کد خبر : 20371

صفایی بوشهری گفت:

ارتقای سطح علم به ارتقای سطح پرورش بستگی دارد

 ارتقای سطح علم به ارتقای سطح پرورش بستگی دارد

گردهمایی کمیته های همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان بوشهر، در سالن دانشگاه فرهنگیان برگزار شد.

به گزارش بوشهر24; آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری امروز در گردهمایی کمیته های همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان بوشهر، در سالن دانشگاه فرهنگیان گفت: در تمامی محاسبات عرصه رشد فزاینده علمی و فناوری به این معادله اذعان دارند که ارتقای سطح آموزش و پرورش مترتب بر پرورش است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه ارتقای سطح علم به ارتقای سطح پرورش بستگی دارد، اظهار کرد: یکی از معضلات جدی عرصه علم همین معنا است که مسیر مهندسی علم در کشورها اشتباه بوده و بسیاری از کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند در مهندسی تولید محصول و مدیریت علم دچار بحران جدی هستند، به همین جهت مجبورند افرادی را از کشورهای دیگر جذب کنند، یا مجبور به طراحی پروژه انحصار و حراست شوند.

وی ادامه داد: شرایط علم و رشد فزاینده علم در جهان به گونه ای است که طراحان علم به این نتیجه رسیدند که اگر علم بخواهد پیشرفت کند و محصولات داشته باشد، به ویژه در علوم تجربی، باید به حوزه تربیت و پرورش توجه کنند وگرنه آن علم متوقف خواهد شد یا اگر آن علم رشد کرد به ابزار و قدرت کشور و به ضرر آن کشور یا کشورهای دیگر به سرانجام می ‌رسد.

صفایی بوشهری با بیان اینکه پرورش بر علم مقدم است، گفت: شخصیت انسان یک مجموعه ای از فضائل است که یکی از مهمترین آن فضائل علم است، اما تمام آن فضیلت او علم نیست، علم باید در قالبی قرار گیرد که برای بشر مفید باشد. امروزه عرصه پرورش به عنوان مهمترین رکن در رشد انسان در جهان پذیرفته شده است.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه امروز جهان در یک شرایط حساس قرار دارد گفت: در مدیریت سیاسی جهان استکبار به شدت در حوزه مصادره قدرت و تسلط بر منابع ثروت فعال شده و یکی از استراتژی ها در این عرصه علم است. علم اقتدار آفرین است به همین خاطر گفتند باید علم را برای توسعه اقتدار خود  مدیریت کنند، همچنین صاحبان علم را باید مصادره کنند یا اگر نمی‌توانند مصادره کنند بر ریلی قرار دهند که ایستگاه آن تربیت دانشمندانی باشد که به رنگ غرب باشند، به همین جهت پروژه خرید و ترور و تهاجم نرم دانشمندان را شروع کردند و به شدت این پروژه را جدی گرفتند.

وی تاکید کرد: مهمترین کشور هدف برای امپریالیزم علمی، ایران است که علم ایران را متوقف یا منحرف کنند و حوزه علمیه و آموزش و پرورش یک خط مقدم مقدس برای مقابله با این جنایت جنایتکارکاران است.

صفایی بوشهری با بیان اینکه همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش باید با روحیه جهادی صورت گیرد، افزود: جهان استکبار به شدت در جغرافیای نرم در حوزه دانش آموزی فعال است و رسانه را به اختیار گرفتند، تیرها از مرز عبور می کند و به داخل خانه می آید.

وی افزود: ۴۰ سال است که در برابر آنها مقاومت کردیم این انقلاب اگر هیچ نداشته باشد، همین بقا بزرگترین پیروزی است، در این مسئله هم ما تا الان پیروز بوده ایم.

 
سیاست آموزش و پرورش توسعه مدارس معارف در سطح کشور است 
علیرضا حاجیان‌زاده، نیز اظهار داشت: در روش تربیت بهترین روش در تبلیغ مساله انزار است که خداوند در قرآن کریم هم توسط پیامبر(ص) نسبت به آن توصیه شده است.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ملزومات تبلیغ، ابراز داشت: تبلیغ و تولید محتوا باید به اقتضای مخاطب،‌ زمان، مکان و شرایط اجتماعی و سنی در روش جذب بسیار موثر است؛ مبلغ بایستی در کنار علم، مهارت نیز داشته باشد و این لازمه تبلیغ است که چگونه یک حرف را منتقل کنیم.

حاجیان زاده

دبیر ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش، فصاحت و بلاغت را از تکنیک های تبلیغ عنوان کرد و افزود: این دو باید در کنار هم باشند، همچنین مخاطب شناسی یکی از وظایف اصلی ما است که بتوانیم در حوزه تربیتی کار خود را بشناسیم.

حاجیان زاده با بیان اینکه روحانیون تاثیر فراوانی در شکل گیری شخصیت دانش آموزان دارند، گفت: اخلاق و رفتار خوب یک روحانی در تربیت دانش آموز بسیار موثر است، روحانی می تواند دانش آموز را درک کند و با آن ارتباط معنوی و عاطفی برقرار کند.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش، ستاد همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش را یک شجره طیبه عنوان کرد و اظهار داشت: این نهال امروز به یک درخت تنومند تبدیل شده و کمیته های آن امروز شکل گرفته است. در حال حاضر در شرایطی هستیم که در کل کشور کمیته های استانی و منطقه ای با ریاست نمایندگان ولی فقیه در استان را داریم و در کنار آن همه ظرفیت های استان سامان داده شده اند.

وی از کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش به عنوان قرارگاه فرهنگی استان یاد کرد و گفت: آیین نامه این کمیته به تصویب رسیده و نیز به استان ها ابلاغ شده است. درخواست ما این است که مسائل فرهنگی آموزش و پرورش در اولویت مسؤولان استان قرار گیرد چراکه مساله تربیت دانش آموزان یک مساله پایه است.

دبیر ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از سیاست های امروز ما توسعه مدارس معارف در سطح کشور است ابراز داشت: در حال حاضر تعداد 200 مدرسه معارف در سطح کشور وجود دارد، اما ظرفیت بیشتری وجود دارد؛ حوزه علمیه می تواند این مدارس را به عنوان مدارس پیش حوزوی قلمداد کند.

والدین دانش آموزان خواستار حضور بیشتر روحانیون در مدارس هستند

 ناصر کرمی نیز اظهار داشت: آموزش و پرورش برای محتوای کتب درسی از ائمه جمعه مراکز استانها نظرخواهی می کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: انتظار داریم که ائمه جمعه مراکز شهرستان‌های استان بوشهر مقوله آموزشی را در شهرستان خود را رصد کنند و در صورت نیاز  تذکرات لازم را به ما بدهند.

وی ابراز کرد: در سال های اخیر آموزش و پرورش استان بوشهر با حوزه‌های علمیه همکاری خوب و اثرگذاری داشته است و برنامه‌های مشترکی را تحت عناوین امام جماعت، مشاوره مذهبی و دیگر برنامه های فرهنگی و آموزشی  را در مدارس مناطق مختلف و دور افتاده استان بوشهر اجرا می کنند

کرمی عنوان کرد: همه ساله متقاضیان زیادی با مراجعه به آموزش و پرورش خواستار حضوربیشتر روحانیون و ارتباط گیری با دانش آموزان در مدارس مناطق مختلف استان هستند که این نشان از تاثیرگذاری روحانیون در مدارس دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر یادآور شد: تامین وسایل سرمایشی و گرمایشی استاندارد در مدارس استان بوشهر به عنوان یک دغدغه جدی آموزش و پرورش محسوب می شود که خوشبختانه همکاری‌های خوبی از سوی نهادها خیرین و مردم صورت گرفته است اما کافی نیست.

فعالیت ۲۸۰ روحانی در مدارس دانش آموزی بوشهر 
 

 حجت الاسلام رضا خدری نیز گفت: بیش از 200 روحانی در مدارس آموزش و پرورش استان مشغول فعالیت هستند.

مدیر حوزه علمیه اسان بوشهر افزود: علاوه براین تعداد 80 نفر از مبلغات و مبلغان در مدارس امین آموزش و پرورش استان فعالیت می کنند، اما مساله مهم در این فعالیت این افراد مشخص نبودن جایگاه این روحانیون در مدارس است.

وی افزود: همه این روحانیون در مدارس امین نوع 2 فعالیت می کنند که با مشکلاتی مواجه هستند، در گذشته یک مدرسه نوع یک در شهر خورموج فعال بود که به عنوان مدرسه پیش حوزوی شناخته شده بود و عملکرد آن به گونه ای بود که هم آموزش و پرورش و هم حوزه علمیه از ان راضی بودند.

حجت الاسلام خدری با بیان اینکه دست مبلغان و مبلغات در مدارس امین نوع یک برای فعالیت های فرهنگی دینی بازتر است، اظهار داشت: فعالیت روحانیون در مدارس امین نوع 2 در حد نماز جماعت و حضور در دفتر است که شاید دانش آموزی برای مساله ای به آن مراجعه کند، هرچند در همین حد هم خوب است، اما ظرفیت روحانیون بیش از این است و می توانند موثرتر باشند.

مدیر حوزه علمیه استان به موضوع حق الزحمه مبلغان در مدارس آموزش و پرورش اشاره کرد و ابراز داشت: دریافتی این مبلغان از حوزه علمیه است و مبالغی که آموزش و پرورش پرداخت می کند بسیار ناچیز است و کفاف حداقل های زندگی آنان را نمی کند و باید در سطح کشور نسبت به این مساله تدبیری شود.

 

شایسته سالاری در عزل و نصب های آموزش و پرورش رعایت شود 
حجت الاسلام حسن مصلح نیز به تعامل حوزه های علمیه شهرستان دشتستان با آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: اقامه نماز روحانیون و طلاب در مدارس شهرستان، تامین مشاوران مذهبی، اعزام گروه های تبلیغی به مدارس در طول سال و حضور ائمه جمعه شهرستان در مدارس جهت اقامه نماز جماعت از جمله این تعامل و همکاری است.

امام جمعه برازجان افزود: جذب دانش آموزان به مساجد و مراکز مذهبی، تشویق دانش آموزان برتر در مساجد و مصلاها  و حضور در اردوهای فرهنگی از دیگر فعالیت حوزه های علمیه شهرستان با آموزش و پرورش است.

وی به برخی مشکلات نیز اشاره کرد و گفت: مشکل ایادب و ذهاب روحانیون و مبلغات، عدم پرداخت حق القدم مبلغین مدارس و عدم تامین حقوق مکفی برای مشاوران مذهبی، نبود حداقل امکانات و ابزار برای کار فرهنگی مبلغان مدارس، عدم ایفای نقش حوزه در امر آموزش خانواده، عدم تحقق صحیح مدارس امین و عدم همراهی و همکاری بعضی از مدیران و معلمان در امر تربیتی از جمله چالش ها و مشکلات است.

حجت الاسلام مصلح همچنین عزل و نصب های سفارشی و بی ضابطه و عدم رعایت اصل شایسته سالاری در مدیریت را دیگر چالش آموزش و پرورش دانست و گفت: بعضاً به دلیل توصیه دیگران افرادی در مدریت گماشته می شوند که هیچ گونه صلاحیت و لیاقتی برای امر تعلیم و تربیت ندارند.

امام جمعه برازجان همچنین گفت: برخی از مدارس نمازخانه مناسبی ندارند و یا از امکانات لازم همچون وسایل سرمایشی و فرش محرومند. 

گام نیوز/

 

ارسال نظر