کد خبر : 20513

آبشار فاضلاب در سواحل بوشهر:

انتخاب ارزان ترین راه برای دفع فاضلاب شهر

انتخاب ارزان ترین راه برای دفع فاضلاب شهر

سال های سال است که فاضلاب شهری و خانگی شهر بوشهر و اغلب مناطق استان به صورت خام و نیمه توسط لوله های قطور به سواحل بوشهر انتقال و به دریا ریخته می شود. به گفته مسئولین این اقدام ارزان شیوه برای دفع آلودگی هاست!

به گزارش بوشهر24؛ سال های سال است که فاضلاب شهری و خانگی شهر بوشهر و اغلب مناطق استان به صورت خام و نیمه توسط لوله های قطور به سواحل بوشهر انتقال و به دریا ریخته می شود. به گفته مسئولین این اقدام ارزان شیوه برای دفع آلودگی هاست!

هر سال با روشن کولرها و بالارفتن دما موسم شنا و دریا رفتن مردم نیز آغاز می شود و در همان برهه زمانی آلودگی آب سواحل بوشهر به شهروندان یادآوری می شود. تنها راه مردم برای فرار از گرما سپردن خود به آب دریاست اما آلودگی آب دریا در اغلب سواحل شهر خیلی ها را از این امر منصرف می کند. با مراجعه به مسئولین هم جز عبارات توجیهی مانند "کمبود زمان" و "نیازمندی به یک برنامه بلندمدت" شنیده نمی شود.

برخی مسئولین نیز وظیفه کنترل آلودگی دریا و ریختن فاضلاب خام و نیمه خام را به گردن یکدیگر انداخته و دائم از پیگیری های بی نتیجه خود سخن به میان می آورند. استان بوشهر حدود 900 کیلومتر مرز ساحلی دارد اما حداقل استفاده اقتصادی و گردشگری از آن نمی شود و به عکس مردم شرایط شنا در یک محیط سالم را نیز از دست داده اند.

انتقال فاضلاب به دریا، ارزان ترین راهکار!

مدیرکل امور اجتماعی استانداری بوشهر می گوید: ورود آبهای سطحی و فاضلاب های خانگی و آلودگی به دریا در این استان اسفناک است و مردم نباید از دسترسی به ساحل پاک و سالم محروم باشند.

به نوشته ایرنا، عباس برزگرزاده تابستان 97 در نشست ساماندهی سواحل استان بوشهر افزود: به همین دلیل شهرداری و دستگاه های مسئول باید با حل مشکل ورود آلودگی به دریا وضعیت شناگاه های موجود در استان را ساماندهی کنند.

Image result for ‫فاضلاب در ساحل بوشهر‬‎

وی با بیان اینکه هدایت آبهای سطحی و فاضلاب به سمت دریا کم هزینه ترین راهکار است یادآور شد: دفع آب های سطحی برعهده شهرداری و فاضلاب خانگی نیز به عهده شرکت آب و فاضلاب است که باید در قالب کمیته ای کارشناسی در این زمینه تدبیر و از ادامه این روند جلوگیری کنند.

آبشار فاضلاب در سواحل بوشهر!

به نوشته خبرگزاری صدا و سیما، در سال 95 مسئول آزمایشگاه محیط زیست استان گفته: در 13 منطقه شهر فاضلاب به صورت خام وارد دریا می شود.

رسیدگی اورژانسی به دستور استاندار در سال 96!

عبدالکریم گراوند در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی دریا را امری مهم و ضروری دانست و تاکید کرد: باید ورودی‌های فاضلاب که وارد دریا می‌شود مسدود و این مهم باید به صورت اورژانسی عملیاتی شود.

به نوشته مهر، وی با تاکید بر تصمیم‌گیری در مورد پسماندها خاطر‌نشان کرد: برای بهره روی مطلوب از پسماندها تصمیم‌گیری‌ها باید عملیاتی و اجرایی شود در این حوزه جذب سرمایه‌‌گذار مورد تاکید است.

در حالی که استاندار بوشهر اسفندماه سال 96 برای جلوگیری از ریختن فاضلاب به دریای نیلگون خلیج فارس دستور "عملیاتی" و " اورژانسی" صادر کرد اما تا کنون تغییر محسوسی در وضعیت سواحل بوشهر مشاهده نشده است.

دریغ از یک ساحل پاکیزه برای شنا

عبدالمحمد خواجه‌ئیان خاطرنشان کرد: میزان آلودگی‌ها در سال گذشته به نسبت سال قبل و بعد از آن که امسال باشد بیشتر شده به طوری که از ۳۴ نمونه‌ای که از بخش‌های مختلف سواحل بوشهر گرفتیم ۲۸ مورد آلوده بوده است.

Thumbnail

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگو با مهر گفت: مناطقی همچون پارک شغاب، ریشهر، پارک سیادت، پارک دانشجو و بندرگاه از جمله مکان‌هایی بوده که آلودگی دریا مشاهده شده است.

از امروز به فکر باشید، فردا دیر است

اکنون 10 ماه از سال گذشته و تا آغاز تعطیلات نوروزی و ورود مسافران نوروزی به استان و شهر بوشهر کمتر از دو ماه زمان مانده اما هنوز اقدام خاصی در زمینه سالم سازی ساحل و دریا توسط دستگاه های ذیربط صورت نپذیرفته است.

ابتدا به ساکن این سوال مطرح می شود که آیا طرحی برای کنترل دفع فاضلاب سطحی و خانگی و تصفیه آن وجود دارد یا خیر؟ پس از آن باید مطالبه به حق مردم در راستای "داشتن ساحلی پاکیزه و بدون هر گونه آلودگی" در دستور کار مسئولین قرار گیرد.

 

گام نیوز/

 

ارسال نظر