کد خبر : 19737

کلیفرنیا....

ابرقدرتی که در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های خود هم ناتوان است

ابرقدرتی که در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های خود هم ناتوان است

بیش از ۳۰۰ هزار نفر تا کنون در سراسر این ایالت مجبور به ترک خانه و کاشانه شده‌اند. اکثر آنها ساکنان لس‌آنجلس هستند.

به گزارش بوشهر24، مقامات ایالت کالیفرنیا می گویند که انتظار نمی رود بزرگترین آتش سوزی تاریخ کالیفرنیا تا پایان ماه اوت مهار شود.

 
این آتش سوزی که موسوم به "مندوسینو کمپلکس" است تاکنون بیش از ۱۱۷ هزار هکتار که تقریبا به اندازه مساحت لس آنجلس است را سوزانده است. بیش از ۳۰۰ هزار نفر تا کنون در سراسر این ایالت مجبور به ترک خانه و کاشانه شده‌اند. اکثر آنها ساکنان لس‌آنجلس هستند. ۱۷ هزار نفر از ساکنان این منطقه تخلیه شده‌اند. هم‌اکنون سه کانون آتش‌سوزی، کمپ‌فایر، وولزی و هیل مناطق مختلف کالیفرنیا را تحت تأثیر قرار داده‌اند.
 
آمارهای رسمی ارائه‌شده توسط اداره جنگل‌بانی و پیشگیری آتش‌سوزی در ایالت کالیفرنیا حاکی است در سال ۲۰۱۸، تا کنون ۷۵۷۹ مورد آتش‌سوزی اتفاق افتاده و ۶۷۵۰ کیلومترمربع در آتش سوخته است. این آتش‌سوزی‌ها تا کنون ۲.۹۷۵ میلیارد دلار خسارت به‌جا گذاشته‌اند.
 

 
کورنی هونی، رئیس پلیس منطقه بیوت اعلام کرد تعداد قربانیان در شمال کالیفرنیا که آتش سوزی در آنجا ادامه دارد، ۵۶ نفر است و تقریبا ۱۳۰ نفر هنوز مفقودالاثر محسوب می شوند.
 
در اطراف شهر مالیبو، واقع در جنوب ایالت کالیفرنیا نیز دستکم سه نفر کشته شده اند. مساحت آتش سوزی Camp از ۵۵ هزار هکتار تجاوز کرده است. بخش اعظم این آتش سوزی در نقاط صعب العبور جریان دارد.در مجموع ۴۶۱ نفر و ۲۲ سگ تربیت شده در کارهای تجسسی برای پیدا کردن جسد قربانیان آتش سوزی شرکت دارند.
 
آتش سوزی در جنگل های شمال کالیفرنیا ویرانگرترین حادثه در تاریخ آمریکا است. این اتش سوزی که روز پنجشنبه آغاز گردید موجب نابود شدن حدود ۷ هزار ساختمان شد. تا به امروز بزرگترین و ویرانگرترین حادثه در آمریکا که باز هم در شمال ایالت کالیفرنیا رخ داده بود، آتش سوزی Tubbs شناخته می شد.
 
آتش سوزی Tubbs که در سال ۲۰۱۷ رخ داد، ۱۷ هکتار را در بر گرفت و بیش از ۵۵۰۰ ساختمان را از بین برد.
 
 
 
ثانیه به اندازه یک زمین فوتبال از جنگل های کالیفرنیا خاکستر می شود
 
آتلانتیک در مطلبی در این خصوص به پیشینه این آتش سوزی ها پرداخت و نوشت: «هفت سال پیش، پارک ویلیامز  رانندگی طولانی مدتی برای دیدن یک آتش سوزی طبیعی از نزدیک انجام داد و هنوز جزئیات آن را به خوبی به یاد می آورد. ویلیامز در آن زمان در یک آزمایشگاه ملی در جنگل های کاج جنوب غربی ایالات متحده کار می کرد که به بیش از یک میلیون هکتار از مناطق حفاظت شده چشم انداز داشت.
 
در ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۱، باد به جان یکی از درختان صنوبر این جنگل حفاظت شده افتاد و آتشی ایجاد کرد. آن چشم انداز به سرعت در آتش سوخت و باد یاغی خیلی زود بزرگترین آتش سوزی تاریخ نیومکزیکو را رقم زد.
 
ویلیامز دیگر نمی توانست در آن آزمایشگاه کار کند چراکه تمامی آن منطقه خالی شده بود و او و دوستانش به دنبال کورسوی امیدی به اطراف شهر رفتند. سرانجام به نقطه ای نزدیک کوه رسیدند. او به یاد می آورد که هوای بیرون ماشین همچون آتش یک شومینه آجری بود و دود آتش از کیلومترها آن طرف تر مانند یک ستون دود دیده می شد.
 

 
از نظر ویلیامز آتش سوزی های اینچنینی همچون اقیانوسی است که هیچ شانسی برای انجام کاری در برابر آن وجود ندارد. زمانی که این آتش گسترده می شود و هلیکوپترها سعی در مهار آن دارند آنها در واقع هیچ کاری نمی کنند. هنگامی که آتش نشانان در حال خاموش کردن آتش هستند این پدیده به اندازه ای داغ است که حتی این افراد نمی توانند به اندازه کافی به آن نزدیک شوند تا بتوانند مهارش کنند.
 
اکنون کالیفرنیا با یکی از بدترین انواع این آتش سوزی در حال دست و پنجه نرم کردن است. روز دوشنبه مقامات اعلام کردند این آتش در شمال کالیفرنیا جان ۴۲ نفر را گرفته است و آن را مرگبار ترین و مخرب ترین آتش سوزی تاریخ کشور نام نهادند. 
 
این آتش سوزی رکورد آتش سوزی سال ۱۹۳۳ را شکست که در آن ۲۹ نفر در اثر آتش سوزی شهر لوس آنجلس کشته شده بودند. انتظار می رود تعداد تلفات آتش سوزی کالیفرنیا افزایش یابد؛ این آتش سوزی ۱۲۵هزار هکتار که شامل ۲۵ درصد منطقه می شود را نابود کرده و بیشتر این میزان در روزهای ابتدایی این حادثه صورت گرفته است و با این سرعتی که آتش سوزی پیش می رود در هرثانیه به اندازه یک زمین فوتبال جنگل در آتش می سوزد.
 
آتش سوزی در ایالات متحده در حال بزرگتر شدن است و کشور به سرعت توانایی خود برای مقابله با آن را از دست می دهد. طبق گفته ویلیامز، در طول نخستین دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان دولت فدرال سالانه چند صد هزار دلار برای مبارزه با آتش سوزی صرف کرد. در سالجاری دولت فدرال قصد دارد ۲.۲۵ میلیارد دلار صرف مبارزه با آتش سوزی کند.
 

 
ناگفته نماند از اوائل دهه ۱۹۸۰، مساحت زمین هایی که در آتش سوزی های طبیعی می سوزند هر ساله هزار درصد افزایش یافته است. ویلیامز در این خصوص می گوید: آتش در حال غارت ما است وما هرچه هم سختتر تلاش می کنیم باز آتش پیروز می شود.
 
اما چرا ماکه تمامی مشکلات زیست محیطی را حل کرده ایم نمی توانیم از پس خاموش کردن یک آتش بر آییم؟ پاسخ این است که ما به عنوان بشر گمان می کنیم می توانیم از پس پدیده آتش سوزی طبیعی برآییم، اما در واقع ما نمی توانیم؟
 
اگرچه ما می توانیم انسان به ماه بفرستیم و یا یک شبکه کامپیوتری غول آسا ایجاد کنیم اما نمی توانیم از پس پدیده ای که شبیه اقیانوسی مهیب است برآییم. او می گوید: این آتش سوزی شبیه یک طوفان وحشی است که هزاران تن هوای داغ را در مرکز خود قرار داده و به شدت سعی در افزایش آن دارد. بالا رفتن این هوا سبب ایجاد یک خلاء در هسته آتش سوزی شده و مانند یک نوار نقاله سریع، هوای سردتر را از تمام جهات به داخل خود می کشاند.»
/رجا نیوز

ارسال نظر