کد خبر : 20801

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌

تشریح دستاوردهای اقتصادی و راهبردی سفر روحانی به عراق به روایت یک دیپلمات با سابقه

تشریح دستاوردهای اقتصادی و راهبردی سفر روحانی به عراق به روایت یک دیپلمات با سابقه

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌ مسئولان سیاسی ایران و عراق در این سفر بر یکپارچه شدن و ایجاد اتحادیه امنیتی در منطقه با همکاری دیگر کشورهای منطقه از جمله سوریه تاکید کردند.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ حسین شیخ‌الا‌سلام، کارشناس مسائل بین‌الملل و از دیپلمات‌های باسابقه کشور  با اشاره به ‌تفاوت‌های سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عراق، با سفر مخفیانه اخیر ترامپ به این کشور گفت:‌ آمریکا سال 2003 با 170 هزار نفر به عراق حمله نظامی کرد و به گفته خودشان با صرف هزینه‌های میلیارد دلاری در این کشور تنها دستاوردی که داشتند،  تلفات بیش از 5 هزار نفری و صدها هزار نفر مجروح و روانی بوده است.

 

وی افزود: نتیجه تمام این هزینه‌ها این بود که رئیس‌جمهورشان باید به شکل شبانه و مخفیانه و در حالی که هیچ‌یک از مسئولان عراقی از این سفر خبر ندارند، به مدت چند ساعت به یکی از پایگاه‌های اشغال‌ شده توسط نظامیان آمریکا در عراق برود و بدون اینکه هیچ یک از مسئولان دولتی عراق به استقبال او بیایند، به شکل ذلیلانه این کشور را ترک کرد.

 

شیخ‌الاسلام خاطرنشان کرد: در مقابل سفر ترامپ به عراق، سفر رئیس جمهور کشورمان قرار دارد که اولا با اعلام قبلی انجام شد. ثانیا آقای روحانی با استقبال مسئولان بلندپایه عراق وارد این کشور شد و در مدت زمانی که در این کشور مهمان است، با بسیاری از رهبران سیاسی و مذهبی عراق از جمله آیت‌الله سیستانی و همچنین سران قبایل دیدارهای رسمی داشته و در جریان این دیدارها تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای سیاسی، امنیتی و مرزی  نیز به انعقاد در آمده است.

 
لغو روادید برای شهروندان ایرانی و عراقی قطعا در تعمیق روابط دو ملت تاثیرگذار است که برون‌داد این موضوع به افزایش روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور منجر می‌شود چرا که روابط دولت‌ها دنباله روابط ملت‌ها با هم است.
 
 

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به برخی دستاوردهای سفر روحانی به عراق گفت: بدون شک یکی از دستاوردهای خوب این سفر لغو روادید سفر به دو کشور بود که این موضوع قطعا در تسهیل سفر هموطنانمان به عتبات عالیات تاثیر به سزایی خواهد داشت. 

 

وی خاطرنشان کرد: لغو روادید برای شهروندان ایرانی و عراقی قطعا در تعمیق رابطه دو ملت تاثیرگذار است که برون‌ داد این موضوع به افزایش روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور منجر می‌شود؛ زیرا روابط دولت‌ها دنباله روابط ملت‌ها با هم است.

 

شیخ‌الاسلام همچنین درباره گسترش حجم تبادلات تجاری ایران و عراق که یکی از دستاوردهای سفر روحانی به این کشور بود، تصریح کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌هایی که میان مسئولان دو کشور به امضا رسید، از این پس دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف و یورو و دینار جایگزین آن شد. 

 

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان این که هم‌اکنون حجم مبادلات تجاری ایران و عراق نزدیک به 12 میلیارد دلار است که بر اساس تفاهم‌نامه‌های مشترک قرار است که به 20 میلیارد دلار افزایش پیدا کند. 

 
امروز تعاملات امنیتی سه کشور ایران، عراق و سوریه به حدی است که بر اساس توافقنامه‌های رسمی، نیروهای امنیتی هر یک از کشورها برای تعقیب عناصر تروریستی بدون اخذ مجوز قبلی می‌توانند وارد خاک یکدیگر شوند و این عناصر را سرکوب کنند. 
 
 

سفیر سابق ایران در سوریه درباره دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور در بعد مسائل سیاسی و امنیتی گفت‌: مسئولان سیاسی دو کشور در این سفر بر یکپارچه شدن و ایجاد اتحادیه امنیتی در منطقه با همکاری دیگر کشورهای منطقه از جمله سوریه تاکید کردند. امروز تعاملات امنیتی سه کشور ایران، عراق و سوریه به حدی است که بر اساس توافقنامه‌های رسمی، نیروهای امنیتی هر یک از کشورها برای تعقیب عناصر تروریستی بدون اخذ مجوز قبلی می‌توانند وارد خاک یکدیگر شوند و این عناصر را سرکوب کنند. 

 

وی در پایان با بیان اینکه  به طور کلی  سفر رئیس‌جمهور به عراق  قدم خیری برای تعمیق  تعاملات و همکاری‌های  استراتژیک میان دو کشور بود، یاد‌آور شد: مجاهدت‌‌های شهدا و رزمندگان محور مقاومت، به ویژه شهدای ایرانی در فراهم کردن زمینه انجام این سفر را نباید فراموش کرد؛ زیرا ما با خدمات مستشاری صادقانه خود در این سال‌ها به ملت سوریه و عراق ثابت کردیم از مقدسات در این کشورها همانند مکان‌‌های مقدس موجود در خاک خودمان حراست و پشتیبانی می‌کنیم.

 

تسنیم/

ارسال نظر