کد خبر : 20198

در تنگستان؛

از سند هویتی آیت الله حق شناس تنگستانی رونمایی شد

از سند هویتی آیت الله حق شناس تنگستانی رونمایی شد

آیین رونمایی از سند هویتی آیت الله شیخ حسین حق شناس تنگستانی با حضور مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر ، امام جمعه اهرم، بخشدار مرکزی اهرم، دادستان تنگستان و جمعی از مسئولین محلی، حافظان و قاریان اهرم و نیزخانواده های معظم شهدا در دارالقرآن ابراهیم خلیل الله شهر اهرم که توسط آیت الله حق شناس بنا نهاده شده است، برگزار شد.

به گزارش بوشهر24 به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان بوشهر. مدیرکل ثبت احوال استان بوشهرضمن تبریک هفته ثبت احوال با اشاره به اینکه آغاز کار فعالیت  ثبت احوال از سال 1297 شمسی بوده است اظهار داشت: اداره کل ثبت احوال استان بوشهر فعالیت رسمی خود را  در سال 1307 آغاز کرد.

اسکندر پاسالار به نخستین شناسنامه صادر شده در ایران اشاره کرد و افزود: نخستین شناسنامه در سال 1297 در منطقه سرچشمه تهران به نام فاطمه ایرانی صادر شد.

وی اظهار داشت: در استان بوشهر نیز نخستین شناسنامه  در سال 1307 به نام سید عبدالرسول کازرونی صادر شد.

مدیرکل ثبت احوال استان با بیان اینکه سازمان ثبت احوال علاوه بر وظایف سازمانی، اقدامات فرهنگی نیز انجام می دهد اظهار داشت: یکی از اقدامات فرهنگی ثبت احوال زنده نگه داشتن یاد و خاطره علما، شهدا، مفاخر و بزرگان و انتقال به نسل های جدید می باشد.

پاسالار در ادامه افزود: اسناد هویتی این بزرگان مهیا گردیده و به فراخور زمان و مناسبتهای مرتبط طی مراسمی رونمایی می شود تا ضمن زنده نگه داشتن یاد و خاطره این عزیزان، ارزشهای انقلابی و دینی در جامعه نهادینه و به نسل های آتی انتقال یابد.

ایشان با بیان اینکه گنجینه اسناد هویتی مفاخر و شهدا در ثبت احوال استان تشکیل شده اظهار داشت: مفاخر، علما، شهدا، بزرگان و افرادی که منشأ اثرات و برکات زیادی در استان  بوده اند، شناسایی و سند هویتی آنان در گنجینه ثبت احوال استان نگهداری می شود.

پاسالار در خصوص رونمایی از سند هویتی آیت الله حق شناس گفت: ایشان در 15 اردیبهشت 1312 در قریه انبارک از توابع بخش مرکزی شهرستان تنگستان متولد شده است. ایشان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از طرف آیت الله سیدعبدالمجید ایروانی به عنوان بازپرس در فرمان 8 ماده ای حضرت امام و همچنین به عنوان مسئول تحقیق در موسسات دولتی و تجارت خانه ها گردید. در اوایل انقلاب به دلیل شناختی که امام خمینی (ره) از ایشان داشت وی را به عنوان اولین نماینده خود در استان بوشهر و امام  جمعه مرکز استان منصوب نمود. وی همچنین به مدت 40 سال نماینده بیشتر مراجع از جمله امام خمینی(ره)، آیات عظام حکیم، خویی، شاهرودی، گلپایگانی و خوانساری در قطر بود و اخیرا هم نمایندگی رهبر معظم انقلاب را بر عهده داشت.

مدیرکل ثبت احوال ادامه داد: حاج شیخ حسین حق شناس در 30 ساله اخیر کمک های خیرخواهانه متعددی از جمله ساخت مسجد امام حسین(ع) روستای بازویی، ساخت مسجد علی ابن ابیطالب در روستای عمار، ساخت حسینیه الزهرا در شهر اهرم، ساخت مسجد روستای گشی خاییز، اهدا 13 هزار متر مربع زمین به دانشگاه پیام نور جهت احداث ساختمان این دانشگاه در شهر اهرم، کمک و مساعدت برای تکمیل مسجد روستای انبارک و حسینیه حاج سید محمدتقی هاشمی اهرم و احداث دارالقرآن ابراهیم خلیل الله شهر اهرم به مساحت 2000 متر مربع ارائه کرده است.

ارسال نظر