کد خبر : 21053

توسعه ملی در گرو توجه به توسعه روستاها و شهرها است

توسعه ملی در گرو توجه به توسعه روستاها و شهرها است

استاندار بوشهر گفت:توسعه ملی در گرو توجه به توسعه روستاها و شهرها است.

به گزارش " بوشهر 24" ؛ عبدالکریم گراوند ظهر امروز در همایش دهیاران و شهرداران  استان بوشهر با گرامیداشت روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌ها در شهرها و روستاها زمینه‌ساز پیشرفت ملی است و شیوه  مدیریت سنتی جوابگوی توسعه روستاها نیست که در این راستا اجرای قانون جامع دهیاری‌ها، پیش شرط توسعه روستاها است.

 استاندار بوشهر با اشاره به مصوبه مجلس در حوزه دهیاری‌ها پرداخت و با تاکید توسعه ساختار مدیریت روستایی ، بیان کرد: دولت، شورا و دهیاری‌ها نقش مهم در توسعه و مدیریت روستاها در حوزه‌های مختلف دارند.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف آبرسانی در شهرها و روستاهای استان بوشهر گفت: با تکمیل این پروژه‌ها مشکل تامین آب روستاها ریشه‌ای حل خواهد شد.

گراوند، شوراها و دهیاران را بازوان پرتلاش دولت در روستاها دانست و خاطرنشان کرد: همان‌گونه که شوراهای اسلامی به عنوان بازوان توانمند دهیاری‌ها در روستاها محسوب می‌شوند نقش تاثیرگذاری در تحقق اهداف برنامه‌های دولت دارند.

استاندار بوشهر بیان کرد: با توجه به اینکه امسال کنگره سرداران و دو هزار شهید استان بوشهر برگزار می‌شود مشارکت همه دهیاران و شهرداران در برگزاری این کنگره  ضروری است و نام‌گذاری طرح‌ها، برنامه‌های مهم،  میدان‌ها، معابر و کوچه‌ها به نام شهیدان محلات، روستاها و شهرها باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی و دهیاری‌ها در اداره جامعه نقش تاثیرگذاری دارند تصریح کرد: دهیاری‌ها و شوراها در روستاها نقش  ممتازی از دورترین نقاط تا عالی‌ترین سطوح در اداره جامعه ایفا می‌کنند.

گراوند افزود: توسعه و اشتغال پایدار  در روستاها ضروری است و  توسعه پایدار در روستاها با مشارکت مردم تعریف می‌شود چراکه توسعه بدون حضور مردم در روستاها بی‌معنا است.

وی یادآور شد: باید از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های روستاها در راستای ایجاد اشتغال بهره‌برداری شود و در این راستا باید پس از شناسایی توانمندی اشتغال روستایی زمینه مهارت‌افزایی روستائیان فراهم شود.

استاندار بوشهر اظهار داشت:گسترش توسعه زیرساخت روستایی بدون توجه به اشتغال بی‌محتوا است که باید به توسعه اشتغال در روستاها توجه ویژه شود.

گراوند با اشاره به اینکه دهیاران در کنار عمران روستایی باید زمینه اشتغال پایدار جوانان را فراهم کنند افزود: دهیاران باید با برنامه‌ریزی در کنار توسعه کالبد روستایی، توسعه اشتغال در این مناطق را مورد توجه قرار دهند.

وی، تأکید کرد: روستاهای استان بوشهر از ظرفیت بالای کشاورزی، آبزی‌پروری، طرح‌های شیلاتی و گردشگری برخوردار هستند که باید از این ظرفیت‌ها در شکوفایی روستاها بهره برد.

استاندار بوشهر به مشکلات تامین آب آشامیدنی در روستاها و شهرها اشاره کرد و افزود: در تاریخ استان بوشهر، نگاهی که اکنون به حل مشکلات آب استان بوشهر شده وجود ندارد چراکه علاوه بر اجرای طرح‌های مختلف آبرسانی با اعتبارات استانی، از ظرفیت شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌های معین در حل مشکلات آب استان بوشهر استفاده می‌شود.

گراوند از حل مشکل آبرسانی در محلات جنوبی شهر بوشهر خبر داد و تصریح کرد: بر اساس اجرای طرح‌های مختلف آبرسانی معضل آب آشامیدنی در محلات جنوب شهر بوشهر برطرف می‌شود و این در حالی است که از جنوب تا شمال استان بوشهر طرح‌های گوناگون آبرسانی در حال اجراء است.

وی، اجرای سد اخند در جنوب تا اجرای خط انتقال آب در شمال استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در پی بروز بحران کم‌آبی در تابستان گذشته در دشتستان برای حل این معضل برنامه‌ریزی و طرح‌های مهمی اجراء شد و این در حالی است که هر دو هفته یکبار جلسه  تخصصی بررسی مشکل آب در استانداری تشکیل می‌شود.

استاندار بوشهر، افزود: اگر مشکلات آب آشامیدنی در استان بوشهر کاهش یافته است به  سبب اجرای طرح‌ها و بررسی روند اجرای آنها به صورت منظم و مرتب در جلسات کارشناسانه است.

گراوند  تصریح کرد: با تکمیل پروژه‌های در دست اجراء در شهرها و روستاها،  مشکل تامین آب آشامیدنی استان بوشهر به صورت ریشه‌ای در آینده نزدیک برطرف می‌شود.

وی، از  تسریع در روند اجرای طرح فاضلاب بوشهر خبر داد و گفت: برای بهره‌مندی همه مردم بوشهر از طرح جمع‌آوری فاضلاب، اجرای این طرح تسریع یافته به‌گونه‌ای که در یکسال گذشته 90 میلیارد تومان اعتبار برای این مهم پرداخت شده است.

استاندار بوشهر با اشاره به توسعه زیرساخت‌های آبرسانی در بوشهر خاطرنشان کرد: نبود ژنراتور اضطراری در زیرساخت‌های آبرسانی  یک معضل در بوشهر بود که اکنون امکانات لازم در این حوزه  با تخصیص اعتبارات لازم خریداری و به‌زودی در اختیار شرکت آبفای استان بوشهر قرار می‌گیرد.

گراوند تاکید کرد: یکی از دغدغه‌های مهم من، تامین آب آشامیدنی در شهرها و روستاها است که با تکمیل پروژه‌های در دست اجراء این مشکل تاریخی مردم استان برای همیشه برطرف می‌شود.

خبر گزاری فارس/

ارسال نظر