزون بریک‌میلیارد و 95 میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد شده است.

بازیار با بیان اینکه کالاهای وارداتی به استان بوشهر نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 44 و از نظر ارزشی 25 درصد کاهش  دارد افزود: لوازم و تجهیزات نیروگاهی، موز، کره حیوانی، اجزا و قطعات خودروی سواری، اجزا و قطعات موتورسیکلت، لاستیک خودروی سواری، تجهیزات کارخانه، برنج ، چای سیاه و خودروی سواری از جمله کالاهای وارداتی است.

وی مبداء کالاهای وارداتی را کشورهای چین، روسیه، فیلیپین، نیوزیلند، امارات متحده عربی، هند، اکوادور، کره جنوبی، سوئد و ژاپن دانست.

/تسنیم

ارسال نظر