کد خبر : 19920

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

۵۴۳ نفر آلوده به ایدز در استان بوشهر شناسایی‌شده‌اند

۵۴۳ نفر آلوده به ایدز در استان بوشهر شناسایی‌شده‌اند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بر اساس آمارهای گزارش‌شده در استان بوشهر از سال ۱۳۷۲ تا آذر ۹۷ مجموعاً ۵۴۳ نفر آلوده به اچ آی وی شناسایی‌شده‌اند.

به گزارش بوشهر24،دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان صبح امروز به مناسبت هفته اطلاع‌رسانی ایدز اظهار کرد: ۸۵ درصد از افراد شناسایی‌شده را مردان و ۱۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

 

وی تصریح کرد: تاکنون ۲۴۲ نفر از افراد شناسایی‌شده وارد فاز پیشرفته‌ی بیماری شده و متأسفانه تعداد ۱۷۵ نفر نیز فوت‌شده‌اند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان با بیان اینکه به‌صورت تخمینی حدود شصت هزار نفر در کشور مبتلا به عفونت ایدز هستند که در حال حاضر کمتر از نیمی از آن‌ها شناسایی‌شده‌اند افزود: بررسی موارد نشان می‌دهد که عمده‌ترین راه‌های انتقال آلودگی در استان شامل ۷۶ درصد از طریق اعتیاد تزریقی و ۱۵ درصد از راه برقراری روابط جنسی محافظت نشده می‌باشد و همچنین انتقال از مادر آلوده به کودک ۲ درصد موارد را تشکیل می‌دهد.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: با رفع انگ و تابوی ناشی از بیماری ایدز باید به جوانان کمک کنیم تا در صورت داشتن رفتارهای پرخطر، راحت‌تر برای آزمایش اقدام کنند.

 

دکتر خواجه‌ئیان عنوان داشت: اچ‌آی‌وی یک بیماری عفونی قابل‌کنترل است که در صورت تشخیص و درمان به‌موقع، هم فرد می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و هم امکان انتقال بیماری به دیگران به حداقل ممکن می‌رسد.

 

رییس مرکز بهداشت استان با تأکید بر انجام آزمایش و اطلاع از وضعیت آلودگی خودمان اظهار کرد: تست تشخیص سریع اچ آی وی در کمتر از ۲۰ دقیقه تنها با یک قطره خون از انگشت دست انجام می‌شود و به فرد این امکان را می‌دهد تا از وضعیت سلامتی خودآگاهی پیدا کند.

کیت‌های تست تشخیص سریع اچ آی وی در تمامی شهرستان‌های استان بوشهر موجود است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کیت‌های تست تشخیص سریع اچ آی وی در تمام شهرستان‌های استان در اختیار کلیه مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت قرار دارد و این امکان را به افراد می‌دهد تا در کمترین فاصله مکانی و در اسرع وقت بتوانند مورد آزمایش قرار گیرند.

 

وی درمان سریع را رکن اصلی پیشگیری از انتقال و گسترش آلودگی به اچ آی دانست و خاطرنشان کرد: هدف اصلی از شناسایی بیماران اتصال آنان به چرخه‌ی مراقبت و درمان در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری می‌باشد که به ازای هر ۱ درصد افزایش درمان می‌توان ۱ درصد بروز اچ آی وی را کم کرد.

 

دکتر خواجه‌ئیان در پایان گفت: در استان بوشهر ۴ مرکز مشاوره‌ی بیماری‌های رفتاری در شهرستان‌های بوشهر، دشتستان، کنگان و عسلویه وجود دارد که فعالیت‌های این مراکز در زمینه‌های آموزش، مشاوره، انجام تست اچ آی وی، مراقبت و درمان و پیگیری‌های درمانی بیماران زیر نظر متخصص بیماری‌های عفونی و تیم آموزشی مجرب می‌باشد.

/خبرگزاری فارس

ارسال نظر