کد خبر : 20372

مشکلات گوجه کاران بوشهری:

هزینه برداشت محصول بیشتر از فروش

هزینه برداشت محصول بیشتر از فروش

با توجه به اینکه نشست ها و جلسات تخصصی در حوزه رفع مشکلات گوجه کارانی بوشهری در مرکز استان و شهرستانها و بخش ها برگزار می شود اما وقتی به گفت و گو با کشاورزان می نشینیم حکایت های کهنه و بارمشکلات قدیمی همچنان ادامه دارد.

به گزارش بوشهر24; استان بوشهر یکی از مناطق در حوزه تولید گوجه فرنگی است که سالانه بخش قابل توجهی از ظرفیت های کشاورزی برای کشت و برداشت گوجه صرف می شود.

این کشاورزان بوشهری که همیشه دغدغه و مشکل فروش محصولات خود داشته اند مدتی است وعده هایی توسط مسئولین و دستگاه های مربوطه به آنها داده شد تا مشکل فروش رفع شود، اما ظاهرا همچنان قصه  فروش در بازارهای ملی و بین المللی ادامه دارد.

کشاورزان بوشهری در راستای تحقق شعار سال در حرکت هستند اما به نظر می رسد مسئولین میلی برای رفع مشکلات کشاورزان در حوزه عرضه محصولات به بازارهای داخلی و خارجی ندارند و همچنان باید منتظر خسارت های مالی برای کشاورزان باشیم.

با توجه به اینکه نشست ها و جلسات تخصصی در حوزه رفع مشکلات گوجه کارانی بوشهری در مرکز استان و شهرستانها و بخش ها برگزار می شود اما وقتی به گفت و گو با کشاورزان می نشینیم حکایت های کهنه و بارمشکلات قدیمی همچنان ادامه دارد.

انگار مسئولین برای رسیدن به قدرت مانند نامزدهای انتخاباتی حرف از رفع همه مشکلات می زنند، وقتی پای عمل می شود فقط مصوبه و صورتجلسات را ارائه می دهند.

یکی از گوجه کاران جنوب استان بوشهر گفت: مشکلاتی برای فعالیت در حوزه کشاورزی وجود دارد که باید مسئولین با استفاده از ظرفیت های دولتی همیار کشاورزان باشند.

این کشاورز اظهار کرد: افزایش هزینه به گونه ای است که در برخی موارد بسیاری از صاحبان محصول برداشت را رها می کنند.

نمایندگان استان بوشهر برای رفع مشکلات کشاورزان هر کدان به سویی میروند

حجت الاسلام حسین رکنی حسینی امام جمعه بردخون گفت: مسئولین برای رفع مشکلات گوجه کاران باید ماه های گذشته اقدامی انجام می دادند؛ اما مسئولین اکنون به فکر صادرات افتاده اند.

امام جمعه برخون اظهار کرد: در شهرستان دیر و بخش های تابعه هیچ گونه منبع درآمدی وجود ندارد که اگر کشاورزی دچار مشکل شود بسیاری از خانواده ها دچار آسیب های جدی خواهند شد.

حسینی افزود: مردم بدهکار بانک ها و فروشندگان هستند و در زمانی که ارز بالا بوده است سرمایه گذاری کرده اند که نیاز است دولت توجه جدی برای رفع مشکلات آنها داشته باشد.

وی عنوان کرد: برخی مدعی هستند که صادرات گوجه قیمت را در داخل افزایش می دهد، چرا نسبت به اجناس دیگر حساسیتی وجود ندارد؛ مجمع نمایندگان شمال کشور از کشاورزان به خوبی حمایت می کنند اما مجمع نمایندگان استان بوشهر تا کنون هیچ اقدامی نکرده و هر کدام برای رفع مشکل به سویی می روند.

 

برای رفع مشکلات گوجه کاران باید صادرات آزاد شود

سکیه المالسی نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس با اشاره به مشکلات گوجه کاران، گفت: برداشت گوجه فرنگی در استان بوشهر آغاز شده است اما به نظر می رسد مشکل فروش همچنان ادامه دارد که مهمترین راه کار صادرات است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: جلوگیری از صادرات گوجه فرنگی به کشورهای حوزه خلیج فارس موجب مشکلاتی برای کشاورزان بوشهری شده است که دولت برای جلوگیری از خسارت های احتمالی گوجه فرنگی ها را با بالاترین قیمت خریداری کند.

الماسی با اشاره به اینکه برخی از کشاورزان برای کشت وام دریافت کرده اند، افزود: کشاورزانی که وام دریافت تسهیلات برای کشت گوجه فرنگی دریافت کرده اند دچار مشکل بازپرداخت هستند.

صادرات گوجه فرنگی ابلاغ می شود

سید کمال الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان در مجلس با اشاره به پیگیری های در خصوص مشکلات کشاورزان، گفت: با پیگیری هایی که صورت گرفته است به زوده ابلاغ صادرات 15درصد از گوجه فرنگی های خارج از فصل به استانهای تولید کننده ارسال خواهد شد که استان‌های بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، و هرمزگان امسال ۷۹۰ هزار و ۷۸۹ تن گوجه فرنگی خارج از فصل (در زمستان) از سطح ۱۹ هزار و ۹۴۲ هکتار برداشت می‌کنند

.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: چگونگی توزیع مجوز بین صادرکنندگان گوجه فرنگی در هر استان زیر نظر ستاد تنظیم بازار و به نحوی است که مشکلات احتمالی از قبیل رانت و غیره ایجاد نشود.

 

سپاس/

 

ارسال نظر