کد خبر : 20765

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیلم:

اراضی ملی متصرفی شهرستان دیلم به بیت‌المال بازگشت

اراضی ملی متصرفی شهرستان دیلم به بیت‌المال بازگشت

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیلم با تاکید بر مقابله با زمین‌‌خواران و صیانت از اراضی ملی گفت: در راستای مقابله با سوءاستفاده کنندگان از اراضی ملی امسال ۱۹ هکتار اراضی ملی متصرفی شهرستان دیلم به بیت‌المال بازگشت.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ غلامحسین آقاجری صبح امروز در نشست با خبرنگاران در دیلم با اشاره به هفته منابع طبیعی و نقش آن در ترویج فرهنگ درختکاری اظهار داشت: هفته منابع طبیعی همه ساله از 15 تا 21 اسفندماه با هدف ترویج فرهنگ منابع طبیعی و آبخیزداری و تبیین اهمیت آن براساس آموزه‌های دینی، گسترش سنت حسنه درختکاری و ضرورت مشارکت و حضور فعال اقشار مختلف مردم در حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی برگزار می‌شود.

 

وی شعار امسال این هفته را «منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی» دانست و تصریح کرد: روز شمار این هفته که از چهارشنبه 15 اسفندماه آغاز می‌شود به ترتیب «روز ملی درختکاری»، «منابع طبیعی، مردم، احیا و توسعه جنگل‌ها ومراتع»، «منابع طبیعی، مردم، ائمه جمعه و جماعت»، «منابع طبیعی، مردم و حفاظت و حمایت»، «منابع طبیعی، مردم، آبخیزداری و مقابله با سیل خشکسالی»، «منابع طبیعی، مردم، بسیج و همیاران طبیعت» و شنبه 21 اسفند «منابع طبیعی، مردم مجامع علمی و دانشگاهی» است.

 

آقاجری حفظ و حراست از منابع طبیعی را وظیفه همه آحاد مردم دانست و خواستار همکاری و همراهی بیشتر مسئولان، مطبوعات و رسانه‌ها با منابع طبیعی در راستای ‌اشاعه و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در میان گروه‌های مختلف مردم شد.

 

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیلم در مورد آیین‌های گرامیداشت هفته منابع طبیعی نیز اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مختلفی در طول این هفته برای ترویج و گسترش فرهنگ منابع‌طبیعی پیش‌بینی شده است.

 

وی نواختن زنگ طبیعت در مدارس شهرستان، جشن درختکاری با حضور مسئولان، توزیع نهال رایگان بین ادارات، نهادها و اقشار مردم در طول هفته، غرس نهال با همکاری ارگان‌ها و نهادها در نقاط مختلف شهرستان، زیارت عاشورا و غبار‌روبی گلزار شهدا را از جمله برنامه هفته منابع طبیعی در دیلم دانست.

 

آقاجری ارائه گزارش عملکرد اداره، دیدار با قضات و متولیان امر حفاظت از منابع طبیعی، همیاران طبیعت و نمونه‌های منابع طبیعی، حضور در جمع دانش‌آموزان مدارس و برگزاری مسابقات فرهنگی را از دیگر شاخص‌ترین برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

 

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیلم ابراز امیدواری کرد تا با اجرای برنامه‌های گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری و یادآوری و آشنایی هر چه بیشتر مردم و مسئولان با فرهنگ منابع طبیعی، بتوان هر چه بیشتر برای حفظ و احیاء عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان گام برداریم.

 

وی با بیان اینکه برگزاری مراسم‌های هفته منابع طبیعی و آبخیزداری نقش مهمی در توسعه و اشاعه فرهنگ منابع طبیعی در میان اقشار مختلف مردم و مسئولان به ویژه کودکان و نوجوانان دارد تاکید کرد: برنامه‌های این هفته سبب جلب مشارکت مردم در راستای اهداف بخش منابع طبیعی و آبخیزداری و همچنین ایجاد انگیزه حفاظت از منابع طبیعی می‌شود.

 

آقاجری با بیان این که حفاظت از منابع طبیعی به یک عزم ملی نیازمند است تصریح کرد: با توجه به مفهوم شعار امسال این هفته منابع طبیعی و آبخیزداری و ارتباط آن با مردم، باید با افزایش شناخت مردم نسبت به منابع طبیعی و تعامل بیشتر مسئولان بر حفظ و احیای منابع طبیعی کوشا باشیم.

 

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیلم از آغاز ساخت سازه بند خاکی دره امیری در حوزه آبداری شهرستان دیلم  خبر داد و بیان کرد: اجرای این پروژه که نقش مهمی در تامین آب  اراضی منابع طبیعی و کشاورزی دارد به مدت 22 ماه و با اعتبار بیش از 130 میلیارد ریال  اجرا می‌شود.

 

آقاجری افزود: بهره‌برداری از  بندخاکی دره‌ امیری می‌تواند نقش مثبتی در ایجاد تحول در کشاورزی منطقه داشته باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: پروژه بند خاکی دیلم که با هسته رسی دارای 27 متر ارتفاع, عرض تاج 6 متر طول و تاج 175 متر و حجم مخزن 5 میلیون متر مکعب آب است بر روی دره امیری دیلم احداث می‌شود.

 

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیلم برخوررد قاطع با زمین‌خواری را یکی از اولویت‌های این اداره دانست و افزود: در  اجرای طرح کاداستر، مشکلات سنددار شدن زمین‌های ملی، منابع طبیعی و ملکی در شهرستان دیلم برطرف شده و در راستای مقابله با زمین‌خواری در 10 ماه امسال بیش از 19 هکتار اراضی ملی شهرستان دیلم از دست زمین‌خواران و متصرفان آزاد  شد.

 

تسنیم/

ارسال نظر