کد خبر : 20580

رشد ۳۳۰ درصدی ضریب پوشش شبکه برق در استان بوشهر:

برخورداری ۹۴ درصدی خانوارهای روستایی از شبکه گاز خانگی

برخورداری ۹۴ درصدی خانوارهای روستایی از شبکه گاز خانگی

با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، تغییرات بنیادی و اساسی در حوزه‌های مختلف زیرساختی و عمرانی کشور را شاهد بوده‌ایم.

به گزارش بوشهر24؛ رصد شاخص‌های رشد و توسعه در حوزه‌های مختلف استان بوشهر طی ۴۰ سال حیات پربرکت انقلاب اسلامی، داده‌های قابل‌توجهی را پیش روی هر ناظر منصفی می‌گذارد که با مشاهده و تحلیل آمار و اطلاعات موجود، دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب بیش از پیش خود را نمایان می‌کند.

دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های گوناگون می‌باشد.

با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، تغییرات بنیادی و اساسی در حوزه‌های مختلف زیرساختی و عمرانی کشور از جمله در سطح روستاها را شاهد بوده‌ایم به طوری که دگرگونی چهره روستاها نسبت به قبل از انقلاب بسیار ملموس بوده است.

بخش حمل‌ونقل نیز تأثیر بسزایی در فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اساس توسعه اقتصادی هر کشور است به‌گونه‌ای که حمل‌ونقل از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی محسوب شده و نقش مهمی در توسعه دارد.

رشد ۸٫۵ برابر در شاخص راه اصلی بین شهری

استان بوشهر در اوایل انقلاب بزرگراه بین شهری نداشت که این شاخص اکنون به برکت چهار دهه انقلاب به ۶۳۸ کیلومتر رسیده است و در این مدت در شاخص راه اصلی بین شهری نیز از ۱۳۰ به یک‌هزار و ۲۴۴ کیلومتر رسیده و به‌نوعی رشد ۸٫۵ برابر را تجربه کرده است.

افزایش بیش از 16 درصدی تراکم راه در ۱۰۰ کیلومترمربع

استان بوشهر در شاخص راه روستایی آسفالته نیز در اول انقلاب راه آسفالت نداشته ولی اکنون یک‌هزار ۶۲۹ جاده آسفالت روستایی دارد و تراکم راه در ۱۰۰ کیلومترمربع در استان بوشهر در ۴۰ سال گذشته از ۲٫۵ به ۱۹٫۲ درصد افزایش‌یافته است.

 در ۴۰ سال گذشته فرودگاه‌های عملیاتی استان بوشهر از ۲ به ۵ فرودگاه افزایش‌یافته است.

با نگاه توسعه‌ای در بخش راهداری و حمل‌ونقل امروز بعد از چهل سال، سه پایانه بار و شهرک حمل‌ونقل، شش پایانه مسافر عمومی فعال، ۱۱۸ سامانه حمل‌ونقل هوشمند، ۱۲ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی احداث‌شده است.

در بخش هواشناسی استان بوشهر نیز درگذشته تنها یک ایستگاه سینوپتیک هواشناسی در استان وجود داشت، این در حالی است که امروز این تعداد به ۹ دستگاه افزایش‌یافته است.

سرمایه‌گذاری مولد و پایدار در مسیر پروژه‌های زیربنایی از جمله ضرورت‌هایی بوده که مورد توجه متولیان نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است، احداث پروژه‌های متنوع به منظور دستیابی مردم جامعه به رفاه عمومی کشور و بهبود معیشت موجب شده سطح رضایت نسبی از توسعه زیرساخت‌های کشور به وجود آید.

برخورداری ۹۴ درصدی خانوارهای روستایی و ۹۹ درصدی خانوارهای شهری از شبکه گاز خانگی

استان بوشهر از حیث برخورداری مناطق شهری و روستایی از شبکه گازرسانی که در اوایل انقلاب هیچ‌کدام از خانوارهای این استان از شبکه گاز شهری برخوردار نبودند، اکنون ۹۹ درصد خانوارهای شهری و ۹۴ در روستاییان استان بوشهر از شبکه گاز خانگی برخوردار شده‌اند.

استان بوشهر با وجود داشتن ذخایر مهم نفت و گاز ولی از نعمت گاز محروم بود و با صادرات گاز به اقصی نقاط کشور و دنیا استفاده از این نعمت خدادادی همواره به عنوان یکی از مطالبه‌های مهم مردم به شمار می‌رفت.

از ۳۷ شهر استان بوشهر به ۳۶ شهر و از ۴۰۷ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت استان بوشهر بر اساس مصوبه وزارت نفت و شورای اقتصاد تاکنون به ۳۹۷ روستای استان گازرسانی شده است.

در زمان حاضر ۱۳ میلیارد مترمکعب گاز سالانه در بخش فروش خانگی، تجاری، عمومی و صنعتی در استان بوشهر به فروش می‌رسد و در این بخش، استان رتبه پنجم و در بخش فروش گاز به صنعت با توجه به صنایع پارس جنوبی رتبه دوم کشور را دارد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد از محل بند ق در سال ۱۳۹۵ مبنی بر گازرسانی به ۲۱ هزار واحد صنعتی در سطح کشور سهم استان بوشهر ۱۸۵ واحد صنعتی به غیر از شهرک‌های صنعتی بود که در زمان حال از این تعداد ۱۲۶ واحد صنعتی در استان گازرسانی شده‌اند.

هم‌اکنون ۹۷ درصد از جمعیت روستایی استان بوشهر تحت پوشش شبکه آب‌رسانی قرار دارند

پیش از انقلاب ۲۶ روستای استان بوشهر دارای شبکه آب‌رسانی بود که اکنون به ۴۶۰ روستا رسیده است و هم‌اکنون ۹۷ درصد از جمعیت روستایی استان بوشهر تحت پوشش شبکه آب‌رسانی قرار دارند.

با انجام اقدامات زیرساختی میزان تولید روزانه آب در این استان از ۲۵ هزار مترمکعب پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به ۳۸۲ هزار مترمکعب افزایش‌یافته است.

در چهل سال گذشته ۲۱ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی احداث، طول شبکه توزیع آب از یک‌هزار ۶۷۹ به سه هزار و ۲۳۶ کیلومتر و طول شبکه فاضلاب از ۱۰ به ۵۴۷ کیلومتر رسیده است.

در زمان حاضر تعداد شهرهای دارای شبکه فاضلاب به سه شهر و آب‌شیرین‌کن‌های در مدار بهره‌برداری نیز به ۲ مورد افزایش‌یافته است.

رشد بیش از ۵ برابری روستاهای برخوردار از شبکه آب آشامیدنی سالم و بهداشتی

درصد روستاهای برخوردار از شبکه آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استان بوشهر نیز با رشد بیش از پنج برابری از ۱۴ به ۹۱ درصد افزایش پیداکرده است در مناطق شهری نیز این شاخص با رشد ۵۵ درصدی از ۵۹ به ۱۰۰ درصد رسیده است.

رشد ۳۳۰ درصدی ضریب پوشش شبکه برق در استان بوشهر

شمار مشترکان برق خانگی استان بوشهر در مقایسه با اول انقلاب از ۳۷ هزار با افزایش بیش از ۱۱ برابری به ۴۴۷ هزار و ۵۳۶ هزار مشترک رسیده است.

شمار روستاهای برخوردار از شبکه برق خانگی نیز با رشد بیش از ۴۵ برابری از ۱۱ به ۵۱۲ روستا افزایش‌یافته است.

در چهار دهه گذشته ضریب پوشش شبکه برق در استان بوشهر با رشد ۳۳۰ درصدی از ۲۸٫۲ به ۹۳٫۸ درصد رسیده است.

رشد ۶۰ برابری روستاهای برخوردار از تلفن ثابت در استان بوشهر

در استان بوشهر شمار روستاهای برخوردار از تلفن ثابت در چهار دهه گذشته با رشد ۶۰ برابری از ۹ به ۵۵۲ روستا افزایش داشته است.

افزایش ۱۰۰ برابری شمار تلفن‌های ثابت نصب‌شده در استان بوشهر

شمار تلفن‌های ثابت نصب‌شده در استان بوشهر نیز از چهار هزار تلفن با افزایش ۱۰۰ برابری به ۴۲۱ هزار و ۱۸۵ رسیده است.

در این چهار دهه ضریب پوشش تلفن ثابت در استان بوشهر با رشد بیش از ۶۹۱ درصدی از ا ۱۴٫۲ به ۹۸٫۱ افزایش‌یافته است.

شمار مشترکان تلفن همراه که پیش از انقلاب در استان بوشهر وجود نداشته یک‌میلیون و ۶۹ هزار و ۵۸ مشترک است.

کل فیبر نوری اجراشده در استان بوشهر در زمان حاضر یک‌هزار و ۶۳۹ کیلومتر است که پیش از انقلاب در این استان هیچ فیبر نوری وجود نداشته است.

در چهل سال گذشته ۱۵۲ هزار و ۱۳۸ واحد مسکونی به صورت دولتی به افراد واجد شرایط و فاقد مسکن در استان بوشهر تحویل‌شده است.

توجه به مسکن محرومان به ویژه در مناطق روستایی

توجه به مسکن محرومان به ویژه در مناطق روستایی و اجرای طرح هادی برای خدمت به روستاییان ازجمله اقدامات مهم نظام جمهوری اسلامی است که در این ارتباط تاکنون ۸ هزار و ۲۳۹ واحد مسکونی و ۱۱ هزار و ۹۲۰ واحد مسکن مهر احداث‌شده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۹ هزار و ۷۹۵ واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان بوشهر مقاوم‌سازی شده است.

 

گام نیوز/

 

 

ارسال نظر