کد خبر : 19814

به بهانه جان گرفتن رودخانه های فصلی دشتستان

بارانی که از بی مسؤولیتی حیف می شود

بارانی که از بی مسؤولیتی حیف می شود

سالانه آب های زیادی تنها از طریق رودخانه های فصلی به دریا می ریزند که مهار و استفاده از این آب برای استانی کم آب،گرم وخشک مثل بوشهر حساس و با اهمیت محسوب می شود.

به گزارش بوشهر24، کوروش امینی: بارش شدید باران در سامانه اخیر، منجر به جاری شدن آب در رودخانه های فصلی بخش آبپخش و شبانکاره  شد.

بارش باران در دشتستان  و جاری شدن سیلاب در دشت های وسیع آبپخش، سعد آباد و شبانکاره  که در سال های اخیر خشک شده بودند،  باعث خوشحالی مردم و کشاورزان از کشت دیم شد.

اما در این  سه بخش آب هدر رفت با حسرتی دوچندان مواجه شده است چرا که در پی وقوع سیلاب با وجود درست کردن کانال زهکشی در کنار پل روستای بویری،  این همه آب و نعمت خدادادی به دریا سرازیر می شوند و در دشت های وسیع این بخش ها نه تنها نزولات آسمانی ذخیره نمی شوند،  بلکه بر شتاب سیل افزوده خواهد شد.

 

اداره آبیاری و زهکشی استان بوشهر با طراحی زهکشی  در مسیر آب رودخانه فصلی که از دشت های وسیع آبپخش ، سعدآیاد و شبانکاره می آید تا به پل  روستای بویری و بعد وارد زهکشی می شود و مستقیم به دریا سرازیر می شود.

 این رودخانه فصلی که در گذشته همه آب آن زمین های دشت وسیع بخش آبپخش را آبیاری می کرد و باعث می شد که زمین های این منطقه به  شوره زار تبدیل نشود ولی حالا با این زهکشی آب رودخانه فصلی روستای بویری وارد آن شده و به دریا سرازیر می شود و کشاورزان دیم کار هیچ استفاده آی از آن نمی برند.

برای جلوگیری از هدررفت این منبع عظیم خدادادی، توسعه زیرساخت های ذخیره آب و فرستادن آب به سمت زمین های بخش آبپخش (روستای میاندشت ،گروگزی وسه کنار ) یکی از ضروری ترین نیازهای کشاورزان است.

سالانه آب های زیادی تنها از طریق رودخانه های فصلی  به دریا می ریزند که مهار و استفاده از این آب برای استانی کم آب،گرم وخشک  مثل بوشهر حساس و با اهمیت محسوب می شود.

 نبود زیرساخت های لازم سبب شده آب های روان  به دریا هدایت و فقط قسمتی از این روان آب ها در پشت سد و بندها مهار شوند. باید  تدبیری اندیشیده شود تا آب این رودخانه ها مسیر قبلی خودش را پیدا کند و زمین های این حوزه را آبیاری کند تا تبدیل به شوره زار نشود.

از این رو با توجه به شرایط اقلیمی کشورمان که آب دارای ارزش استراتژیک است، ذخیره سازی در مواقع  سیلاب برای استفاده در فصل های خشک ضروری است.

با توجه به این که استان بوشهر در منطقه گرم و خشک کشور قرار گرفته و از نظر بارندگی با کمبودهای زیادی مواجه است، ضعف در زیرساخت های ذخیره آب و کمبود سدها، سبب شده تا بخش بسیار زیادی از بارندگی ها و آب رفت هایی که از استان های همجوار به این استان می آیند، به هدر رود.

 

زیرساخت های ذخیره آب مانند سدهای کوچک و بزرگ در استان بوشهر به خوبی ایجاد نشده و سبب شده تا بخش عمده بارش ها بدون استفاده وارد دریا شوند.

توسعه زیرساخت های ذخیره آب یکی از ضروری ترین نیازهای استان بوشهر است که باید به خوبی در چشم اندازهای توسعه این استان دیده شود.

یکی از مزایای ایجاد زیرساخت های ذخیره آب، رونق و توسعه کشاورزی در استان بوشهر بویژه شهرستان دشتستان و بخش آبپخش است.

با توجه به این که در این منطقه کشاورزان بیشتر به صورت دیم اراضی خود را زیر کشت می برند، به آب کافی نیاز دارند که امیدواریم مسؤولان ذی ربط برای حل این مشکل در فراهم کردن زیرساخت های لازم ازجمله مهار سیلاب های فصلی برنامه ریزی مناسب انجام دهند.

طرح های آب خیز داری نقش اثرگذاری در تغذیه سفره آب های زیرزمینی و افزایش تولید محصول، حفظ و احیای آب خیزهای بحرانی، تقویت پوشش گیاهی، کاهش زیان سیل های ویرانگر و بهره برداری مناسب و درست از منابع طبیعی و کشاورزی حوزه های آب خیز دارد.

/خبرگزاری مهر

ارسال نظر