کد خبر : 20952

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی بوشهر:

۲۵۰ پروژه عام‌المنفعه از محل وصول زکات در استان بوشهر اجرا‌ شد

۲۵۰ پروژه عام‌المنفعه از محل وصول زکات در استان بوشهر اجرا‌ شد

مدیرکل کمیته امداد ‌بوشهر با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ وصول زکات در استان ‌گفت: وصول زکات در ‌بوشهر از ۵ میلیون تومان در سال به ۵.۵ میلیارد تومان افزایش یافته که در این راستا تاکنون ۲۵۰ پروژه عام‌المنفعه اجراء شده است.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ احمد لطفی صبح امروز در نخستین شورای زکات شهرستان تنگستان با بیان اینکه  زکات یک واجب الهی و یک ظرفیت عظیمی است که در برخی مکان‌ها از جمله استان بوشهر به خوبی ایجاد شده است اظهار داشت: در زمینه ترویج فرهنگ زکات اقدامات شایسته‌ای انجام شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

 

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر، وضعیت جغرافیایی شهرستان تنگستان را مستعد تولید گندم و خرما دانست و تصریح کرد: با یک برتامه عملیاتی می‌توانیم ضمن توجه به اهمیت فردی، اجتماعی و اقتصادی زمینه ارتقاء ان را فراهم  کنیم.

 

لطفی با تاکید بر این نکته که در کنار فعالیت‌های عمرانی دولت، زکات می‌تواند نیازهای زیرساختی روستاها و محلات شهرهای کوچک کم‌برخوردار را رفع کند خاطر نشان کرد: مردم وقتی می‌بینند که با پرداخت زکات، تاثیر مستقیمی در رفع مشکلات آنها دارد از میل و اشتیاق بیشتری برای پرداخت زکات بهره مند می‌شوند.

 

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر، اعتمادسازی را یکی از راهکارهای افزایش پرداخت زکات دانست و افزود: متوسط دریافت زکات در سطح کشور 10 درصد ظرفیت موجود و در استان بوشهر 20 درصد است که با ایجاد یک طرح مطالعاتی و ظرفیت سنجی مناسب می‌توان با ایجاد یک شبکه سازی وسیع برای شناساسی و جذب مودیان زکات در راستای افزایش جمع آوری زکات اقدام کرد.

 

وی با تاکید بر خارج شدن وصول زکات از حالت سنتی خاطر نشان کرد: با استفاده از روش‌های نوین تبلیغاتی در کنار ارتباطات چهره به چهره، امکان اطلاع رسانی با وجود آیات، روایت و احادیت قرانی به شکل وسیع تری می‌تواند انجام شود.

 

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر ، اجرای طرح اکرام ایتام، توزیع بسته‌ها و سبدهای غذایی،  گستردن سفره‌های افطاری  و جمع آوری زکات فطریه را از جمله برنامه ماه مبترک رمضان دانست و گفت: سال قبل در قالب این طرح‌ها  روزه‌داران استان بوشهر 12 میلیارد تومان به این نهاد کمک کردند که امسال برای 22 میلیارد تومان جذب کمک‌های مردمی برنامه ریزی شده است.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان بوشهر با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ وصول زکات در استان بوشهر گفت: وصول زکات در استان بوشهر از 5 میلیون تومان در سال به 5.5 میلیارد تومان افزایش یافته که در این راستا تاکنون 250 پروژه عام‌المنفعه اجراء شده است.

 

فرماندار تنگستان نیز با تاکیدبر ترویج فرهنگ زکات درجامعه به ویژه در بین نخل‌داران اظهار داشت: ترویج فرهنگ زکات در بین اقشار مختلف جامعه و به خصوص کشاورزان و باغداران ضروری است.

 

عبدالحسن رفیعی‌پور افزود: نیاز است که با یک آسیب شناسی، روش ها و زمینه‌های جذب بیشتر زکات از مودیان مشخص شود تا با اطلاع رسانی وسیع در خصوص هزینه کرد زکات ، میزان زکات جمع آوری شده از مودیان افزایش یابد.

 

وی با اعلام این که سال گذشته 12 تن خرما به ارزش 200 میلیون تومان به عنوان زکات در این شهرستان جمع آوری شده ، تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود  امسال در عرصه  وصول زکات از محل  فروش خرما ، آن اعتبار به خانواده‌های تحت پوشش تخصیص یابد.

 

فرماندار شهرستان تنگستان با اشاره به ضرورت مدیریت جمع آوری زکات فطریه به شکل متمرکز ، گفت: سعی ما این است که با مدیریت بهینه از پراکندگی جمع آوری زکات فطریه جلوگیری شود تا در خصوص هزینه کرد آن شاهد انحرافی توسط انواع و اقسام مراکز خیریه نباشیم.

 

تسنیم/

ارسال نظر