کد خبر : 20033

متن کامل سخنرانی سعید جلیلی در دانشگاه تهران:

برجام توافقی نیست که منافع کشور را تامین کند

برجام توافقی نیست که منافع کشور را تامین کند

جلیلی با بیان اینکه برخی امروز چیزی را درباره آمریکا فهمیده‌اند که دانشجویان نزدیک به هفتاد سال پیش فهمیده بودند، گفت: قدرت انقلاب اسلامی این بود که تحلیل درست، تشخیص درست و راهکار درستی هم داشت و به همین دلیل موفق بوده است. جمهوری اسلامی به دولت ها و کشورهایی اعتماد نمی‌کند که امروز وضعیت شان از خیابان های پاریس مشخص است و جایگاهی در اتحادیه اروپایی هم ندارند.

به گزارش بوشهر24، سعید جلیلی عصر یکشنبه - ۱۸ آذرماه طی سخنانی در مراسم روز دانشجو که از سوی بسیج دانشگاه تهران در سالن فردوسی دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه دانشجو در سال ۱۳۳۲  سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا را درک کرده بود، گفت: اما کسانی باید هزینه‌های زیادی به ملت تحمیل کنند، ۶۵ سال هم بگذرد و آن وقت بگویند بله ما هم اذعان می‌کنیم که آمریکا سقوط اخلاقی و سیاسی کرده است.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است:

سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا در سال 1332 برای ملت ما روشن شد نه در سال 1397. کسانی که به سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا تازه پی برده‌اند، 65 سال از دانشجو و دانشگاه و ملت عقب هستند. عقب مانده‌تر کسانی که هنوز هم به این فهم نرسیده‌اند و باز هم در یک دور باطل نسخه‌های ابطال شده قبل را تجویز می‌کنند. کسانی که واقع‌بینی را نه برای دیدن واقعیت‌ها بلکه برای کنار زدن آرمان‌ها علم می‌کنند، و سپس به جای دیدن واقعیت‌ها شعارهای موهوم و رمانتیک سر می‌دهند. این‌ها حتی به رئالیسم مورد ادعای خودشان هم پایبند نیستند. کدام رئالیست می‌گوید 65 سال واقعیت تاریخی را به کنار بگذاری و حتی واقعیت همین امروز را هم نادیده بگیرید، چون فردی بر اساس یک توهم رومانتیک فکر می‌کند ترامپ از قبلی‌ها و بعدی‌ها هم بیشتر امتیاز می‌دهد؟

دانشگاه و دانشجو پیشرو و آگاه آن است که رصد کند چه کسانی توهم را به جای تفکر ارائه می‌کنند؟ عقب‌ماندگی آن است که به تئوری‌ها و نظریه‌های ابطال شده‌ای استناد شود که خود مبدعان و واضعان آن تئوری‌ها مدت‌هاست صحبت از زوال آن تئوری‌ها می‌کنند و کتاب درباره زوال آن علوم می‌نویسند. و اشتباه بزرگتر آن است که فکر شود با همان نقائص و ایرادهایی که موجب زوال آن نظریه‌ها شده است می‌توان آن‌ها را احیا کرد.

489685_496

اگر 30 سال قبل مارکسیسم به پایان خود رسید و زوال و ناکارآمدی آن برای جهان روشن شد امروز ناقوس زوال لیبرالیسم به صدا درآمده است و حتی مدعیان آن هم حرفی برای دفاع ندارند. کسانی که دم از پایان تاریخ و غلبه لیبرال دموکراسی می‌زدند فهمیده‌اند طناب پوسیده نظام سلطه و تفکر لیبرالیسم قابل دفاع و عرضه نیستند.

 

 نمودهای امروز لیبرال دموکراسی بدر جهان رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی است. و امروز افتخار دولت های لیبرال دموکرات آن است که مستبدترین‌های منطقه ما متحدین آن‌ها هستند. این حرف وزیر خارجه اسبق آلمان است که می‌گوید حاکمیت غرب به زودی به تاریخ خواهد پیوست. هم او می‌گوید ترامپ نمود واگرایی غرب است نه دلیل آن اما فرایند این گسست را به شدت تسریع می‌کند. آن‌ها فهمیده‌اند نظام سلطه‌ای که مبتنی بر زور و منطق استکبار باشد حاصل آن به جز وحشی‌گری و چپاول و زورگویی و قانون جنگل نیست.

عظمت انقلاب اسلامی و پیشگامی و پیشروی آن در این است که این معنا را خوب فهمید از 16 آذر 1332 تا 21 بهمن 1357 و 13 آبان 1358 آن چه را جوان دانشجوی ما در فهم آن آگاه بود و به شجاعت آن را فریاد می‌زد امروز پس از چند دهه برخی تازه آن را فهمیده‌اند و یا جرأت ابراز این فهم را پیدا کرده‌اند. امروز صدراعظم سابق آلمان به صراحت بیان می‌کند که سفیر آمریکا در برلین مثل یک افسر اشغالگر عمل می‌کند. کشوری که ادعای غول اقتصادی جهان را دارد در مناسبات سلطه جهانی چنین زبون است

قدرت جمهوری اسلامی در آن است که به دولت‌هایی تکیه نمی‌کند که صدراعظم سابق آن به صراحت می‌گوید امروز سفیر آمریکا در برلین مثل یک افسر اشغالگر عمل می‌کند. به دولت‌هایی اعتماد نمی‌کند که حتی در اتحادیه اروپا هم جایی ندارند. به دولت‌هایی تکیه نمی‌کند که امروز در پاسخگوی مردم خود هم نمی‌توانند باشند. به دولت‌هایی اعتماد نمی‌کند که در حالی در منطقه سال‌هاست جایگاه خود را از دست داده‌اند با نگاه نوستالژیک به سابقه بد تاریخی در منطقه بخواهند برای مردم ما گستاخانه رجز بخوانند.

تکلیف رژیم حاکم بر آمریکا روشن است. حماقت ترامپ آن است که آمریکایی را که خود او افلیج خوانده است می‌خواهد با دیوانگی سرپا کند. آمریکای فلج با دیوانگی ترامپ مداوا نمی‌شود. آمریکا پیش از همه فهمیده است گزینه‌های او علیه ملت ایران روز به روز محدودتر می‌شود. همان طور که 8 سال دفاع مقدس ما ناکارآمدی گزینه نظامی را به آن‌ها اثبات کرد.

8 سال مقاومت ملت ما در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا هم برای همیشه ناکارآمدی گزینه تحریم‌ها را به آن‌ها اثبات خواهد کرد. این حماقت ترامپ بود که دوباره پا در مسیر نافرجام تحریم‌ها گذاشت. مسیری که اوباما به صراحت گفت در شرایطی توافق هسته‌ای انجام شد که رژیم تحریم‌های آمریکا در حال فروپاشی بود. در سال های 90-92 آمریکا به دنبال به صفر رساندن فروش نفت ایران بود و در مقطع کوتاهی به 600.000 بشکه هم رساند ولی نیمه اول سال 92 در اوج تحریم‌ها به گواهی آمار رسمی فروش نفت ایران نه تنها صفر نشد بلکه سیر صعودی خود را پیدا کرد. بلکه به گواهی آمار به تناسب 1 تا 1.5 میلیون بشکه رسید و می توانست این سیر صعودی ادامه پیدا کند.

در اوج تحریم‌ها در سال 91 حداقل 17 دکل نفتی و 19 فاز در پارس جنوبی به طور همزمان مشغول کار بودند. دستپاچگی دولت وقت آمریکا از ترس فروپاشی رژیم تحریم‌ها بود. متأسفانه در زمانی که تحریم‌ها رو به زوال بود صحبت‌هایی از بزرگ‌نمایی و تأثیر تحریم‌ها شد. از آب خوردن تا خطر صفر شدن فروش نفت که دشمن به طمع افتاد

آمریکا نه آن زمان توانست مانع فروش نفت ایران شود و امروز هم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و اگر در داخل برخی اشتباهات تکرار نشود .سر ترامپ در مسیر بن‌بست تحریم‌ها به سنگ خواهد خورد. من توصیه می‌کنم همان‌طور که می‌گویند انتخابات تمام شده است زمان انسجام ملی و مقابله با دشمن ملت ایران است به اطلاعات و داده‌های غلط تکیه نکنید. ارزیابی صحیح از منابع قدرت کشور و قدرت ملت ایران داشته باشید. بر تحلیل‌های نادرست اصرار نکنید. واقع‌بین باشید و از واقعیت‌ها درس بگیرید. امروز نه ترامپ که مذاکره کننده‌های سابق آمریکا که برجام حاصل کار آن‌هاست می‌گویند اگر آمریکا بار دیگر تحریم‌های ثانویه را اعمال کند برجام به قراردادی توخالی و پوچ تبدیل می‌شود و امروز آمریکا مجددا تحریم‌های ثانویه را اعمال می‌کند و متأسفانه کسانی می‌گویند اگر می‌دانستیم ترامپ این کار را می‌کند باز هم این توافق خوب بود.

امروز اگر برای منافع ملی اهمیت قائل هستیم نگاه واقع‌بینانه اقتضاء می‌کند ببینیم برجام آن بنای مستحکمی نیست که ادعا می‌شد. رویکردی نیست که با آن بتوان سایر منافع ملت را هم تأمین کرد. آمریکا و اروپا بدانند اینکه آمریکا از برجام خارج شود و اروپا به تعهدات خود عمل نکند و به ایران بگویند باید اجرای تعهدات خود را ادامه دهد این با اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که توسط رهبری معظم انقلاب اعلام شده است تعارض دارد. نه حکمت است، نه مصلحت است و نه عزت و مجموعه نظام و مردم ما آن را نخواهند پذیرفت

تکلیف آمریکا معلوم است اما اروپا نیز بداند دانشگاه ما دانشجوی ما و ملت ما رفتار اروپا را به دقت رصد و محاسبه می‌کنند. انتظار دانشگاه و دانشجو و ملت از اروپا آن نیست رفتارهای غلط آن‌ها را نبینند و بگویند «اروپا بیش از حد انتظار ظاهر شد».

دانشگاه رفتار اروپا را زیر نظر دارد. ملت ما می بیند آمریکا از توافقی که خود اروپا انجام داده است، خارج می‌شود و خلاف آن عمل می‌کند و اروپا حتی حاضر نمی‌شود رفتار آمریکا را نقض برجام بنامد و آن را محکوم کند و فقط به اظهار تأسف اکتفا می‌کند. ملت ما رفتارهای خصمانه انگلیس و فرانسه را در شورای امنیت علیه توان دفاعی کشور می‌بینند. دولت انگلیس باید جواب دهد چرا علی‌رغم انجام تعهدات ایران در برجام با فروش 900 تن کیک زرد به ایران مخالفت می‌کند.

ملت ایران شاهد است و به دقّت رصد می‌کند در حالیکه متحدین اروپا در منطقه مستبدترین دولت‌ها هستند و با ارّه از مخالفین خود استقبال می‌کند همراهی 28 کشور اتحادیه اروپا در قطعنامه علیه ملت ایران چیزی جز به سخره گرفتن حقوق بشر نیست. دولتمردان اروپایی هستند که باید به ملت ایران پاسخ دهند اگر برجام برای اروپا مهم است چرا هزینه آن را باید ملت ایران پرداخت کند

فهرستی از حداقل 100 شرکت و بانک بزرگ اروپایی وجود دارد که 100 درصد سهام آن‌ها دولتی است. اگر ارادۀ دولت‌های اروپایی حفظ برجام است چرا این شرکت‌ها و بانک‌ها را ملزم به مراودات بانکی و اقتصادی و خرید نفت از ایران نمی‌کنند. می‌گویند چون تحریم می‌شوند. چرا فقط باید ایران تحریم شود. این همان تفکر نظام سلطه است. که می‌گوید برجام باید حفظ شود به شرطی که فقط ملت ایران هزینه آن را بدهد.

این پیام ملت ما به دولت های اروپایی است. ملت ما با اقتدار از تحریم‌ها عبور خواهد کرد اما این آزمون مجددی برای شماست. اعتمادسازی جادۀ یک طرفه نیست. ملت ما امروز همان‌ طور به این که امضای دولتمردان آمریکایی تضمین باشد می‌خندند. این پیام را به دولتمردان اروپایی می‌دهد «حفظ برجام با جیب ملت ایران» خوابی است که تعبیر نخواهد شد. امروز نه 1907 و 1919 است که قدرت‌هایی بخواهند و بتوانند با هم بنشینند و برای ملت ما تصمیم بگیرند. نه 1917 است که با یک اعلامیه بخواهند برای سرنوشت منطقه ما تصمیم بگیرند.

امروز الگوی انقلاب اسلامی در منطقه نشان داده است می‌توان مقاومت کرد و پیروز شد. می‌توان مقاومت کرد و نه تنها از حقوق ملت ایران بلکه از حقوق ملت‌های مظلوم منطقه در عراق سوریه یمن و افغانستان دفاع کرد و آن‌ها را یاری داد. همین اقتدار و حق طلبی است. همین دفاع از سر قدرت از مظلوم است که عربده‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی و پیاده نظام‌های آن را بلند کرده است. آن‌ها می‌بینند فریاد حق‌طلبی و آزادی‌خواهی 16 آذر 1322 نه تنها خاموش نشد بلکه با انقلاب اسلامی ریشه گرفت و امروز به درختی تنومند و 40 ساله تبدیل شده است که «توتی اکلها کل حین باذن ربها»

/خبرنامه دانشجویان ایران

ارسال نظر