کد خبر : 20345

معاون فرهنگی قوه ی قضائیه:

معاون قوه قضائیه در بوشهر: سالانه ۱.۷ میلیون پرونده قضایی منجر به سازش و صلح می‌‌شود

معاون قوه قضائیه در بوشهر: سالانه ۱.۷ میلیون پرونده قضایی منجر به سازش و صلح می‌‌شود

معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه سالانه ۱۶ میلیون پرونده در دادگستری‌های کشور ارائه می‌شود گفت: از این میزان ۴ میلیون پرونده آن در شورای حل و اختلاف بررسی و حل و ۱.۷ میلیون پرونده نیز با صلح و سازش مختومه می‌شود.

به گزارش بوشهر24; حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی صبح امروز در نخستین همایش استانی صبر در استان بوشهر با تاکید بر ترویج فرهنگ صبر و گذشت در جامعه اظهار داشت: با توجه به اینکه صلح و سازش بهتر از جنگ، نزاع  و کشمکش است باید فرهنگ صلح و سازش در جامعه ترویج و نهادینه شود.

وی کار صابران را در مسیر الهی دانست و تصریح کرد: افرادی که صبر را پیشه می‌کنند و در عفو و گذشت پیشگام هستند در مسیر الهی قرار دارند و به دیگران درس‌آموزی می‌کنند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه از راه‌اندازی ستاد ملی صبر در کشور خبر داد و بیان کرد: صلح، سازش و رضایت سه بخش ستاد صبر تشکیل می‌دهد که این ستاد با هدف ترویج روحیه صلح، بخشش و گذشت در قوه قضاییه و استان‌ها راه‌اندازی شده است.

صادقی ترویج فرهنگ عفو و گذشت را یکی از نیازهای جامعه دانست و افزود: مهربانی یکی از خصیصه‌های مهم ایرانیان و فرهنگ مهم نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) است.

وی با بیان اینکه مهربانی در ذات هر ایرانی نهادینه شده گفت: فرهنگ غربی نامهربانی است و با نفوذ فرهنگ غربی در جامعه سبب کشاکش می‌شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه مهربانی در خانواده ایرانی را یک اصل دانست و تصریح کرد: اگر پرونده‌ در دستگاه قضا زیاد می‌شود نشان دهنده این است که مردم از فرهنگ اصیل خود فاصله گرفته‌اند و سبب کاهش صبر و گذشت و افزایش نزاع و دعوا می‌شود.

صادقی با تاکید بر توجه به پیشگیری از جرم در جامعه افزود: یکی از سیاست‌های قوه قضائیه تقویت فرهنگ پیشگیری از جرایم در جامعه است که فرهنگ بخشش و گذشت در این قالب نهفته است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در ستاد ملی صبر پیشگام است گفت: عوامل اجرایی این ستاد دستگاه‌های اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی و مشارکت همه مردم است که باید صلح، سازش، بخشش، گذشت و رضایت در جامعه تقویت کنند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه  با بیان اینکه نباید کمک به افزایش جرم مجرم کنیم افزود: در جایی که مجرم به گناه خود اعتراف می‌کند جای عفو و گذشت فراهم می‌شود و در این راستا نباید کمک به افزایش جرم مجرم شود.

صادقی بیان کرد: یکی از نتایج مهم صبر این است که انسان بهتر تشخیص می‌دهد و بهتر تصمیم می‌گیرد.

وی با اشاره به ورود سالانه  16 میلیون پرونده در دستگاه قضا افزود: از 16 میلیون پرونده ورودی سالانه به دستگاه قضا 4 میلیون پرونده آن شوراهای حل اختلاف بررسی و حل می‌کنند و 1.7 میلیون پرونده هم منجر به صلح و سازش می‌شود.

 

تسنیم/

 

 

 

 

ارسال نظر