کد خبر : 20601

پارس جنوبی:

پایان لوله‌گذاری دریایی طرح توسعه فاز ١٣

پایان لوله‌گذاری دریایی طرح توسعه فاز ١٣

ساخت خطوط لوله دریایی طرح توسعه فاز۱۳ میدان گازی پارس جنوبی با تکمیل لوله‌گذاری دومین خط فرعی این طرح به پایان رسید.

به گزارش بوشهر24؛ جانشین مدیر طرح خطوط لوله دریایی فاز۱۳ پارس جنوبی  گفت: با پایان لوله گذاری این خط درون میدانی، شرایط برای انتقال گاز ترش عرشه اقماری ۱۳C به سکوی اصلی ۱۳A  فراهم شد.

محسن عزیزی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این طرح از پنجم بهمن‌ماه در بستر خلیج فارس آغاز و لوله‌گذاری خط فرعی درون میدانی این بخش به طول ۶کیلومتر و در شرایط سخت دریایی در مدت 9 شبانه‌روز با رعایت تمامی دستورالعمل‌های زیست‌محیطی و عملیاتی انجام شد.

وی هدف از ساخت این خط لوله را تکمیل زنجیره انتقال گاز ترش از مخزن تا پالایشگاه فاز۱۳ عنوان کرد و افزود: با پایان لوله‌گذاری این بخش، کل خطوط لوله دریایی فاز ۱۳ به طول تقریبی ۲۰۰کیلومتر به پایان رسید.

جانشین مدیر طرح خطوط لوله دریایی فاز۱۳ پارس جنوبی تصریح کرد: با بهره‌برداری کامل از خطوط لوله دریایی این فاز، روزانه ٢میلیارد فوت مکعب گاز جهت فراورش و شیرین‌سازی به تاسیسات خشکی طرح ارسال می‌شود.

طرح توسعه فاز ١٣با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴٠٠ تن گوگرد و سالانه یک میلیون و ۱۰۰هزارتن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان طراحی شده است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر