کد خبر : 20054

نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر بوشهر:

نشست‌های تفسیر و آموزش مفاهیم قرآنی گسترش یابد

نشست‌های تفسیر و آموزش مفاهیم قرآنی گسترش یابد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با اشاره به اهمیت آموزش مفاهیم و علوم قرآنی گفت: نشست‌های تفسیر و آموزش مفاهیم قرآنی گسترش یابد.

به گزارش بوشهر24، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح سه‌شنبه در نشست تفسیر قرآن کریم با اشاره به سوره جمعه اظهار داشت: یکی از عنایت‌های ویژه خداوند بعثت انبیاء به ویژه خاتم‌الانبیاء حضرت محمد مصطفی(ص) است.

وی اضافه کرد: همه حیوانات آموزش می‌بینند ولی محدودیت آموزش دارند و کاری را تقلید می‌کنند و رفتارهایشان بر اساس عقلانیت نیست ولی انسان کلیات قواعد را درک می‌کند و بر اساس آن محاسبه، استدلال می‌کند و موضوعی را نقد و یا رد می‌کند و نتیجه می‌گیرد و پیوند بین قواعد ایجاد می‌کند.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه اولین معلم انسان خداوند است، بیان کرد: فرق بین تلاوت و قرائت با تعلیم این است که در تلاوت فقط می‌خوانیم و بیان می‌کنیم، در تلاوت مفاهیم را بیان می‌کند و در تعلیم کتاب خداوند را آموزش می‌دهد.

وی در مورد اینکه چرا ستایش فقط شایسته خداوند است، گفت: چون همه مدح‌هایی که ما در مورد پدیده‌های مختلف داریم، اینها همگی مخلوق خداوند هستند و توان آنها از خداوند گرفته شده است و سبب همه این امور خداوند است.

آیت‌الله صفایی بوشهری ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) علاوه بر تلاوت و انتقال قرآن به مردم، آموزش قرآن هم می‌دهند. پیرامون تفسیر و آموزش قرآن فاصله داریم و باید جلسات تفسیر و آموزش مبانی قرآنی گسترش یابد و برای رسیدن به کمال و رستگاری باید انیس قرآن باشیم.

وی با اشاره به اینکه آموزش حکمت از دیگر رسالت‌های پیامبر است افزود: حکمت یعنی دارای قدرت بالای تشخیص و درک و فهم مسائل بر اساس برهان و استدلال‌هایی که نمی‌شکند و نمی‌شود خللی بر آن وارد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه یکی از صفات خداوند حکیم است، گفت: پیامبر(ص) به جامعه اسلامی حکمت را می‌آموزد. مبانی قرآنی، مبانی رفتاری، اخلاق و مبانی معرفتی اسلامی که همه بر اساس برهان است و نمی‌شود آنها را دچار خدشه کرد آنها را به انسان می‌آموزد.

وی افزود: اولین ضربه افراد غیرصادق به خودشان وارد می‌شود و بعد هم به دیگران ضربه می‌شود. انسانی که دچار این صفات است همیشه در خود محصور است و می‌ترسد و هر لحظه گرفتار عذاب هستند.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به تاکید پیامبر اکرم(ص) بر کنترل زبان، تصریح کرد: انسان‌هایی که از دیگران بدگویی می‌کنند بیانگر بدی خودشان است که بدی را می‌بیند و بیان می‌کند. حال هر کسی را از گفتارش می‌توان درک کرد.

وی گفت: پیامبر(ص) برای نجات بشریت آمد ولی برخودهایی همچون تهدید و تحریم و جنگ‌های متعدد با انجام دادند ولی در مقابل پیامبر(ص) مردم را از جاهلیت خارج کرد و از گمراهی به سمت روشنی برد.

/خبرگزاری مهر

ارسال نظر