کد خبر : 19869

به پاس داشت روز نیروی دریایی ارتش؛

"مروارید" از تاثیرگذارترین عملیات های دوران دفاع مقدس

"مروارید" از تاثیرگذارترین عملیات های دوران دفاع مقدس

عملیات مروارید بزرگترین، حساس ترین و تاثیرگذارترین عملیات های دوران دفاع مقدس بود که نیروی دریایی عراق را منهدم کرد.

به گزارش بوشهر24، این عملیات در بامداد روز هفتم آذر سال 1359 در پهنه آبهای #خلیج_فارس نمایش شکوه و اقتدار ایران در دفاع از مرزهای آبی خود و شکست سنگین بر پیکره رژیم بعث عراق شد.

در آبان 1359، با اجرای دو عملیات تحت نام های اشکان و شهید صفری توسط نیروی دریایی ارتش، علیه سکوهای البکر و الامیه عراق که از بزرگترین پایانه های نفتی دشمن برای صدور نفت آن کشور بود، تاسیسات سکوهای مذکور منهدم و به این ترتیب عراق از امکان صدور نفت از این سکوها که تنها راه ارتباط دریایی اش بود، محروم شد و از نظر اقتصادی در تنگنا قرار گرفت .پس از این عملیات ها از یک سو یگان های دشمن دیگر جرات ظاهر شدن بر پهنه آب های خلیج فارس را نداشتند و از سوی دیگر دولت بعثی عراق از ضربات دریادلان نیروی دریایی بر اقتصاد آن کشور بسیار عصبانی بود.

همین امر مقدمات اجرای عملیات مروارید را فراهم ساخت. طرحی که با اجرای آن اندک جراتی را که دشمن به خود می داد تا در آب های اطراف خود تردد نماید، یا اخباری در مورد حضورشان در بنادر سایر کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس به گوش رسد ،از بین رفت.

این عملیات در منطقه ای به طول تقریبی 400 کیلومتر و به عرض 50 کیلومتر، از شمالی ترین نقطه خلیج فارس تا محدوده عملیاتی نیروی رزمی 421 در منطقه دوم دریایی بوشهر انجام شد. بالگردهای هوادریا، ناوچه های موشک انداز پیکان و جوشن، تیم عملیات ویژه، یدک کش دلیر و جنگنده های  نیروی  هوایی ارتش در این عملیات شرکت داشتند.

در طول اجرای عملیات مروارید  دوازده فروند از شناورهای نیروی دریایی عراق منهدم و 3 فروند از آن ها خسارات و صدمات کلی دیدند که شامل دو سوم نیروی دریایی عراق بود و باقی مانده آن ها تا پایان جنگ هیچ گاه جرات نکردند فراتر از دهانه خور عبدالله و اطراف جزیره بوبیان تردد نمایند. همچنین تعداد 11 فروند از هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی دشمن سرنگون شده و دهها تن از نیروهای دشمن کشته، زخمی و یا اسیر شدند. ماموریت نیروی در که همانا باز نگهداشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی و بستن خطوط مواصلات دریایی دشمن بود، در شصت و هشتمین روز دفاع مقدس به طور کامل محقق گردید.

در پی این عملیات، علاوه بر قطع صدور نفت از طریق پایانه های نفتی البکر و الامیه، بر اثر انهدام بخش اعظم توان دریایی عراق، سیادت دریایی ایران در منطقه خلیج فارس به طور کامل تحقق یافت و بنادر و جزایر و تاسیسات ایران تا پایان جنگ توسط یکان های سطحی دریایی دشمن مورد تهدید قرار نگرفت. در مقابل در تمام این مدت راه های مواصلات دریایی دشمن مسدود گردید و هیچ کشتی تجاری و نفتکش نتوانست به ساحل و بنادر آن تردد نماید. لذا عراق با مساعدت و همکاری کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، نیازمندی های نظامی و غیر نظامی خود را تحت پرچم دیگر کشورها تا بنادر کشورهای جنوب خلیج فارس حمل و پس از تخلیه در بنادر آن ها،  از طریق زمین و با هزینه بالا به عراق منتقل می کرد.

در عملیات مروارید ناوچه همیشه جاویدان پیکان منهدم و فرمانده شجاع آن  محمد ابراهیم همتی همراه با همرزمانش در دل آبی خلیج فارس آرام گرفت.

شهید همتی بعد از چندین عملیات موفق از جمله عملیات اشکان و شهید صفری، در هفتم آذر 1359 به طور داوطلبانه در عملیات مروارید شرکت نمود. در این عملیات همراه با ناوچه پیکان، اسکله های نفتی البکر و الامیه را به آتش کشید و مانع از صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس و دریای عمان شد. در پایان ماموریت، به صورت غافل گیرانه مورد هدف موشک ناوچه دشمن قرار گرفت و همراه با همرزمانش و ناوچه پیکان، با آرام گرفتن در آب های نیلگون خلیج فارس، نامی ماندگار در تاریخ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یافتند.

 هسته اصلی نیروی دریایی عراق در این عملیات  منهدم گردید، به طوری که تا پایان جنگ تاریخ نشانه ای از حضور موثر یگان های شناور عراق را ثبت نکرد.

در این عملیات تعدادی از زبده ترین خلبانان هواپیمای اف 4 و اف 14، تانکرهای سوخت رسان، هواپیمای سی 130 و نیز بالگردهای نیروی دریایی شرکت داشتند.

سرلشکر خلبان #شهید_حسین_خلعتبری سوار بر اسب آهنین خود در عملیات #مروارید چنان بر دل ناوهای دشمن کوبید تا سالها پس از آن نام او لرزه بر نیروهای دشمن می افکند.

 حماسه 7 آذر به یاد دلاورمردان دریادل  به نام روز نیروی دریایی ارتش نامگذاری  شد.

یاد سفیدپوشان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه شهید محمد ابراهیم همتی فرمانده ناوچه همیشه جاویدان پیکان و همرزمان شهیدش گرامی باد.

/خبرگزاری صدا وسیما

ارسال نظر