کد خبر : 20982

معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر:

۶۳ هزار هکتار اراضی استان‌ بوشهر علیه آفت ملخ صحرایی سم‌پاشی شد

۶۳ هزار هکتار اراضی استان‌ بوشهر علیه آفت ملخ صحرایی سم‌پاشی شد

معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به سم‌پاشی علیه هجوم و آفت ملخ‌های صحرایی در سطح ۶۳ هزار هکتار اراضی استان‌ بوشهر گفت: در این عملیات به وسیله ۴۳ تیم مبارزه کننده هوایی و زمینی ۲۰ تن سم مصرف شده است.

به گزارش بوشهر ۲۴؛ خسرو عمرانی از ورود ملخ‌های بالغ به استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: این ملخ‌ها بیشتر در مناطق تنگ‌ارم، بوشکان و ریز رصد و عملیات سم‌پاشی آغاز شده است.

 

وی با بیان اینکه ملخ‌ها به اراضی  و محصولات کشاورزی خسارت وارد می‌‌کند افزود: ورود ملخ‌ها به نخلستان‌ها خسارت جزیی به  باغات و محصولات آنها وارد کرده که برای جلوگیری از این آفت اقدامات مهم و موثر در حال انجام است.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از انجام عملیات سم‌پاشی زمینی و هوایی در نقاط مختلف استان بوشهر خبر داد  و بیان کرد: تاکنون عملیات سم‌پاشی علیه هجوم و آفت ملخ‌های صحرایی در سطح 63 هزار هکتار اراضی استان‌ بوشهر  انجام شده است.

 

عمرانی با بیان اینکه 43 تیم مبارزه کننده هوایی و زمینی در عملیات سم‌پاشی علیه ملخ‌های صحرایی مشارکت دارند گفت: 150 سم‌پاش زمینی و 2 هواپیما و  8 دستگاه ماشین یو.ال.وی در عملیات سم‌پاشی علیه آفت ملخ صحرایی همکاری دارند.

 

وی، با بیان اینکه تاکنون 20 درصد به صورت هوایی و 80 درصد به صورت زمینی سم‌پاشی شده است خاطر نشان کرد: در عملیات سم‌پاشی علیه آفت ملخ صحرایی در استان بوشهر تاکنون  20 تن سم مصرف شده است.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از انجام عملیات سم‌پاشی در شب خبر داد و بیان کرد: با توجه به اینکه فعالیت ملخ‌ها بیشتر در شب است به همین سبب مبارزه با این آفت به صورت زمینی بیشتر شبانه انجام می‌شود.

 

وی، 10 روز آینده را بیشترین مبارزه با ملخ صحرایی پیش بینی کرد و افزود: با توجه به اینکه ملخ‌ها حداکثر تا 10 روز آینده تخم‌ریزی می‌‌کنند روزهای پیش‌رو در عملیات مبارزه و سم‌پاشی حساس است که در این راستا مشارکت مردم به ویژه کشاورزان و دستگاه‌های اجرایی در عملیات سم‌پاشی ضروری است.

 

عمرانی بیشترین  مناطق آلوده به آفت ملخ صحرایی را شهرستانهای دشتستان، گناوه و دیلم  دانست و تاکید کرد: مشارکت دهیاران، شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها و دستگاه‌‌های اجرایی در امر مبارزه با ملخ صحرایی حائز اهمیت است که در این زمینه از تمامی بهره‌برداران بخش کشاورزی در خواست همکاری با امکانات و تجهیزات می‌شود.

 

وی، با تاکید بر مراقبت‌ ویژه دامداران و کشاورزان  در هنگام عملیات سم‌پاشی افزود: برای جلوگیری از خسارت، از چرای دام، پرورش زنبور عسل و چیدن گیاهان در مناطق سم‌پاشی شده اجتناب شود.

 

تسنیم/

ارسال نظر