کد خبر : 21035

زمان صید میگو در آب‌های استان بوشهر در جلسه کمیته مدیریت صید تعیین می‌شود

زمان صید میگو در آب‌های استان بوشهر در جلسه کمیته مدیریت صید تعیین می‌شود

معاون صید و بنادر ماهیگیری استان بوشهر با اشاره به اینکه گشت‌های تحقیقاتی برای بررسی وضعیت ذخائر میگوی خلیج فارس آغاز شده است گفت: نتیجه تحقیقات این گشت‌ها هفته آینده در جلسه کمیته مدیریت صید استان بوشهر بررسی و زمان آغاز صید میگو تعیین می‌شود.

به گزارش "بوشهر 24" ؛ یکی از مهم‌ترین فعالیت ساحل‌نشینان بوشهری در تامین معیشت و درآمدزایی دریانوردی به ویژه صید و صیادی است.

 از 10 شهرستان استان بوشهر 80 درصد آن در جوار خلیج فارس قرار دارد که این مهم سبب شده ارتزاق مردم ساحل نشین این استان با دریا به ویژه صید و صیادی گره بخورد.

بیشترین نوار ساحلی خلیج فارس در استان بوشهر قرار دارد به‌گونه‌ای که  بیشتر مناطق، شهرها و روستاهای استان بوشهر در ساحل 937 کیلومتری خلیج فارس مستقر است که این مهم زمینه فعالیت دریانوردی و صید و صیادی را فراهم کرده است.

صید سالانه 60 هزار تن انواع آبزیان در آب‌های استان بوشهر

صیادان استان بوشهر با استفاده از کشتی، لنج و قایق در امر صید و صیادی فعالیت می‌کنند که سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان صید و به بازار مصرف عرضه می‌کنند.

اما یکی از مهم‌ترین آبزیان استان بوشهر میگو است که هر سال پس از پایان تخم‌ریزی این آبزی با بررسی‌های انجام شده به مدت حدود یک  ماه مجوزهای لازم برای صید میگو صادر می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه صید میگو یکی از فعالیت‌های مهم و پرتقاضای صیادان است اظهار داشت: هر ساله برای تعین زمان صید میگو گشت‌های تحقیقاتی برای تعیین میزان ذخائر این آبزی راهی خلیج فارس می‌شود.

منصور پاپری با بیان اینکه اکنون گشت تحقیقاتی برای بررسی وضعیت ذخائر میگوی خلیج فارس راهی دریا شده است خاطر نشان کرد: نخستین گشت تحقیقاتی پژوهشکده میگوی کشور به منظور بررسی وضعیت ذخایر میگو در آب‌های استان بوشهر و تعیین زمان صید این آبزی انجام گرفت و دومین گشت هم 15 تیر ماه راهی دریا می‌شود.

وی به اعلام زمان صید میگو پرداخت و تصریح کرد:نتیجه تحقیقات این گشت‌ها سه شنبه هفته آینده در جلسه کمیته مدیریت صید استان بوشهر بررسی و زمان آغاز صید میگو تعیین می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر تعداد شناورهای صیادی استان را مورد اشاره قرار داد و افزود: در استان بوشهر 567 شناور لنج،21 کشتی و یک‌هزار و 485 قایق صیادی دارای مجوز هستند که پس از تعیین زمان صید میگو با صدور مجوز راهی دریا می‌شوند.

پاپری، تعداد صیادان حرفه‌ای استان بوشهر را افزون بر 12 هزار نفر دانست و  گفت: با صیادانی که غیر از زمان تعیین شده اقدام به صید میگو می‌کنند برخورد قاطع و قانونی می‌شود چراکه نوع صید میگو با تور ترال یا کف‌روب انجام می‌شود که صدمات جبران ناپذیری به ذخائر انواع آبزیان دریایی وارد می‌کند.

وی با قدردانی از همکاری نیروی دریایی سپاه در برخورد با شناورهای صیادی متخلف که اقدام به صید میگو می‌کنند افزود: گشت‌های حفاظت شیلات استان بوشهر هم با قایق‌هایی که به صورت غیرمجاز اقدام به صید میگو می‌کند برخورد و به دستگاه قضا معرفی می‌کند.

 طرح دریابس در آب‌های خلیج فارس استان بوشهر  زمستان اجرا می‌شود

معاون شیلات استان بوشهر از اجرایی نشدن طرح دریابس در آبهای خلیج فارس خبر داد و تصریح کرد: هر ساله بر اساس درخواست صیادان استان بوشهر در آستانه فصل صید میگو برای آیش صیدگاه‌ها و بازسازی ذخائر دریا، طرح دریا بس اجرا می‌شد که امسال این طرح با هماهنگی صیادان به فصل زمستان موکول شده است.

پاپری با بیان اینکه تغییر زمان اجرای طرح دریابس بر اساس نظر جامعه صیادی انجام می‌شود افزود: با توجه به اینکه از اوایل فصل زمستان تا اوایل بهار فصل باروری و تخم‌ریزی و بازسازی آبزیان است اجرای طرح دریابس فرصت و اقدامی ارزشمند و قابل تحسین از سوی جامعه صیادی و مدیریت شیلات استان بوشهر برای بازسازی ذخائر دریا به شمار می‌آید.

15 تیر آغاز دومین گشت تحقیقاتی برای تعیین صید میگو در استان بوشهر

رئیس پژوهشکده میگو هم از اجرای گشت‌ تحقیقاتی زمان تعیین صید میگو در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد:   نخستین گشت تحقیقاتی از 7 تا 9 تیر با حضور کارشناسان ارزیابی و ذخائر پژوهشکده میگوی کشور با همکاری اداره کل شیلات استان انجام گرفت وپس از انجام گشت دوم تحقیقاتی که 15 تیر انجام می‌شود، با بررسی نتایج این  فعالیت تحقیقاتی زمان صید میگو در آب‌های استان بوشهر اعلام می‌شود.

عقیل دشتیان‌نسب بیان کرد:زمان صید میگو در استان بوشهر را کمیته مدیریت صید پس از بررسی نتیجه گشت‌های تحقیقاتی پژوهشکده میگو، اعلام می‌کند.

وی اندازه طولی میگوها را یکی از شاخص‌های تعیین زمان صید میگو دانست و تصریح کرد: وقتی که 70 درصد اندازه میگو‌های بررسی شده در این گشت‌های تحقیقاتی، بیش از 12 سانتیمتر باشد، صید  میگو برای مدت معینی آزاد می‌شود.

رئیس پژوهشکده میگو خاطر نشان کرد: پارسال صید میگو برای قایق‌ها از سوم مرداد و برای لنج‌ها از پنجم مرداد برای مدت معینی آزاد شد.

 خلیج فارس استان بوشهر دارای بهترین گونه میگو است

بیش از 70 درصد ذخایر میگوی استان بوشهر از نوع ببری سبز است که بهترین میگوی خلیج فارس به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه  روش ماهیگیری ترال در صد میگو خسارات جبران ناپذیری به ذخائر آبزیان وارد می‌کند باید راهکارهای اساسی در راستای جلوگیری از دریاروی برخی افراد با قایق‌های بی هویت انجام شود تا بتوان از این طریق در حفظ ذخائر آبزیان به ویژه میگوی خلیج فارس اقدام شود.

صید ترال از عوامل تهدیدکننده ذخائر و زیستگاه آبزیان خلیج فارس

مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر صید ترال یا کف روب را از عوامل تهدید کننده ذخائر و زیستگاه آبزیان دانست و تصریح کرد: این نوع صید در برخی از کشورها برای حفظ ذخائر آبزیان منسوخ شده است.

محمد کارگر،  استان بوشهر را دارای زیستگاه‌های مهم آبزیان دانست و تاکید کرد: صید ترال و کف روب به این ذخائر آسیب‌های جدی وارد کرده که بر اساس اعلام موسسه تحقیقات و پژوهشکده میگوی کشور ذخائر آبزیان در استان بوشهر بیش از 60 درصد کاهش یافته که این کاهش نتیجه عمل صیادانی است که به صورت غیرمجاز اقدام به صید ترال می‌کنند.

روش صید ترال آبزیان که بیشتر در صید میگو به‌کارگیری می‌شود عامل مهم در تخریب صیدگاه‌ها، زیستگاه‌های آبزیان دریایی و رکود فعالیت صید و صیادی است چراکه در این روش بیش از 80 درصد آبزیانی که صید می‌شود نوزاد است که معمولا پس از صید به دریا ریخته می‌شود و این روش صید به زیستگاه‌های آبزیان خسارت وارد می‌کند.

خبر گزاری تسنیم/

ارسال نظر