کد خبر : 20793

مدیر کل گمرک بوشهر گفت:

۱۵ میلیارد دلار کالای غیر نفتی از گمرکات استان بوشهر صادر شد

۱۵ میلیارد دلار کالای غیر نفتی از گمرکات استان بوشهر صادر شد

مدیرکل گمرک بوشهر گفت: در ۱۱ ماه امسال ۱۵ میلیارد و ۴۷۸ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرکات استان بوشهر صادر شد.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ منصور بازیاربا اشاره به اینکه 14 گمرک در شهرها و روستاهای استان بوشهر فعال و به سامانه جامع گمرکی مجهیز شده است اظهار داشت: روند ترخیص کالا برای صادرات و واردات کالا با مکانیزه شدن فعالیت‌های گمرکی تسریع یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه بوشهر رتبه نخست صادرات با احتساب میعانات گازی و نفتی در کشور معرفی شده است تصریح کرد: در 11 ماه امسال حدود 26 میلیون و 310 هزار تن کالا به ارزش  افزون بر 15 میلیارد و 478  میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.

 

مدیرکل گمرک بوشهر بیان کرد: صادرات کالا در 11 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 23 درصد کاهش و از نظر ارزشی 16 درصد افزایش یافته است.

 

بازیار به میزان صادرات بدون احتساب میعانات گازی استان بوشهر اشاره کرد و  افزود:  18 میلیون و 446 هزار تن کالا به ارزش  افزون بر 10 میلیارد و 163 میلیون دلار  کالا بدوم احتساب میعانات گازی در 11 ماه امسال از گمرکات استان صادر شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: صادرات این میزان صادرات در 11 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن یک‌درصد و از نظر ارزش 45 درصد افزایش یافته است.

 

بازیار بیان کرد:عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، جکت و متعلقات آن، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، گوگرد، لوازم حفاری، میگوی پرورشی، سنگ گچ و گچ بنایی و گوجه فرنگی بوده است.

 

مدیرکل گمرک بوشهر گفت: بیشترین حجم کالاها به کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، مناطق ویژه، هند، ژاپن، اندونزی، کویت، تایلند و تایوان صادر شده است .

 

ناظر گمرکات استان بوشهر از واردات 510 هزار تن کالا از گمرکات 14 گانه استان بوشهر  در 11 ماه امسال خبر داد و تصریح کرد :در مدت یاد شده حدود 510 هزار تن کالا به ارزش حدود 1.5 میلیارد دلار از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 52 و از نظر ارزشی 30 درصد کاهش دارد.

 

وی عمده کشورهای مبدا وارداتی گمرکات استان بوشهر را کشورهای چین، روسیه، فیلیپین، امارات متحده عربی، نیوزیلند، هند، ایتالیا، اکوادور، کره جنوبی و بلژیک عنوان کرد.

 

تسنیم/

ارسال نظر