کد خبر : 19892

بخشی که 90 درصد اهالی آن کشاورز هستند

از کمبود آب و شور شدن چاه های کشاورزی تا نابودی تنها درآمد 10 هزار نفر از مردم آبدان

از کمبود آب و شور شدن چاه های کشاورزی تا نابودی تنها درآمد 10 هزار نفر از مردم آبدان

کشاورزان آبدانی در شهرستان دیر در فصل تولید خارج از فصل گوجه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و در حالی که هزاران کارگر از نقاط مختلف کشور وارد این بخش شده اند اما اقدامی از مسئولان برای حل مشکلات کشاورزان انجام نشده است.

به گزارش بوشهر24، بخش آبدان درفاصله ۴۵کیلومتری مرکز شهرستان دیر قرار گرفته است و قریب به ۹۰ درصد مردم بخش آبدان به کار کشاورزی مشغول هستند‌.

آبدان را قطب تولید گوجه فرنگی خارج از فصل استان و کشور می شناسند اما کشاورزان گوجه کار آبدانی با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند در صورتی که مسئولان حمایت نکنند کشاورزی در این بخش روبه نابودی می رود.

آبدان  بالغ بر ده هزار نفر جمعیت دارد و بخش عظیمی از مردم این منطقه در زمینه کاشت و تولید گوجه فرنگی خارج از فصل مشغول به فعالیت هستند.

با توجه به اینکه فصل برداشت گوجه فرنگی شروع شده است هزاران کارگر از نقاط مختلف کشور وارد آبدان شده است  اما کشاورزان گوجه کار آبدانی انتظاراتی از مسئولان دارند.

 

کمبود آب و شور شدن چاه های کشاورزی بخشی از مشکلات کشاورزان آبدانی است.

یکی از کشاورزان آبدانی درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت:از امروز فصل برداشت در مزارع کشاورزی آبدان شروع شده است واگر مسئولان حمایت نکنند فاجعه بزرگی پیش خواهد آمد.

صفر سهولی یاد آور شد:مسئولان باید از همین الان به فکر صادرات گوجه باشند و هر ساله در چنین ایامی کشاورز با مشکل عدیده ای مواجه می شود.

دیگر کشاورز آبدانی که سابقه ۴۵سال در کار کشاورزی و کشت گلخانه ای دارد بیان داشت :بسیاری از کشاورزان گوجه کار آبدانی نیازمند تسهیلات ارزان قیمت برای خرید مایحتاج خود هستند و اگر بانک های عامل تسهیلات در اختیار کشاورز قرار ندهد کشاورزی در آبدان به زودی نابود خواهد شد.

علی درویشی ادامه داد:کشاورزان نقش مهمی در عرصه تولید دارند ولی متاسفانه مسئولان حمایتی از کشاورز نمی کنند.

 

برداشت 40 هزار تن گوجه فرنگی از بخش آبدان

مدیر جهاد کشاورزی آبدان به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت :خدمات کشاورزی آبدان گام های خوبی جهت حمایت از قشر کشاورز برداشته است و وام های خوبی دراختیار کشاورزان قرار داده است .

عیسی محمدپور ادامه داد: پیش بینی می شود امسال ۴۰هزار تن گوجه فرنگی از هر هکتار از مزارع گوجه فرنگی در بخش آبدان برداشت می شود.

 

تنها درآمد مردم این منطقه در حال نابودی

امام جمعه آبدان ضمن انتقاد از مسئولان بیان داشت:متاسفانه مسئولان در زمان فصل برداشت گوجه فرنگی هیچ حمایتی از کشاورزان نمی کنند .

محمد حمیدی نژاد یاد آور شد:تنها راه در آمد وامرار معاش مردم این منطقه کشاورزی و تولید گوجه فرنگی است واگر مسئولان حمایت نکنند در آینده نزدیک کشاورزی آبدان روبه نابودی پیش خواهد رفت .

امام جمعه آبدان خاطرنشان کرد:مدیران به جای گرفتن حقوق های نجومی به فکر کشاورز  باشد که در این فصل برداشت شرمنده خانواده اش نشود.

/خبرگزاری فارس

ارسال نظر