کد خبر : 21004

بالای 90 درصد از طرح‌های نیمه‌تمام نوسازی مدارس در کشور فعال شدند

بالای 90 درصد از طرح‌های نیمه‌تمام نوسازی مدارس در کشور فعال شدند

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: بیش از 90 درصد از پروژه‌های راکد مربوط به نوسازی مدارس در سطح کشور فعال شده‌اند.

به گزارش "بوشهر 24" ؛ از شهرستان دیر، مهرالله رخشانی‌مهر  صبح پنج شنبه 4 تیر در  آیین آغاز عملیات اجرایی آموزشگاه 12 کلاسه جوادالائمه شهر بردستان  با اشاره به رشد بیش از سه برابری فضاهای آموزشی بعد از انقلاب ، اظهار داشت: قبل از انقلاب به ازای هر دانش‌آموز 1.5 مترمربع فضای آموزشی در اختیار داشتیم و امروز این آمار به صورت میانگین به 5.2 مترمربع رسیده است،  علی‌رغم اینکه جمعیت دانش‌آموزی نیز چندین برابر شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود: بعد از انقلاب سرعت ساخت و ساز فضاهای آموزشی به حدی بوده که از رشد تعداد دانش آموزان پیشی گرفته است و این از افتخارات نظام ماست که در حوزه آموزش و ساخت و ساز فضاهای آموزشی پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم.

وی  با بیان اینکه  در بخش آموزش دو محور  فضاهای آموزشی  و نیروی انسانی تأثیرگذار است،ادامه داد: از نقش معلم در پیشبرد مباحث آموزشی به هیچ عنوان نمی‌شود گذر کرد ، با این حال حوزه فضاهای آموزشی و معماری و مناسب بودن فضاهای آموزشی نیز خیلی مهم است.

رخشانی‌مهر با بیان اینکه اولین آیین‌نامه زلزله در کشور در سال 68 تدوین و ابلاغ شد، عنوان کرد: ساختمان‌هایی که قبل از سال 68 ساخته شده‌اند به ویژه ساختمان‌های اداری و آموزشی، دارای آیین‌نامه مشخص و ویژه کشور ما نیستند و معمولا برگرفته از آیین‌نامه کشورهای دیگر بودند.

وی  با تأکید بر اینکه بناهای قبل از سال 68 در برابر زلزله مقاوم نبودند،بیان کرد:  ساختمان‌های مدارس بر اساس آیین‌نامه جدید، هم باید دارای کارایی آموزشی و هم از ایمنی لازم  برخوردار و نه تنها در مقابل زلزله باید مقاوم باشند، بلکه باید به عنوان مرکز مدیریت بحران از آنها استفاده شود و خوشبختانه این ساختمان‌ها  انتظارات را برآورده کرده‌اند.

 رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت:  در جریان سیل اخیر  در برخی استان‌ها ، ساختمان‌های آموزشی جز مقاوم‌ترین بناها بودند.

وی خاطرنشان کرد: از سال 85  که ارزیابی از مدارس کشور صورت گرفت حدود 30 درصد مدارس کشور مقاوم و 70 درصد دیگر نیازمند بازسازی و تخریب بودند که در طی یک دوره 10 ساله با ابلاغ اعتبار از محل ذخیره ارزی این آمار عکس شد و امروز 70 درصد از ساختمان‌های آموزشی ما مقاوم هستند.

رخشانی‌مهر  با بیان اینکه امسال هم اعتبارات نوسازی مدارس کشور سه برابر شده که امیدواریم بتوانیم پروژه‌هایمان را به موقع تحویل بدهیم، تأکید کرد: با همان قدرت و توان و شیوه، کارها را دنبال  و  تأکید می‌کنیم  که پروژه‌ها با سرعت دنبال شود.

وی با اعلام اینکه امروز بیش از 90 درصد پروژه‌های آموزشی راکد سال‌های قبل فعال شده است. ابراز داشت: به جرأت می‌توانیم بگوییم تنها پروژه‌های عمرانی که در کشور فعال می‌باشند همین پروژه‌های وزارت آموزش و پرورش و مدارس هستند.

خبر گزاری فارس/

ارسال نظر