کد خبر : 20704

سخنگوی وزارت خارجه:

سخنگوی وزارت خارجه: پاکستان از شرارت‌های تروریست‌ها علیه ایران ممانعت کند

سخنگوی وزارت خارجه: پاکستان از شرارت‌های تروریست‌ها علیه ایران ممانعت کند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه به اظهار نظر درباره مسائل مختلف پرداخت.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه به اظهارنظر درباره مسائل مختلف پرداخت.

 

قاسمی گفت: در ابتدا حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را محکوم می‌کنم ‌و شهادت تعدادی از مرزبانان را که جان خود را فدای کشور کردند تسلیت می‌گویم و برای بازماندگانشان آرزوی صبر دارم.

 

انتظارات ایران از اینستکس

وی در خصوص میزان همراهی اروپا در اینستکس گفت: فشارهای آمریکا ادامه دارد، آمریکا مخالف ادامه روابط ایران و اروپاست. تصورم این است که به کارشکنی‌های خود ادامه خواهد داد. اما آنچه در اروپا بیان می‌شود، اراده‌ای برای ادامه این کار است. متاسفانه ما در این مکانیزم نتایج لازم را ندیده‌ایم و در این زمینه کندی وجود دارد. انتظار ما از اروپا اجرایی کردن این ساز و کار است. امیدوارم که این بحثی که آغاز شد و توقعی که وجود داشت در مرحله عمل با دقت و درایت بیشتری پیش رود. اروپا نمی‌تواند با صرف زمان توقع داشته باشد که همه انتظاراتش برآورده شود. به آنها گفته‌ایم که صبر مردم ایران تا حدی است و باید هر چه سریعتر پیش روند.

 

انتقاد ما به سه کشور و کشورهای اروپایی پابرجاست و آنها تاخیر داشته‌اند. بحث FATF ارتباطی به این موضوع ندارد و آنها نمی‌توانند برای ما شرطی تعیین کنند و ایران کشور شرط پذیری نیست. من ارتباطی بین اینها نمی‌بینم و اروپا موظف است این سازو کار را اجرایی کند. ما نامید نیستیم. دریاره لوایح مربوط به FATF، ما نظرات کارشناسی خود را با صراحت بیان کردیم و تکرار می‌کنیم که تصویب این لوایح بدون در نظر داشتن این ساز و کار مالی و برجام، به نفع کشور و سیستم اقتصادی کشور است. امیدواریم که مجمع تشخیص مصلحت نظام بتواند تشخیص درستی را در این زمینه داشته باشد و تصمیمی را که به مصلحت مردم و کشور است را سریعتر اتخاذ کند.

 

پاکستان از شرارت‌های تروریست‌ها علیه ایران ممانعت کند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص پیوستن پاکستان به ائتلاف ضد ایرانی گفت: بعد از حادثه تلخ اخیر تروریستی در ایران، اقدامات لازم در تهران و اسلام آباد انجام گرفت. در مورد چگونگی همکاری‌های بیشتر که بتواند مانع این نوع اتفاقات ناگوار شود گفتگو شده است. برای ما قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتوانند در مقابل این شرارت‌ها و اقدامات تروریستی علیه ایران از داخل خاک خاک خود ممانعت کند. من در خصوص پیوستن پاکستان به ائتلاف در منطقه علیه ایران فعلا صحبت نمی‌کنم. ولی علاقمندی این بوده که مرزهای ما با کشور پاکستان مرز دوستی و صلح آمیز باشد. امید من این است که دولت پاکستان بتواند و بخواهد که ما شاهد این نوع وقایع نباشیم.

 

تشکیل کمیته‌ای در وزارت خارجه برای مطالعه و پیگیری توصیه‌های رهبر انقلاب

قاسمی درباره بیانیه راهبردی امام خامنه‌ای درباره گام دوم انقلاب اسلامی نیز گفت: ما در حدود 15 توصیه در سیاست‌های جدیدی که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شد، در زمینه سیاست خارجی مطرح شده است. باید با نگاه عمیق و دقیق تری این موارد پیگیری شود. کمیته‌ای در این زمینه در حال مطالعه و پیگیری است.

 

اهمیت سفر رئیس مجلس به چین

وی در ادامه درباره سفر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به پکن نیز گفت: چین یکی از شرکای جدی ما در حوزه‌های مختلف بوده و خواهد بود. در همکاری با هر کشوری، طیف‌های مختلفی می‌تواند در مقاطعی بین بخش‌های خصوصی و دولتی نقایص و نارسایی‌هایی داشته باشد، ولی ما روابط با چین را مهم تلقی می‌کنیم. سفر آقای لاریجانی به پکن، در راس یک هیات اقتصادی و تجاری خواهد بود، امیدوارم بتواند کمک بیشتری به روان‌تر شدن همکاری کند. سفر لاریجانی با توجه به ترکیب هیات و ملاقات‌ها، سفر مهمی است.

 

واکنش به اظهارات ضدایرانی مرکل

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اظهارات اخیر مرکل درباره ایران و منطقه گفت: خانم مرکل باید در این بخش اشتباه کرده باشد. نقش ایران در منطقه کاملا مشخص است. برای خانم مرکل هم این موضوع مشخص است و من این اظهارات خانم مرکل را جدی نمی‌گیرم و فکر می‌کنم که سوتفاهمی پیش آمده باشد.

 

تسنیم/

ارسال نظر