کد خبر : 20304

نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر بوشهر:

اهالی مناطق ساحلی استان بوشهر نیازمند نگاه ویژه مسئولان هستند

اهالی مناطق ساحلی استان بوشهر نیازمند نگاه ویژه مسئولان هستند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: اهالی مناطق سواحل جنوبی استان بوشهر نیازمند نگاه ویژه از ناحیه مسئولان اجرایی نظام هستند.

به گزارش بوشهر24، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری پنجشنبه‌شب در مراسم تجدید میثاق اهالی دلوار با ولایت اظهار داشت: ۱۳ دی سالروز ورود رهبر معظم انقلاب اسلامی به دیار سردار مبارز ضد استعمار جنوب ایران شهید رئیسعلی دلواری است که هر ساله مردم ولایتمدار این دیار برای تجدید بیعت با رهبر معظم انقلاب اسلامی گرامی می‌دارند.

حضرت آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه مردم شهر دلوار دارای روحیه انقلابی و جهادی هستند، تصریح کرد: استعمارستیزی رئیسعلی دلواری با فتوای روحانیون در تاریخ ثبت است و روحیه انقلابی مردم دلوار تنگستان میراث ماندگار سردار شهید رئیسعلی دلواری و همرزمانش است.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه حضور با شکوه مردم دلوار در برنامه سالگرد ورود رهبر معظم انقلاب به این شهر نشانه وفاداری مردم این دیار به ولایت است، افزود: دلوار تنگستان شناسنامه مبارزه ضد استعماری و الگوی ولایت مداری ایران است که در ۱۳ دیماه سال ۱۳۷۰ در روستای لیلک بندر دلوار میزبان مقام معظم رهبری بودند و برگزاری مراسم هرسال در این روز، نشان از الگوی ولایتمداری مردم خطه دلوار و دلیران تنگستان و دشتی و دشتستان است.

رئیسعلی درس ولایت‌مداری به مردم دلوار آموخت

آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه مردم دلوار درس ولایت‌مداری، ایستادگی در برابر استعمار و دشمن ستیزی را از سردار شهید رئیسعلی دلواری آموخته‌اند، خاطر نشان کرد: مردم دلوار از شهید رئیسعلی دلواری آموخته‌اند که تا پای جان در راستای حفظ اسلام ناب و ارزش‌های اسلامی و مبارزه با دشمنان بایستند.

ایشان با اشاره به اینکه مردم، روحانیت، مسئولان، سپاه و بسیج منطقه دلوار همان روحیه رئیسعلی دلواری در راستای ولایت‌مداری، دشمن شناسی و ایستادگی در برابر استکبار و استعمار ستیزی دارند، بیان کرد: رئیسعلی دلواری نماد استعمار ستیزی است و عظمت و فرهنگ استعمار ستیزی سردار بزرگ مبارزه با استعمار «شهید رئیسعلی دلواری» تمام ایران را فرا گرفته است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه تمامی عبادات ریشه در عشق و محبت به خدا دارد، گفت: خودخواهی ریشه بسیاری از گناهان و گذشت عاقبت به خیری و آمرزش گناهان را برایمان رقم میزند و امتی که زندگی تقوایی و به رنگ خدا داشته باشد و آموزه ها و دستورات الهی را اطاعت کنند پیروز و سعادتمند و رستگارند.

نماینده ی محبوب استان بوشهر، خاک دلوار را کربلای ایران دانست و افزود: در دلوار استعمارستیز خون کسانی ریخته شد که برای حفظ و ناموس ایران، حفظ مکتب اهل بیت(ع) جان خود را فدا کردند و این در حالی است که در کنار مجاهدت سردار شهید رئیسعلی دلواری صدها نفر به عنوان مدافعان وطن و استقلال خواهی وطن و حفظ مرز سرزمینی جان خود را از دست دادند ولی نام این شهدای مبارز در تاریخ ثبت و ضبط نشده است.

قرارداد ننگین حکومت قاجار با رشوه‌های انگلیس

امام جمعه بوشهر به بررسی تاریخ تهاجم و تجاوز انگلیسی ‌ها به بوشهر و تنگستان اشاره کرد و گفت: مبارزان دلواری در این تجاوز چنان درسی به متجاوزان دادند که اکنون انگلیسی‌ها هم از نام رئیسعلی دلواری، دلوار و تنگستان می‌ترسند و این نشان می‌دهد که نام و تاریخ دلوار و سردار شهید رئیسعلی دلواری جهانی است.

ایشان ادامه داد: اخیرا گزارشاتی بر اساس روایات کتاب جنگ استعمار با مردم دلیر دلوار و خطه تنگستان که سال گذشته در سفارت انگلیس ترجمه شده است حاکی از این است بر اساس یادداشت ها و نامه های مستند «مسترچیک» در این کتاب به اتفاق انعقاد قرارداد ننگین ایران در دوره قاجار با استعمار انگلیس اشاره کرده و «مسترچیک» بیان کرده که این انعقاد قرارداد ننگین با رشوه دادن انگلیسی ها به حکومت دوران قاجار اتفاق افتاده است.

آیت الله صفایی بوشهری افزود: این قرارداد در زمانی منعقد شد که رئیسعلی دلواری و همرزمانش در حال مبارزه، ایستادگی، مجاهدت و از خود گذشتگی برای حفظ مرز آبی و خاکی سرزمین جنوب ایران و نوامیس کشور بودند.

نماینده مردم بوشهر قیام مردم دلوار علیه انگلیسی‌ها را یک قیام الهی دانست و خاطر نشان کرد: رئیسعلی دلواری با فتوا گرفتن از علمای دینی با همراهی مردم دلیر و قهرمان دلوار با رشادت و شجاعت همراه با ایمان الهی ایران را از دست متجاوزان نجات دادند.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: بندر دلوار خطه دلیران تنگستان افتخار ایران و استان بوشهر است و بدین دلیل افتخار استان بوشهر است که در آن تفکر رئیسعلی دلواری و قطعه‌ای بنام دلواری در آن است که مرکز مبارزه با استعماری انگلیس است.

شهرت جهانی مبارزات دلیران تنگستان

ایشان با بیان اینکه مردم استان بوشهر به ویژه خطه تنگستان امتحان داده هستند، افزود: مردم دلیر استان بوشهر در مبارزه با استعمار و استکبار شهره جهانی هستند که نام این مبارزان این استان در تاریخ ثبت و ضبط است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه آمریکا با رئیس جمهور آن که تعادل روحی و رفتاری ندارد در حال فروپاشی و کلید خوردن است، اظهار کرد: آنان تلاش کردند یک خاور میانه جدید برای امنیت صهیونیست‌ها ایجاد کنند الان به جایی رسیدند که با خواری و ذلت مناطق مختلف از جمله سوریه، عراق و دیگر نقاطی که در آن حضور دارند شبانه ترک کنند.

سه ویژگی بارز مردم دلوار

حضرت آیت الله صفایی بوشهری مبارزات ضد استعماری، بصیرت سیاسی و معرفت دینی را از ویژگی بارز مردم دلوار برشمرد و عنوان کرد: سردار شهید رئیسعلی دلواری و شهر دلوار شجره طیبه استان بوشهر است که هر وقت بخواهد ثمر می دهد و طلوع می کند و عظمت می آفریند یعنی مردم این دیار دلهایی آسمانی و پر از ایمان دارند و این نشان از پدران و مادران و بزرگی این تبار بزرگ است که هر گاه اراده کنند با حماسه آفرینی‌های خود خلیج فارس را گورستان ننگ انگلیس می‌کنند.

امام جمعه بوشهر با تاکید بر توجه ویژه به مطالبات مردم دلوار و تنگستان گفت: مردم استان بوشهر قدردان این انقلاب هستند و به این حکومت پایبند هستند و از این انقلاب دفاع می کنند زیرا انقلاب اسلامی ایران برگرفته از شده از حکومت های نبوی، علوی، فاطمی، حسینی و مهدوی است.

بازسازی یادمان شهید رئیسعلی دلواری در عراق

ایشان تاکید کرد: در این رابطه مردم تنگستان و مناطق سواحل جنوبی استان بوشهر نیازمند نگاه ویژه از ناحیه مسئولان اجرایی نظام است و مسئولان نسبت به مبادلات تجاری کسب و کار، توسعه راه های روستایی و شهری، طرح‌های برق رسانی، تامین آب آشامیدنی، اشتغال جوانان، راه اندازی آب شیرین کن ها، صید و صیادی، توسعه مراکز فرهنگی و ورزشی برای جوانان، توسعه مشاغل دریاپایه برای تکریم مردم این امکانات را تسهیل کنند و عمل به مطالبات مردمی این مناطق نیازمند همت جهادی و توجه جدی است و الان وقت همت همه مسئولان نسبت به مردم نقاط شهری و روستایی این بندر جنوبی است.

امام جمعه بوشهر از بازسازی یادمان سردار شهید رئیسعلی دلواری در وادی السلام شهر نجف اشرف کشور عراق خبرداد و بیان کرد: برای بازسازی یادمان شهید رئیسعلی دلواری اعتباراتی در نظر گرفته شد که عملیات بازسازی آن در آینده نزدیک آغاز می‌شود.

/خبرگزاری مهر

ارسال نظر