کد خبر : 20938

ممنوعیت صادرات خرما:

صادرات خرما آری یا خیر؟

صادرات خرما آری یا خیر؟

حسب بررسی های انجام شده در سال۹۷ بالغ بر یک میلیون وصد هزار تن خرما در کشور تولید شده است که تنها۳۰۵۰۰۰ تن از این محصول به خارج از کشور صادرات گردیده است.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ حسب بررسی‌های انجام شده در سال 97 بالغ بر یک میلیون و صدهزار تن خرما در کشور تولید شده است که تنها 305000 تن از این محصول به خارج کشور صادرات گردیده است.

 

در حال حاضر نیز خرما به اندازه کافی در سردخانه ها و مراکز نگهداری در استان‌های: کرمان، بوشهر، سیستان بلوچستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برای عرضه در ماه مبارک رمضان موجود می‌باشد.

 

 طی هفته جاری موضوعی در سطح کشور در خصوص ممنوعیت_صادرات_خرما تا پایان ماه رمضان بخاطر تامین نیازهای بازار داخل  مطرح شده که موجب نگرانی تولیدکنندگان، صادرکنندگان و اعضای انجمن ملی خرمای ایران شده است. 

 

همچنانکه مسئولان و کارشناسان محترم  مستحضرند خرما در گروه کالایی خشکبار میباشد و بازارهای هدف صادراتی خرمای ایران که با تلاش‌های مستمر 20ساله اخیر و با صرف هزینه‌های زیاد بازاریابی، تسخیر شده‌اند،  در هر پنج قاره جهان می‌باشد که در صورت ممنوعیت صادرات و در آستانه برنامه‌ریزی خریداران خارجی برای تامین خرمای خود در سال 1398  این محدودیت موجب از دست دادن بازار و زیان‌های هنگفت تولیدکنندگان و صادرکنندگان را در پی خواهد داشت چون خرما تره‌بار نیست که اگر امروز صادرات اون محدود شده و دو ماه دیگر آزاد شد براحتی و مجدد، توان حضور در بازار خارجی را داشته باشند.

 

بی شک زنجیره‌ی مکمل "رونق تولید" که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می‌باشد " #توسعه_صادرات_غیرنفتی" کشور هست (خصوصاً در شرایط حاضر که بدلیل تحریم‌های ظالمانه #آمریکا، صادرات نفت و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی ما با محدودیت‌هایی روبرو شده) و لذا نباید بخاطر یک مسئله داخلی در کوتاه‌مدت، لطمه‌ای سنگین به یکی از اقلام تولیدی صادراتی محصولات کشاورزی وارد نمائیم که در بلندمدت هم قابل جبران نخواهد بود. از طرف دیگر رقبای ما یعنی کشورهای #عربستان و #تونس و #امارات که تولیدکننده خرما هستند در این فرصت عدم‌حضور ما در بازار جهانی خرما بیکار نخواهند نشست و بلافاصله خرمای خود را جایگزین خرمای ما خواهند نمود. 

 

بنظر میرسد بایستی متولیان امر بازار در کشور بجای پیشنهاد محدودیت صادراتی برای خرما، در یک برنامه‌ریزی منسجم و در تعامل با استانهای تولیدکننده خرما نسبت به تامین نیازهای داخل کشور اقدام نمایند. از مسئولان  بزرگوار #وزارتخانه‌های محترم جهادکشاورزی و صنعت، معدن، تجارت خواهشمندیم مساعدت نمایند تا ممنوعیت صادراتی این محصول مهم تولیدی  صادراتی کشور  به گمرکات کشور ابلاغ نشود، چون طبعات این تصمیم  یعنی تقدیم کردن بازار خرمای ایران در مالزی، #هندوستان، #اوکراین، #روسیه، #اروپا، قاره #آفریقا و #آمریکا دودستی به #رقبای تولیدی صادراتی ما یعنی عربستان و تونس و امارات.

 

البته ناگفته نماند که بخشی از افزایش قیمت خرما در کشور به طبع شاخص عمومی #تورم همچون سایر اقلام غذایی می‌باشد و بخشی نیز متأثر از افزایش در قیمت نهاده‌های بخش کشاورزی است که قطعا اجتناب‌ناپذیر است.

✍ به قلم: قاسم محمدزاده

 

انتهای پیام/

ارسال نظر