کد خبر : 20363

نائب رئیس شورای اسلامی شهر جم:

آب شرب جم در برزخ/ مسئولین تعلل نکنند

آب شرب جم در برزخ/ مسئولین تعلل نکنند

آب شرب شهرستان جم با وجود وعده های رنگین مسئولین هنوز در برزخ کندی اجرای طرح های مصوب است.

به گزارش بوشهر24; نایب رئیس شورای اسلامی شهر جم با انتقاد از وضعیت آب شرب در جم، گفت: نسبت به مردم جم ظلم شده است.

علی پریشان در نشست شورای اداری شهرستان جم  گفت: باید با تعامل و همکاری هم موضوعات مهمی از جمله فرودگاه و مسئله آب شهرستان جم حل شود.

وی با اشاره به اینکه نسبت به مردم جم ظلم شده است، افزود: علی‌رغم هزینه‌های بسیار زیادی که در منطقه ویژه می‌شود، با عقب افتادن پروژه انتقال آب از سیراف به جم، مردم شهرستان جم باید آب آلوده بخورند.

علی پریشان تاکید کرد: همواره مدیر عاملان شرکت‌های نفت و گاز به مردم شهرستان جم قول‌هایی دادند اما هیچ وقت عملی نشد.

کندی اجرای مصوبات

 موضوع آلودگی آب جم در چند ماه اخیر و تکذیب و تاییدهای مختلف نگرانی های عمومی را برانگیخته و و رسیدگی به وضعیت آب شرب جم از مطالبه ها بحق این شهرستان است.

تیر 96  فرماندار شهرستان جم در نشست بررسی وضعیت اجرای پروژه آبرسانی شهرستان جم گفت: مردم شهرستان جم چندین سال است که شرایط سختی را در تامین آب شرب متحمل می‌شوند که با تکمیل طرح آبرسانی مشکلات آب شهرستان جم را برطرف می‌کند.

فتح‌الله نوروزی با بیان اینکه این پروژه با مشارکت وزارت نفت اجرایی شده اظهار داشت: پروژه آبرسانی جم از مطالبات دیرین و اصلی مردم این شهرستان است و لازم است تکمیل آن با شتاب بیشتری همراه شود.

 وی وضعیت شهرستان جم در حوزه آب آشامیدنی را بحرانی توصیف کرد و افزود: مردم شهرستان چندین سال است که شرایط سختی را در تامین آب شرب متحمل می‌شوند و طرح آبرسانی جم می‌تواند تا حد زیادی این شرایط را بهبود بخشد.

نوروزی با تقدیر از همراهی و دغدغه خوب مدیران وزارت نفت و نیرو در اجرای پروژه آبرسانی جم  تصریح کرد: سه پروژه بزرگ آبی در شهرستان جم در حال اجراست و با اجرا و تکمیل سد سرچشمه، طرح آبخیزداری و طرح بزرگ آبرسانی مشکلات آب شهرستان بهبود می‌یابد

.

فرماندار جم پیشرفت پروژه آبخیزداری جم را خوب ارزیابی کرد و گفت: این پروژه در دو فاز تاکنون اجرایی شده و انتظار می‌رود فاز سوم آن نیز در آینده نزدیک آغاز شود.

وی با بیان اینکه طرح آبرسانی جم نقش حیاتی در زندگی مردم شهرستان جم و کاربران تاسیسات نفت و گاز  در منطقه دارد تاکید کرد: مردم جم سال‌هاست که منتظر اجرا و تکمیل این پروژه بزرگ ملی هستند و وضعیت آبی شهرستان دیگر مجالی برای فرصت سوزی و تعلل در اجرای پروژه باقی نگذاشته است.

فرماندار جم اظهار امیدواری کرد با جدیت و دغدغه‌ای که وجود دارد این پروژه مهم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری برسد.

مخازن آب آشامیدنی سالم جم ناسالم است

به رغم موضع گیری فرماندار جم خرداد 97 انتشار خبر آلودگی آب جم نگرانی های زیادی را موجب گردید. طبق ادعای منتشر گردیده ، آبی که قرار است در مخازن و کانکس‌های توزیع آب آشامیدنی سالم که در شهر جم نصب شده و به زودی در روستاها نیز نصب می‌شود ریخته می‌شود از آب استحمام و غیرشرب شهرک‌نشینان شهر جم است که با یک کلرزنی در این مخازن به مردم فروخته خواهد شد!

خبرگزاری فارس در آن زمان نوشت: این خبرگزاری در هفته‌های گذشته در گفت‌وگو با مدیر آبفار جم پرده از سرطان‌زا بودن آب این شهرستان برداشت اما این موضوع که با حمایت اکثر شوراهای این شهرستان همراه بود و به آلوده‌بودن آب جم تاکید داشتند خیلی سریع توسط مسئوولان تکذیب شد.

در آن زمان مخازن توزیع آب آشامیدنی سالم در شهر جم نصب شده که به گفته مسئوولان برای مدیریت احتمالی بحران کم‌آبی در تابستان پیش‌رو است و ربطی به آلودگی ندارد.

با وجود این که شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم در خصوص گزارش خبرگزاری فارس سکوت اختیار کرد اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر آلودگی آب جم را در گفت وگو با رسانه‌های استان بوشهر تایید کرد.

طبق اعلام و ادعای این رسانه در آن زمان آبی که قرار بود در مخازن و کانکس‌های توزیع آب آشامیدنی سالم که در شهر جم نصب شده و به زودی در روستاها نیز نصب می‌شود ریخته می‌شود از آب استحمام و غیرشرب شهرک‌نشینان شهر جم است که با یک کلرزنی در این مخازن به مردم فروخته خواهد شد!

با توجه به سکوت عجیب مسئوولان در هفته‌های گذشته در خصوص موضوع آب شهرستان جم، به نظر می‌رسید آب جم احتمالا مشکلاتی دارد که مسئوولان تا این لحظه برای با خبرکردن مردم اقدامی نکرده‌اند.

به دنبال این خبر سخنگو و نایب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر با اشاره به این‌که آلوده شدن آب‌های سطحی بخش ریز در شهرستان جم بوشهر توسط پساب‌های پالایشگاه گاز فجر جم بی‌سابقه نیست و قبلا تحقیقاتی نیز صورت گرفته که این موضوع را به اثبات رسانده است.

حسن رمضانی می‌افزاید: با توجه به موقعیت پالایشگاه گاز فجر جم این کاهش غیرعادی کیفیت آب مربوط به فعالیت‌ها و پساب‌های این پالایشگاه است.

وی با بیان این‌که در سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین نیز بار دیگر طی تحقیقی شاهد تکرار اثبات آلودگی آب‌های سطحی بخش ریز توسط پساب‌های پالایشگاه فجر جم بودیم، می‌افزاید: یک تیم کارشناسی طی تحقیقی در پساب و آب‌های سطحی مجاور پالایشگاه گاز فجر، جنوب شرق بوشهر که آن را درگردهمایی یاد شده ارائه دادند بصراحت اعلام کردند که آب‌های سطحی مجاور پالایشگاه گاز فجر جم به واسطه پساب‌های این پالایشگاه آلوده هستند.

وی با اشاره به رکورد زنی پالایشگاه فجر برای افزایش ظرفیت تولید در شرایطی که آب‌های سطحی آلوده شده و تهدیدی برای گونه‌های جانوری و انسانی محسوب می‌شود، تصریح می‌کند: مدیر عامل سابق پالایشگاه فجر نیز درآن زمان اعلام کرده بود قادر به کنترل 40 درصد از پساب‌هایشان نیستند و این 40 درصد وارد بستر رودخانه می‌شود. در حال حاضر نیز پالایشگاه به دنبال رکوردزنی است، به گونه‌ای که در پی افزایش ظرفیت تولید خود است و این یعنی تولید پساب‌های بیشتر.

به دنبال انتشار این خبر روابط عمومی شرکت آبفای شهرستان جم با ارسال جوابیه ای گفت: برای تامین تامین مطلوب‌تر آب شرب، راه‌اندازی ایستگاه‌های آبی در شهرستان با هزینه‌ای معادل 300 میلیون تومان برنامه‌ریزی شد. با هماهنگی‌های انجام شده در سطح کلان استان و شهرستان، موضوع تامین آب از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها با همکاری منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نهایی شد که به دلیل عدم وجود مخرن ذخیره مناسب و بهداشتی، بهره‌برداری این ایستگاه‌ها با تاخیر مواجه شد.

با توجه به اهمیت موضوع و پیگیری‌های انجام شده از سوی مسئولان استان و شهرستان، موضوع مخزن ذخیره با استفاده از ظرفیت مخازن مجهز "پروژه آب‌رسانی جم " در حال رفع است و این ایستگاه‌ها با هدف جداسازی آب شرب و مصرفی که خود یکی از عوامل مهم صرفه‌جویی به حساب می‌آید به بهره‌برداری خواهد رسید.

با توجه به هزینه‌های بالا جهت اجرای این پروژه، هم آبفا شهرستان و هم مسولین بهداشتی شهرستان متعهد خواهند بود با نظارت دقیق، آب با کیفیت و سالم در اختیار مردم قرار گیرد و هیچ نگرانی از این جهت وجود نخواهد داشت.

 برای حل بخشی از مشکلات تامین آب شرب جم خرداد امسال مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در راستای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی ۹ ایستگاه آب کارتی در شهرستان جم ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه این ایستگاه‌ها با اعتبار ۲.۵ میلیارد ریال راه‌اندازی شده است افزود: آب شبکه شهری در شهرستان جم مورد استفاده شست‌وشو قرار می‌گیرد و آب مصرفی پخت‌وپز و آشامیدنی از طریق ایستگاه آب کارتی تامین می‌شود.

یاکیده با بیان اینکه قیمت آب کارتی ۵۵ درصد کمتر از آب تصفیه بخش خصوصی در شهر‌ها است گفت: ۲۰ لیتر آب تصفیه توسط بخش خصوصی یک‌هزار تومان به فروش می‌رسد در حالیکه از طریق ایستگاه آب کارتی ۴۶۰ تومان در اختیار مردم قرار می‌گیرد

.

وی، با بیان اینکه آب چاه‌های شهرستان جم کیفیت مطلوبی برای آشامیدن ندارد افزود: آب شبکه آبرسانی جم به سبب فاقد کیفیت و لب شور بودن در راستای تامین آب آشامیدنی مردم، ایستگاه‌های آب کارتی در شهرستان جم ایجاد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه کارت این ایستگاه‌ها از طریق آبفای جم توزیع می‌شود بیان کرد: روزانه بیش از ۳۰۰ متر مکعب آب تصفیه شده در مخازن ایستگاه‌ها نگه‌داری و توزیع می‌شود.

یاکیده از اجرای طرح فروش آب آشامیدنی کارتی در روستا‌های شهرستان جم خبرداد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده ۲ برابر ایستگاه‌های کارتی آب آشامیدنی شهری، این ایستگاه‌ها توسط آبفار استان بوشهر در روستا‌های جم ایجاد می‌شود.

 

سپاس/

 

ارسال نظر