کد خبر : 19985

قهرمان تیراندازی آسیا

بانوی بوشهری، جابجا کننده رکورد جهانی

بانوی بوشهری، جابجا کننده رکورد جهانی

گفت وگویی با فاطمه کرم زاده پدیده نوظهور بوشهری در رشته تیراندازی

به گزارش بوشهر24، تیراندازی از ابتدای دهه ۷۰ میلادی عضوی از کاروان ورزش ایران در بازی های آسیایی شده اما خیلی دیر دستش به مدال رسید. ۳۲ سال پس از اولین حضور تیراندازان در بازی های آسیایی ۱۹۷۰، تیراندازی در بازی های ۲۰۰۲ کره جنوبی  به نخستین مدال تاریخ این رشته رسیدند. مدالی که آغازگر راه و مسیر روشنی برای این رشته شد  اولین مدال تاریخ این رشته در بازی های آسیایی را زنان در بوسان کره جنوبی (۲۰۰۲) به گردن انداختند.

ظهور یک استعداد دیگر

طلای نجمه خدمتی در اینچئون کره جنوبی  اتفاق بزرگ و تاریخی به حساب می آمد. طلایی که سوای ارزشش برای کاروان و ورزش ایران، نوید ظهور یک استعداد جدید را در این رشته  می داد.

چند سال پس از آن طلا، تیراندازی ایران حالا یک استعداد دیگر را به دنیا معرفی کرده است. دختری جوان و ۲۰ساله  به نام فاطمه کرم زاده از شهر بوشهر  که پیش از این در رقابت های قهرمانی جهان هم استعداد شگرف و آینده روشنش را نشان داده بود، در بازی های آسیایی و جهانی به نوعی خودش را ثابت کرده است و حالا رکود ایران را هم به تازگی بهبود بخشیده است . در ادامه گفتگوی فاطمه کرم زاده را با خبرنگار خبرگزاری فارس می خوانید:

خودتان را معرفی بفرمایید ؟

فاطمه کرم زاده هستم متولد ۱۳۷۷ و دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه الزهرا تهران هستم . سال ۱۳۷۷ به عنوان عضو چهارم، یک خانواده سه نفره در خرمشهر به دنیا آمدم. یک خواهر بزرگ‌تر از خودم دارم که برعکس من به فعالیت‌های هنری می‌پردازد، اکنون به همراه خانواده در شهر بوشهر زندگی می‌کنم و خوشحالم که به عنوان یک دختر جنوبی  برای کشورم افتخار کسب می کنم.

 

فعالیت در رشته تیراندازی را از چه سالی  آغاز کردید؟

سال ۱۳۸۹ شروع تیراندازی من بوده است ، دیدم به این رشته یک دید سطحی بود و کامل این رشته نشناخته بودم، موفقیت من در تیراندازی از وقتی شروع شد که وارد تیم ملی شدم و با تمرینات سخت و پی در پی شروع به پیشرفت کردم و عازم مسابقات بین المللی شدم و توانستم توی هر مسابقه با فینالیست شدن روحیه رقابتی خودم رو نشون بدم .

 

آیا سال ۱۳۸۹سال موفقی در حرفه تیراندازی برای شما بود ؟

بله سال خوبی بود و اول راه تیراندازی من بود

 

از چه سالی به عضویت تیم ملی تیراندازی ایران درآمدید ؟

از سال 1390تا حالا عضو تیم ملی تیراندازی ایران هستم

 

چه مدال هایی در مسابقات تیراندازی کشوری به دست آورده اید ؟

مدال طلای انفرادی ۱۳۹۱سمنان ۱۰متر یادی اولین بار برای استان بوشهر

مدال طلای انفرادی آذر ۱۳۹۱تهران ۱۰متر یادی

مدال طلای انفرادی شهریور ۱۳۹۳تهران ۵۰متر خفیف برای اولین بار برای استان بوشهر

مدال طلا تیمی مرداد ۱۳۹۳قزوین ۱۰متر بادی  اولین بار برای استان بوشهر

مدال نقره انفرادی ۱۳۹۳مهرماه  تهران ۱۰متر بادی

مدال نقره انفرادی شهریور ۱۳۹۴ ۱۰ متر یادی

مدال نقره تیمی شهریور ۱۳۹۴ ۱۰متر بادی

مدال برنز تیمی ۱۳۹۱ شهریور تهران ۱۳۹۵. ۱۰متر بادی

مدال برنز انفرادی مسابقات پنج مرحله ای ۱۳۹۵. ۱۰متر بادی

 

چه مدال هایی در مسابقات جهانی و آسیایی به دست آورده اید ؟

مدال نقره تیمی اسپانیا ۲۰۱۵ برای اولین بار برای ایران

مقام سوم  انفرادی مجارستان ۲۰۱۳

مدال طلا انفرادی ۲۰۱۵ کویت ۵۰متر خفیف رکورد شکستن رکورد جهانی این ماده

مدال طلای تیمی ۲۰۱۵ ۵۰ متر خفیف

مدال طلای تیمی ۲۰۱۵سه وضعیت

مدال طلای ۲۰۱۵. ۵۰ متر یادی

مدال طلای تیمی ۲۰۱۵  هند ۱۰ یادی

مدال نقره انفرادی  ۲۰۱۴.   کویت سه وضعیت

مدال نقره انفرادی ۲۰۱۵هند ۱۰متر بادی

مدال برنز تیمی ۲۰۱۴کویت  ۱۰متر بادی

مدال برنز تیمی ۲۰۱۳.   ایران . ۱۰متر بادی

 

با چه سلاحی تیراندازی می کنید؟

تفنگ بادی و خفیف ۵۰متر

 

آیا آن را خودتان انتخاب کردید؟

بله تفنگ بادی را خودم انتخاب کردم. همان طور که می دانید در ایران در اهداف ثابت فقط دو رشته داریم «تپانچه» و «تفنگ» که در نوع تخصصی تپانچه خفیف و تپانچه بادی است ولی در کلاس های آموزشی اکثر افراد با تفنگ بادی شروع می کنند. من هم بین تپانچه و تفنگ، تفنگ را انتخاب کردم. بعد هم وقتی کمی پیشرفت کردم هیئت تیراندازی سلاحی را در اختیارم قرار داد که هنوز هم با همان نوع سلاح تیراندازی می کنم.

 

نام سلاح شما چیست؟

اکثر سلاح ها تولید شرکت های آلمانی هستند، اسم سلاح من walthet lg400 electronic

 

ویژگی های رشته تیراندازی چیست؟

به نظر من این رشته دارای ویژگی های زیادی است و هر کس که وارد این رشته می شود خصوصیات مشخصی پیدا می کند. مثل «صبوری» و «آرامش» و البته آرامش نه به معنای اینکه فرد یک جا بنشیند و حرف نزند نه به این صورت، بلکه منظورم این است که فرد آرامش درونی پیدا می کند. ضمن اینکه این رشته به فرد شادابی می دهد ولی در کنارش آرامش درونی هم پدید می آید. رشته تیراندازی بر شخصیت افراد تاثیر زیادی می گذارد.

  

تیراندازان معمولا تا چند سالگی می توانند در این رشته فعالیت کنند؟

تیراندازی محدودیت سنی ندارد و بسیاری از قهرمانان دنیا حتی در سن 60سالگی تیر می اندازند.

   

شما فکر می کنید تا چند سالگی این رشته را ادامه بدهید؟

 چیزی قابل پیش بینی نیست ولی من تا آنجایی که بتوانم تیر می اندازم. ممکن است در سطح حرفه ای و یا در حد تیم ملی تیر نزنم ولی مطمئن باشید برای خودم تیر می زنم.

   

هنگام شلیک چه احساسی به شما دست می دهد؟

احساس آرامش خاصی! رزمی کارها می گویند: وقتی انرژیمان تخلیه می شود احساس خیلی خوبی پیدا می کنیم «حس آرامش». من هم وقتی تیر می اندازم دقیقا همین حس را پیدا می کنم.

 

کسانی که می خواهند در رشته تیراندازی فعالیت کنند باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

البته این رشته خصوصیات فردی خاصی نمی طلبد به نظر من هر کس اگر بداند واقعا به چه رشته ای علاقه دارد مسلما ویژگی های آن رشته را داراست؛ بنابراین علاقه مندان به تیراندازی مسلما توانایی هایی در این زمینه در خود احساس کرده اند و هر کس که با علاقه هر کاری را شروع کند، موفق خواهد بود. البته شاید کسانی که در این رشته حرفه ای کار می کنند بگویند که این رشته خصوصیات ویژه ای می طلبد اما من این طور فکر نمی کنم. فقط این را اضافه می کنم که کسی که وارد حیطه ورزش تیراندازی می شود باید از هوش خاصی برخوردار باشد. تیر انداز باید خودش را خیلی خوب بشناسد و پیدا کند چون تیراندازی یک ورزش کاملاشخصی است.

   

برای رسیدن به تمرکز چه باید کرد؟

هر کس به نحوی به تمرکز می رسد و این مسئله هم کاملا شخصی است.

 

آیا سلاح را به خانه می آورید و در آنجا هم تمرین می کنید؟

 در خانه کار نمی کنم چون تیراندازی با سلاح، فضای مخصوصی را می طلبد که من این فضا را ندارم ضمن اینکه سر و صدای زیادی هم دارد و اینکه خطرناک است و ممکن است تیر کمانه کند و ... ابتدا هر کس تیراندازی را شروع می کند بدون تجهیزات کار می کند ولی بعد اگر بخواهد به طور حرفه ای آن را دنبال کند به وسایل و تجهیزاتی نیاز پیدا می کند.

 

شما در حال حاضر چند ساعت در روز تمرین می کنید؟

از زمانی که دانشجوی رشته تربیت بدنی شدم هر روز کلاس دارم و لذا نمی توانم هر روز تمرین کنم ولی به هرحال سعی کردم که تمرین را طوری وسط کلاس هایم بگنجانم. معمولا تا آنجایی که بتوانم تمرین می کنم. ممکن است یک روز اصلا تمرین نداشته باشم و روز دیگر دو ساعت تمرین کنم.

 

در تیراندازی چگونه از لرزش دست جلوگیری می کنید؟

لرزش دست وجود دارد ولی می توان با بدنسازی و تمرین این لرزش را کمتر کرد به هر حال بدن لرزش دارد چون قلب تپش دارد و خون در بدنمان در جریان است پس لرزش همیشه وجود دارد اما می توان آن را کم کرد ولی نمی توان آن را کامل از بین برد.

   

لحظه شلیک به چه فکر می کنید؟

به تیراندازی

    

آیا به خانم ها توصیه می کنید در این رشته فعالیت کنند؟

هر کس باید دنبال علاقه اش برود. چون این رشته را انتخاب کردم به همه توصیه می کنم به این رشته بیایند چون احساس می کنم رشته خیلی خوبی است و برای من خیلی خوب بوده ولی هر کس باید به علاقه خودش برسد.

 

به چه ورزش های دیگری علاقه مندید؟

قبلا شمشیر بازی رو دوست داشتم ولی در حال حاظر به هیچ رشته جز تیراندازی فکر نمی کنم.

   

آینده شما در این رشته؟

برای گرفتن مدال طلای المپیک تلاش می کنم و به آن می اندیشم!

   

آرزوی یک تیرانداز؟

اینکه  از 60 تیر  بالاترین امتیاز 654 به دست بیاورید.

 

خواسته شما از مسؤولان؟

با توجه به اینکه استان بوشهر یکی از استانهای مطرح تیراندازی کشور می یاشد به این دلیل که پنج نفر ملی پوش دارد و مرتب در مسابقات کشوری شرکت می کنند و همه مدال آور هستند و ورزش تیراندازی ورزشی هست که باید به روز باشید و در امکانات الکترونیکی باید مجهز باشید. چون امکانات نداریم و سالن تیراندازی استان بوشهر ۷خط تیراندازی دارد و اگر مسئولین استان همت کنند و با همکاری وزارت نفت سالنی حداقل ۴۰خط تیراندازی و الکترونیکی داشته باشیم.

دین مبین اسلام روی تیراندازی تاکید زیادی دارد. انشاالله به زودی و با مساعدت استاندار شاهد کلنگ زنی سالن هایی جهت تیراندازی پیشرفته و الکترونیکی در استان بوشهر باشیم و به امید آن روز که در استان بوشهر شعار "هرخانواده یک تیرانداز" محقق شود.

  

صحبت خاص پایان خودتان بیان بفرمایید ؟

تشکر می کنم از خانواده ام که در همه مراحل زندگی چه تحصیل و چه ورزش تکیه گاه من بودند و در همه سختی ها کنارم بودند. همچنین تشکر میکنم از آقای امین فقیه مسئول شرکت کشتی سازی ایلکا که ایشون به عنوان اسپانسر تجهیزات تیراندازی را برای من تهیه کردند.

و در آخر تشکر می کنم از اقای حجت الله نوری که هیئت تیراندازی استان بوشهر را به خوبی مدیریت می کنند و تجهیزات جدید و خوبی را برای این رشته تهیه کرده اند که در اختیار تیرانداز ها قرار گیرد.

گفتگو از: کوروش امینی

/خبرگزاری فارس

ارسال نظر