کد خبر : 19983

به بهانه سالروز شهادت اولین شهیده استان بوشهر

روایت حماسه شیرزن "دیری" در دوران انقلاب

روایت حماسه شیرزن "دیری" در دوران انقلاب

یادواره آبروی محله شهیده سمنبر عالی پور اولین زن شهیده استان بوشهر در کوچه منزل خانواده وی در شهر دیر برگزار شد.

به گزارش بوشهر24، چهل سال پیش در روز 13 آذر سال 57 مصادف با سوم محرم مردم شهرستان دیر حماسه ای ماندگار در تاریخ استان بوشهر رقم زدند.

دو روز از  محرم گذشته بود مأموران رژیم شاه از سخنرانی یکی از روحانیون  در حسینیه اعظم بندر دیر جلوگیری می کنند شب سوم محرم فرا می رسد انبوه مردم در حسینیه  جمع می شوند،هر کس پیشنهادی می دهد، بالاخره  تصمیم گرفته می شود که فردا صبح ساعت 9 مردم در حسینیه  تجمع کنند تا در صورتی که اصرار رژیم بر جلوگیری از برگزاری مراسم وعظ و خطابه در حسینیه باشد راهپیمایی اعتراض آمیزی صورت گیرد.

روز سوم محرم مصادف با 13 آذرماه  مردم که در حسینیه اعظم و اطراف آن تجمع کرده اند با شعارهای کوبنده « مرگ بر شاه»، «درود بر خمینی» و تکبیر گویان حرکت می کنند و زمانی که به  بخشداری (فرمانداری فعلی) می رسند،بخشدار وقت با وساطت افرادی از تظاهر کنندگان می خواهد که به راهپیمایی پایان دهند، عده ای متقاعد می شوند و برخی از جوان ها هم به شعارهایشان ادامه می دهند؛ صدای شلیک گلوله و تکبیر در هم می پیچد ؛ مأموران که آن روز دستور تیر اندازی داشتند،ابتدا تیر هوایی و سپس مستقیم به طرف مردم شلیک می کنند .

در همان لحظات نخست شهیده سمنبر عالی پور مورد اصابت گلوله مستقیم قرار می گیرد.

شهید احمد حیدری به قصد ورود به مدرسه ای که در جوار بخشداری است حرکت می کند اما  مأموران به سمت او مستقیم شلیک می کنند و او هم زخمی می شود.

جراحات وارده به احمد و سمنبر زیاد است، پزشک توصیه می کندآنها را به بوشهریا برازجان منتقل کنند.

احمد در بین راه(بین روستاهای سرمستان و گِشی ) با ندای یا صاحب الزمان(عج)شهید می شود؛سمنبر نیز به فاصله ی کمی از او به شهادت می رسد.

در جریان تظاهرات مردم دیر در 13 آذر سال57 ، دو نفر  به فیض شهادت و 12  نفر هم به افتخار جانبازی نائل شدند.

شهیده سمنبر عالی پور به عنوان اولین زن شهیده استان بوشهر شناخته می شود.

حجت الاسلام سیدعلی حسینی امام جمعه دیر در آیین یادواره آبروی محله شهیده سمنبر عالی پور با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اظهار داشت: بزرگداشت شهدا یک وظیفه دینی، سیاسی، انسانی و اخلاقی است که بر عهده همگان است.

وی  با بیان اینکه شهدای 13آذر سال57 شهرستان دیر ویژگی خاصی دارند، افزود: 13آذر بازتاب دهنده هویت دینی ، مذهبی ، انقلابی و حماسه مردم شهرستان دیر  است.

امام جمعه بندر دیر عنوان کرد:در این روز مردم شهر دیر و اطراف که در این شهر اجتماع کرده بودند با شور و شعوری  و با بصیرت و احساس مسؤولیتی که در قبال ارزش های اسلامی داشتند و تبعیت از مقام مرجعیت و رهبری با دستان خالی در مقابل مزدوران رژیم شاه ایستادند و جانشان را در طبق اخلاص گذاشتند.

وی با بیان اینکه جهاد کبیر به منزله عدم  تسلیم در مقابل زیاده خواهی های دشمن است،ادامه داد: بالاتر از آن جهاد افضل به معنای ایستادگی در برابر یک سطان ستمگر است  که شهیدانی همچون احمد حیدری و سمنبر عالی پور و سایر شهدا و جانبازان انقلاب  در آن دوران خفقان در مقابل محمد رضا شاه معدوم و ملعون قرار گرفتند و  با دستان خالی برای دفاع از اسلام  سینه سپر کردند .

حسینی گفت: شهدای انقلاب با بصیرت کامل، ولایتمداری و پایبندی به ارزش های دینی از پیشگامان شهادت بودند.

وی  با تأکید بر اینکه شهیده سمنبر عالی پور تا آخرین لحظه که جان در بدن داشت چادر را از خود جدا نکرد ، بیان داشت: پیام این شهیده به زنان و دختران ما حفظ حجاب و عفاف و وقار و متانت یک زن مسلمان است.

امام جمعه بندر دیر افزود: امروز نیز زنان ما با حفظ حجاب در همه عرصه ها  و دستگا ه های مختلف نقش آفرین هستند.

وی با بیان اینکه زنان ما باید از شهیده سمنبر عالی پور الهام بگیرند، یاد آور شد:پیام یادواره شهدا این است که شهدایمان را فراموش نکنیم و نگذاریم مجالس شهدا کمرنگ شود.

حسینی گفت: ما مدیون تمام شهدای انقلاب، دفاع مقدس، ترور و مدافع حرم هستیم، لذا ولایتمداری  و پایبندی به ارزش های دینی و دفاع از انقلاب و اسلام را از شهدا و خانواده هایشان  یاد بگیریم.

فرمانده سپاه سیدالشهداء شهرستان دیر با گرامیداشت یاد شهدای شهرستان  به ویژه شهدای انقلاب گفت: تکریم خانواده های معظم شهدا یکی از وظیفه های ذاتی ماست و همه مردم و مسؤولان مدیون خون های پاک شهیدان و خانواده های معظم آنها و ایثارگران و سرافرازان آزاده میهن اسلامی هستند.

سرهنگ عیسی داوریان با تقدیر از مسؤول آرشیو دفاع مقدس شهرستان دیر افزود: در شهرستان دیر آرشیو بزرگی  از تصاویر، فیلم ها و خاطرات و وصیت نامه شهدا جمع آوری شده و اکنون گنجینه بزرگی از آثار شهدا در اختیار داریم که در استان بوشهر کم نظیر است.

مسئول بسیج جامعه زنان شهرستان دیر در حاشیه این مراسم گفت: بانوان شهرستان دیر همواره در صحنه های مختلف نظام حضور مؤثری داشته اند که شهیده سمنبر عالی پور نمونه بارز بانوان قهرمان این دیار است.

مریم دریانورد افزود: امروز زنان ما بسیجی وار راه این شهیده عزیز را ادامه می دهند و با حفظ حجاب و عفاف خود به مقام شامخ وی ادای احترام می کنند.

برادر شهیده سمنبر عالی پور اظهار داشت:در دوران خفقان ستمشاهی مردم با دست خالی وندای الله اکبر علیه رژیم تا بن دندان مسلح شاه که از طرف ابرقدرت های شرق و غرب حمایت می شد ایستادند و انقلاب را یاری کردند.

محمد عالی پور با بیان اینکه این انقلاب به آسانی بدست نیامده است،افزود:شهیده سمنبر عالی پور تا آخرین لحظه ای که جان در بدن داشت چادر را از خود دور نکرد و امروز زنان ما باید این گونه باشند.

برادر شهید احمد حیدری نیز گفت: مردم شهرستان دیر در جریان پیروزی انقلاب بسیار فعال بودند و این انسجام و وحدت موجب شد تا به فرمان امام  علیه شاه راهپیمایی کنند که اوج آن را در روز 13 آذر ماه سال57 مشاهده کردیم که دو شهید و چندین جانباز تقدیم انقلاب کردند.

 غلامحسین حیدری بیان کرد: این انقلاب به ما ارزش و آزادی بیان داد که بتوانیم حرف خود را بزنیم اما متأسفانه گاهی اوقات می بینیم عده ای به ارزش ها و این انقلاب دهن کجی می کنند.

براساس این گزارش پخش کلیپ، اجرای  سرود ومداحی وتجلیل از خانواده دو شهید انقلاب شهرستان دیر از دیگر بخش های این مراسم آبروی محله بود.

 یادواره آبروی محله شهید احمد حیدری نیز در دهه فجر امسال برگزار می شود.

/خبرگزاری فارس

ارسال نظر