کد خبر : 19795

سینما مارکت منتشر کرد:

اولین فیلم از اعترافات نگهبان زندان امام موسی صدر در مستند «امام و سرهنگ»

اولین فیلم از اعترافات نگهبان زندان امام موسی صدر در مستند «امام و سرهنگ»

مستند «امام و سرهنگ» نخستین فیلمی است که به طور کامل به روایت پرونده ربودن امام موسی صدر و همراهانش می‌پردازد و زوایای تاریکی از این پرونده را روشن می‌کند.

به گزارش بوشهر24،در مستند «امام و سرهنگ» با جمعی از مرتبطان با پروندۀ ربودن امام صدر و همراهانش و خانوادۀ امام، از جمله رباب صدر و سید صدرالدین صدر و همچنین خانواده شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین مصاحبه شده است.

به گزارش رجانیوز، مستند ۵۰ دقیقه‌ای «امام و سرهنگ» به کارگردانی عبدالله البُنّی که در سال 2012 تولید شده به روایتی از فعالیت‌های امام موسی صدر در لبنان و ماجرای ربودن او و دو همراهش شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین می‌پردازد.

در پایان‌بندی نسخه انگلیسی این اثر که چند روز گذشته در نوبت‌های مختلف پخش شد، اخبار پس از سال 2012 اضافه شده و به طور مثال به تفاهم‌نامه‌های جدید میان لبنان و لیبی و همچنین حکم قاضی ایتالیا در دادگاه سال 2015 که آمدن امام و همراهانش به رم را رد کرده و به ربوده شدن آنها در لیبی تاکید دارد، اشاره شده است.

اعترافات زندانبانی که ۲ سال مامور مراقبت از امام بوده است

مستند «امام و سرهنگ » نخستین فیلمی است که به طور کامل به روایت پرونده ربودن امام موسی صدر و همراهانش می‌پردازد و زوایای تاریکی از این پرونده را روشن می‌کند. روایت و تحلیلی از منافع جنگ داخلی لبنان برای لیبی و شخص معمر قذافی، چرایی راضی شدن امام موسی صدر برای ملاقات دیکتاتور لیبی و اعتراف افرادی که زنده بودن و اسارت امام صدر در لیبی را تایید کرده‌اند از نقاط قوت این فیلم است.

در این فیلم به اعترافات یکی از نگهبان‌های زندان به نام حبیب مسعود اشاره شده که در سال‌های 1992 تا 1994 در زندان مخفی طرابلس موسوم به «مکتب النصر» زندانبان امام موسی صدر بوده است. او در اعترافاتش بیان کرده که مسئولان زندان، پزشکی را برای درمان دیابت امام به زندان برده‌اند و همچنین آرایشگری هم هر از چندی به نزد امام می‌رفته است. حبیب مسعود گفته است که رییس زندان او را از سخن گفتن با امام منع کرده بود و امام وقت خود را با نیایش و مطالعه سپری می‌کرده است. حبیب در سال 1995 از آن زندان به محل دیگری منتقل شده و دیگر خبری درباره امام نشنیده است.

مخاطبان رجانیوز میتوانند با استفاده از کد تخفیف rajanews استفاده کرده و از 30 درصد تخفیف خرید اشتراک از سایت سینمامارکت استفاده کنند.

/رجا نیوز

ارسال نظر