کد خبر : 20708

جریان هزار چهره:

نفوذ در میان نیروهای انقلاب

نفوذ در میان نیروهای انقلاب

با فرا رسیدن چهلمین سال انقلاب اسلامی لایه‌های زیرین جریان‌های خاص نیز بروز و ظهور بیشتری می‌یابند. پیوستگی مخالفان جمهوری اسلامی در این لایه‌ها به‌خوبی قابل مشاهده است و کسانی که به ظاهر مخالف یکدیگرند اما در عمل یک پروژه را پیش می‌برند. مرور برخی حباب‌هایی که به سطح آمدند برای این روزها خالی از لطف نیست.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ با عبور از لایه رویین جریانات سیاسی اصلاح‌طلب، اعتدال و فرقه بهار به عمق ذهن برخی چهره‌ها می‌توان نشان‌های متفاوتی را در کالبد آنان مشاهده نمود. حاکمیت یک ایدئولوژی در عین عبور از مسیرهای مختلف حکایت از یک استراتژی پیچیده در قبال جامعه ایرانی و انقلاب اسلامی دارد.

 

مسئله ظاهری این است که چگونه امکان دارد جریاناتی که در روزگاری نه‌چندان دور، هجمه‌های شدید رسانه‌ای را علیه یکدیگر می‌کردند، ناگهان در آغوش یکدیگر دل می‌بازند؟

 

پاسخ این سوال را می‌توان تحت عنوان «ارتباطات استراتژیک» برخی افراد این سه جریان مطرح کرد. به عبارت دیگر گره‌خوردن اهداف و خواسته‌های استراتژیک آنان، اتحاد مقطعی و تاکتیکی آنان را نیز رقم می‌زند. با هدف روشن‌تر شدن پشت‌پرده بازی‌های حساب شده و هماهنگ گروه‌های مختلف زاویه‌دار با نظام اسلامی، سیر موضع‌گیری‌های آنان بعد از سال 88 جالب به نظر می‌رسد.

 

بزنگاه انتخابات 92

 

پس از فتنه سال 88 و ناامیدی دشمنان خارجی و داخلی نظام اسلامی از پروژه «ختم انقلاب»، این بار جریانات غیرانقلابی تمام عزم خود را برای به دست گرفتن کرسی ریاست‌جمهوری، جزم کردند. در همین راستا و به شکل باورنکردنی شاهد حمایت‌های مکرر صادق زیباکلام، اصلاح‌طلب رادیکال، از کاندیداتوری اسنفدیار رحیم مشایی، بودیم.

 

زیباکلام طی یک مصاحبه با روزنامه شهروند از حمایت احتمالی اصلاح‌طلبان از مشایی در انتخابات 92 سخن می‌گوید: «از طرف دیگر گروهی از اصلاح‌طلبان و کسانی که نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند به وی [مشایی] رای می‌دهند. البته این گروه‌های آخر از سبد اصلاح‌طلبان هستند و اینها منوط به تایید صلاحیت آقای مشایی است که من امیدوارم این اتفاق بیفتد چون معتقدم که نباید جلوی افراد در ورود به انتخابات گرفته شود زیرا این امر نقض اصلی‌ترین رکن مردم‌سالاری است»[1].

 

حمایت‌های زیباکلام از مشایی به همین نقطه ختم نمی‌شود. تعداد مصاحبه‌های او در حمایت از کاندیداتوی مشایی قابل توجه است. زیباکلام همچنین در گفت و گویی با روزنامه عصر ایران با تاکید بر اینکه باید مشایی را جدی گرفت می‌گوید:«اگر مشایی بیاید، رقابت جدی خواهد شد. اگر امر دایر شود که اصلاح‌طلبان بین مشایی و مثلاً حداد عادل یک گزینه را انتخاب کنند، قطعاً اکثر اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نخواهند کرد اما ده تا بیست درصد اصلاح طلبان که در انتخابات شرکت می‌کنند، از رحیم مشایی حمایت خواهند کرد.

 

دیدبان/

ارسال نظر