کد خبر : 20822

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر:

موزه‌های استان بوشهر پذیرای گردشگران نوروزی است

موزه‌های استان بوشهر پذیرای گردشگران نوروزی است

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه این استان دارای ۵ موزه در بخش‌های مختلف است گفت: این موزه‌ها در شهر ساحلی بوشهر برای استقبال از گردشگران تجهیز شده است.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ با بیان اینکه استان بوشهر دارای بناها و تاریخی متعددی است، اظهار داشت: بناهای منحصربه‌فردی در بوشهر از دوره‌های مختلف تاریخی وجود دارد که برخی از این بناها در فهرست آثار ملی ثبت است.

 

وی بناهای تاریخی بوشهر یکی از اهداف سفر گردشگران به بوشهر دانست و تصریح کرد: علاوه بر بناهای تاریخی در اقصی نقاط  استان بوشهر، بافت فرهنگی، تجاری و تاریخی بوشهر از جاذبه‌های مهمی برخوردار است که معماری بناها در این بافت چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

 

ابراهیمی با بیان اینکه آثار ابنیه تاریخی استان بوشهر مربوط به زمان‌های مختلف تاریخی است خاطر نشان کرد: در این استان آثار و ابنیه تاریخی  از 4 هزار سال  تا 200 سال قبل کشف شده است.

 

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهراز ثبت بیش از 340 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی خبر داد  وتصریح کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده برخی از آثار ابنیه تاریخی استان در نوبت ثبت قرار دارد که با پیگیری‌های انجام شده امسال بخشی از این آثار به ثبت می‌رسد.

 

وی ظرفیت موزه را یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری دانست و افزود: نوروز امسال پنج موزه تجارت دریایی، دریانوردی، مردم شناسی، تاریخ پزشکی و رئیسعلی دلواری پذیرای گردشگران هستند.                                                                                     

ابراهیمی بیان کرد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر بنا به اعلام آمار ورود و اسکان گردشگرد سطح کشور در استان‌های هدف گردشگری، بوشهر باتوجه به آب و هوای مساعد و جاذبه‌های گردشگری فاخر و جذاب در این فصل به‌عنوان مقصد سوم مسافران است که در این راستا بستر مناسبی در همه سطوح برای بهره‌مندی گردشگران نوروزی فراهم شده است.

 

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر با اشاره به ظرفیت موزه‌های بوشهر تصریح کرد: به منظور آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با آداب و سنن گذشته و رشادت‌ها و دلاوری‌های مردمان استان دارالحماسه بوشهر کارشناسان در موزه‌ها مستقر شده‌اند تا به‌صورت چهره به چهره راهنمای گردشگران باشند.

 

نصرالله ابراهیمی تاکید کرد : در برخی موزه‌ها همچنین برنامه‌های در زمینه آداب و فرهنگ و سنن نیز اجرا می‌شود که شامل موسیقی و پخت انواع غذاهای محلی است.

 

وی با بیان اینکه موزه‌ها و بناهای تاریخی استان بوشهر برای استقبال از گردشگران تجهیز شده گفت: موزه‌ها و بناهای تاریخی استان بوشهر به محصولات صنایع‌دستی، غرفه‌های پخت و طبخ غذاهای محلی، نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی برای استفاده از گردشگران تجهیز شده است.

 

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر اجرای نقالی و شاهنامه‌خوانی‌، برپایی نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی‌، اجرای موسیقی محلی و سنتی و تهیه و توزیع رایگان اقلام تبلیغاتی معرف فرهنگ‌، آداب و رسوم، مناطق دیدنی و جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان بوشهر را از دیگر برنامه‌ها دانست.

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه بناهای تاریخی استان بوشهر مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد افزود: بافت تاریخی بوشهر، محوطه‌های باستانی همچون آثار سیراف، کاخ‌های هخامنشی دشتستان، موزه مردم‌شناسی بوشهر و دلوار، کاروان‌سرای مشیرالملک برازجان، قلعه اهرم‌، بناهای تاریخی شهرستان دشتی و سایر آثار تاریخی استان برای بازدید گردشگران آماده  شده است.

 

تسنیم/

ارسال نظر