کد خبر : 20849

حزب حاکم "عدالت و توسعه" ترکیه:

پایان افسانه شکست ناپذیری حزب حاکم ترکیه

پایان افسانه شکست ناپذیری حزب حاکم ترکیه

ناظران مسایل ترکیه معتقدند شکست حزب حاکم در آنکارا و نتیجه بسیار نزدیک آن با حزب مخالف در استانبول، شکستی برای "آ ک پارتی" است.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ حزب حاکم "عدالت و توسعه" ترکیه (آ ک پارتی) با وجودی که نتایج انتخابات محلی(شوراها و شهرداری‌ها) را در 52 استان از 81 استان ترکیه از آن خود کرده است، اما شکست این حزب در انتخابات شورای شهر آنکارا و نیز نتایج بسیار نزدیک این حزب با اصلی‌ترین حزب مخالف در شهر استانبول، پایانی بر افسانه شکست ناپذیری آن به شمار می‌رود.

به گزارش عصرایران، نتاایج اولیه حاکی از شمارش آرا در دو شهر مهم ترکیه نشان می‌دهد آرای دو حزب "عدالت و توسعه" و حزب اصلی مخالف حکومت یعنی " جمهوریخواه خلق" بسیار به هم نزدیک است و بر مبنای همین نزدیکی حزب مخالف "جمهوریخواه خلق" توانسته در شهر آنکارا حزب حاکم را شکست دهد و بر اساس نتایج اولیه آرا فاصله دو حزب در شهر استانبول هم کمتر از 4 هزار رای است و حزب حاکم توانسته انتخابات شورای شهر استانبول را تنها با فاصله 3 هزار و 870 رای از آن خود کند. با این حال حزب جمهوریخواه خلق پیروزی "بن‌علی ییلدیریم" نخست وزیر سابق ترکیه را به عنوان شهردار استانبول قبول نکرده است.

این نخستین بار طی بیش از 2 دهه گذشته است که حزب حاکم ترکیه، انتخابات شورای شهر آنکارا را واگذار کرده است. همچنین برای نخستین بار طی اقتدار 16 ساله حزب حاکم عدالت و توسعه در این دور از انتخابات، این حزب نتوانسته اکثریت قریب به اتفاق شوراهای شهری را از آن خود کند و از این حیث نتایج این دور از انتخابات ترکیه، به عنوان عقبگرد و شکستی برای حزب حاکم ترکیه محسوب می‌شود.

"رجب طیب اردوغان" رهبر حزب حاکم و رییس جمهوری ترکیه اما دیشب در سخنان خود با اشاره به اینکه حزب حاکم عدالت و توسعه در این دور از انتخابات نیز مثل 14 دور گذشته پیروز شد، کسب پیروزی در 52 استان از 81 استان ترکیه و کسب بیشترین میزان آرا در میان احزاب دیگر را از نشانه‌های پیروزی دوباره حزب متبوع خود در انتخابات شوراها دانست.

سخنرانی دیشب اردوغان در واکنش به نتایج اولیه انتخابات محلی ترکیه

 

ت نام کرده بودند.

رقابت اصلی بین حزب حاکم و 3 حزب مخالف حکومت بود. همچنین نتایج آرا در 30 شهر – مرکز استان- بزرگ برای حزب حاکم و احزاب مخالف از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

گفتنی است در این دور از انتخابات برای نخستین بار 4 زن به عنوان شهرداران شهرهای بزرگ برگزیده شدند.

در این دور از انتخابات خشونت‌هایی نیز در جریان رای‌گیری در برخی حوزه‌های رای‌گیری گزارش شده که در نتیجه آن دستکم 4 نفر کشته و بیش از 15 نفر زخمی شده اند.

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات شوراهای ترکیه/ در استان های زردرنگ حزب حاکم پیروز شده است./ منبع: سی ان ان ترک

پایان افسانه شکست ناپذیری حزب حاکم ترکیه

 

عصر ایران/

ارسال نظر