کد خبر : 20716

استاندار بوشهر:

تولید میگو در استان بوشهر ۸۰ درصد افزایش یافت

تولید میگو در استان بوشهر ۸۰ درصد افزایش یافت

استاندار بوشهر با اشاره به پیشتاز بودن استان در تولید و پرورش میگو گفت: تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر امسال نسبت به سال قبل ۸۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ عبدالکریم گراوند صبح امروز در همایش ملی میگوی ایران در شیلات استان بوشهر نقش و جایگاه این استان در پرورش میگو را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: میگو در جهان از بازار قابل توجهی برخوردار است که در این راستا تولید این آبزی هر سال افزایش می‌یابد.

 

وی، با بیان اینکه استان بوشهر در پرورش میگو در کشور پیشتاز است افزود: میزان تولید میگوی پرورشی امسال در استان بوشهر به 23 هزار و 500 تن افزایش یافت که نسبت به 14 هزار تن سال قبل 80 درصد رشد دارد.

 

استاندار بوشهر با اشاره به اینکه استان بوشهر در عرصه پرورش میگو دارای ظرفیت بالایی است تصریح کرد: سهم استان بوشهر در پرورش میگو با توجه به ظرفیت بالای آن بسیار اندک است که با استفاده از تکنولوژی جدید می‌توان سالانه بالای 2 میلیارد دلار صادرات میگو شود.

 

گراوند تاکید کرد: اگر از این ظرفیت‌‌ها به نحو بهینه در سال‌های قبل استفاده می‌شد امروز درآمد کشور متکی به صادرات نفت نبود.

 

وی با بیان اینکه  وابستگی  و متکی به درآمد نفت، جامعه را آسیب پذیر می‌کند خاطر نشان کرد: این آسیب در جنگ اقتصادی بسیار آشکارتر می‌شود چون در تحریم‌ها و جنگ اقتصادی وابستگی به درآمد نفتی، اقتصاد جامعه و زندگی مردم به چالش می‌کشد.

 

استاندار بوشهر با بیان اینکه در جنگ اقتصادی دشمن با استفاده از روش‌های گوناگون ناامیدی در جامعه ترویج می‌دهد خاطرنشان کرد: باید جنگ اقتصادی و تبعات آن در جامعه تبیین و آگاه سازی شود و متناسب با آن بر اساس ظرفیت‌ها، در تولید تلاش کرد.

 

گراوند با بیان اینکه استان بوشهر در ذخایر زیرزمینی و روزمینی دارای ظرفیت بالایی است گفت: علاوه بر پرورش آبزیان در عرصه تولید محصولات کشاورزی این استان از ظرفیت بالایی برخوردار است چراکه بر اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، تولید محصولات گلخانه‌ای در این استان در هر هکتار 60 میلیون تومان نسبت به استان‌های زاگرسی، که نیاز به سوخت بیشتری دارند هزینه کمتری دارد.

 

وی، به ظرفیت پرورش میگو پرداخت و با بیان اینکه این صنعت در تولید، اشتغال و صادرات نقش مهمی دارد خاطر نشان کرد: اگر از تکنولوژی پیشرفت در پرورش میگو استفاده شود حتی بیش از صنایع مستقر در عسلویه می‌تواند درآمد ایجاد کرد.

 

استاندار بوشهر با بیان اینکه امنیت ملی در سایه تولید و رونق اقتصاد محقق می‌شود تاکید کرد: کشورهایی بوده‌اند که تا مرز جنگ به پیش رفته‌اند اما به سبب وابستگی به اقتصاد یکدیگر با هم تعامل کرده‌اند.

 

گراوند با بیان اینکه تولید و پرورش میگو به شیوه سنتی پاسخگو نیست افزود: اکنون تولید میگوی پرورشی از 2 تن در هر هکتار با استفاده از روش‌های نوین به 5.2 تن رسیده که می‌توان با تکنولوژی‌های پیشرفته و استفاده از ایده‌های نو و دانش نوین جهانی تولید میگو افزایش یابد.

 

وی با تاکید بر این نکته که صاحب نظران و تولیدکنندگان باید آستین همت بالا بزنند گفت: باید از فرصت جنگ اقتصادی، بهره برد تا از ظرفیت‌ها بیشترین بهره برد.

 

استاندار سطح پرورش میگو در استان را 10 هزار هکتار دانست و تصریح کرد: 3هزار 500 هکتار اراضی دیگر برای پرورش میگو واگذار  و 800 هکتار نیز برای واگذاری آماده شده که یک‌هزار  250 گروه ثبت نام کرده‌اند.

 

گراوند با تاکید بر توسعه طرح‌های آبزی‌پروری در استان بوشهر افزود: برای تقویت مزیت‌های میگوی پرورشی باید کارگروه تخصصی آبزی پروری با حضور روسای دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها در راستای استفاده بیشتر از ظرفیت‌‌ها تشکیل شود.

 

تسنیم/

ارسال نظر