کد خبر : 21087

دبیر بنیاد عفاف و حجاب بوشهر:

دختران محجبه نباید به انزوا کشیده شوند /«حجاب» عین زیبایی

دختران محجبه نباید به انزوا کشیده شوند /«حجاب» عین زیبایی

قتی مروارید زیبایی هایت را به صدف حجاب و عفاف می سپاری خداوند تو را آبی می کند، آنقدر آبی که آسمان به تو رشک می برد...

به گزارش " بوشهر 24" ؛ وقتی حرف از حجاب و پوشش می شود تصور برخی با اجبار و یا محدودیت گره می خورد اما اگر با یک نگاه منطقی به حجاب و فلسفه آن بنگریم متوجه می شویم نه اجباری وجود دارد و نه حجاب سبب محدودیت فرد می شود، همانطور که بی حجابی تاکنون نتوانسته برای کسی آزادی به ارمغان بیاورد. 
 
هر شخصی از حجاب تعریفی خاص دارد، ما در ادوار گذشته تاریخی شاهد رعایت حجاب از جوامع مختلف هستیم، البته هر کسی و هر جامعه ای به فراخور فرهنگ خود این کار را انجام می دهد. دین مبین اسلام نیز حجاب را یک نوع پوشش خاصی می‌داند که زنان ملزم به رعایت آن در مواجهه با نامحرم هستند که بر اساس آن زن باید بدن خود را پوشیده نگه دارد و حفظ کرامت انسانی زن با پوشش و حجاب میسر است. 
 
حجاب می خواهد به جنسیت زن توجهی نشود
 
دبیر بنیاد عفاف و حجاب بوشهر در گفتگو با ایسنا با اشاره به دلایل وجوب حجاب عنوان کرد: دلیل رعایت حجاب و ملزم بودن بانوان به آن به این خاطر است که انسانیت زن تحت شعاع جنسیت او قرار نگیرد و زن وسیله ای برای تلذّذ مرد نباشد، بلکه توانایی و استعدادهای او دلیل برتری اش بر دیگران در جامعه شناخته شود، همانطور که مرد نیز استعدادها و توانایی های خاص خود را دارد.
 
حجت الاسلام یوسف جمالی افزود: حجاب می خواهد به جنسیت زن توجهی نشود چرا که اگر به زن -به علت جنسیتش- توجه شود دیگر کسی قابلیت های انسانی و اجتماعی او را نخواهد دید، که البته این امر درباره مردان نیز صدق می کند، مرد نیز اگر به جنسیتش توجه شود مورد سوء استفاده قرار خواهد گرفت.
 
وی با بیان اینکه در تبلیغات رسانه ای غرب می بینیم که به زن و یا حتی مرد به عنوان یک کالا نگاه می شود، اظهار کرد: در جوامع غربی زن به عنوان یک نخبه فرهنگی، علمی و یا اجتماعی کمتر مورد عنایت و توجه قرار گرفته، بلکه آنها بیشتر در گیر و دار رقابت برای به نمایش گذاشتن جسم و زیبایی زنان بوده و آنها را در رقابت برای کسب عناوین ملکه زیبایی قرار می دهند که این امر در راستای سوق دادن مقام زن به مسیر انحرافی است. این نگاه به زن می گوید اگر قرار است از تو تجلیلی شود فقط به دلیل زیبایی و ظاهر تو است نه چیز دیگر.
 
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با اشاره به رقابت برای به نمایش گذاشتن جسم و زیبایی و نوع نگاه ابرازی به زنان در غرب عنوان می کند که ما اصلا در دین مبین اسلام چیزی مبنی بر اینکه زنی بخواهد به خاطر جسم و ویژگی های ظاهری برتر دانسته شود نداریم، چرا که اگر این امر اتفاق بیفتد وجود و ماهیت انسانی زن را تحت تاثیر قرار می دهد. در جامعه اسلامی نه تنها این نوع نگاه وجود ندارد بلکه این اعتقاد وجود دارد که باید زیبایی و زیورآلات خود را بپوشاند. چون حتی نباید زرق و برق زیورآلات زن وجود و ماهیت انسانی او را تحت شعاع قرار دهد، زن باید خودش باشد با جوهره و ارزش وجودی که دارد، مثل این است که کسی را با یک سری ملحقات کذایی و دروغین جلوه دهند که اسلام این را نمی پذیرد. 
 
جمالی با بیان اینکه در اسلام برای حجاب چارچوب هایی تعریف شده است، گفت: در چارچوب خانه و خانواده زن باید زنانگی خود را حفظ کند و اسلام در این خصوص احکام خاص خود را دارد اما در خارج از منزل و بیرون زن باید انسان باشد نه اینکه بر حسب جنسیت ارزیابی شود.
 
فرهنگ سازی، برگ برنده حفظ حجاب است
 
وی در رابطه با طرح های بنیاد عفاف و حجاب بوشهر برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بیان کرد: فرهنگ سازی، تعمیق و گسترش و حفظ حجاب از اقداماتی است که بنیاد سعی کرده آنها را اجرایی کند. فرهنگ سازی -که خود مقوله بسیار مهمی است- باید از دوران ابتدایی و سنین پایین در بستر خانواده شروع می شود که اقدامات خوبی در این بخش انجام شده است. در مرحله تعمیق نیز که منظور از آن عمق بخشیدن به مقوله حجاب است، بایست از فلسفه حجاب و بحث های عقلانی و عقلایی با بانوان صحبت کرد.
 
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با طرح سوالاتی ضرورت حجاب را توضیح داد، سوالاتی که هر فردی را به تفکر وامی دارد. وی بیان کرد: چرا با کنار گذاشتن حجاب در برخی جوامع به زن شخصیت بیشتری داده نشده است؟  چرا در جوامع غربی آمار تجاوز به حریم زنان زیاد است، مگر آنان آزاد نیستند؟ بایست جوامع با محور حجاب و بی حجابی مقایسه شوند و حکمت های حجاب نیز شرح داده شود. همچنین برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، میزگردهای علمی و پژوهشی، پایان نامه ها و تحقیقات در مورد بحث حجاب و عفاف که در جایگاه تعمیق حجاب قرار می گیرند. 
 
حجاب برای محفوظ ماندن از آسیب ها است
 
حجت الاسلام جمالی ادامه داد: حجاب، مسئله ای فرهنگی، اجتماعی، دینی و سیاسی است، و پرچم اسلام محسوب می شود لذا رعایت آن الزامی است، برخی اعتقاد دارند حجاب فقط امری فرهنگی است که این دیدگاه درست نیست.
 
وی با بیان اینکه اولین مربی حجاب یک دختر، مادر او است، عنوان کرد: مادر یک الگوی عملی برای دخترانش است و حتی مادران باید تحت آموزش قرار بگیرند و فلسفه حجاب برای ایشان تعریف شود. باید بدانیم و آگاهی دهیم که حجاب اجباری نیست بلکه عین آزادی است، چنین ذهنیت هایی –اجباری بودن حجاب- مقاومت ایجاد می کنند و باید حجاب، مزیت های آن و مصونیت ناشی از حفظ آن با ملاطفت بازتعریف شود، زیرا حجاب برای محفوظ ماندن از آسیب ها است و می دانیم که هیچ چیز باارزشی را بدون حفاظ در معرض دید عموم قرار نمی دهند. 
 
طرح هایی در سمت و سوی ترویج عفاف
 
بنیاد عفاف و حجاب طرحی را با عنوان "نهادینه سازی، گسترش و حفظ فرهنگ عفاف و حجاب در استان بوشهر" به شورای فرهنگ عمومی ارائه داده که این طرح ۲۳ نهاد، موسسه و مجموعه را مکلّف به انجام برخی ماموریت ها و فعالیت ها در این زمینه می داند. مصوبه شورای انقلاب فرهنگی نیز آن را به تصویب رسانده و با همکاری شورای عالی بانوان ولایت مدار و مجموعه همسو حوزه علمیه خواهران نهادینه و بومی سازی شده که در این طرح وظیفه همه نهادها و ارگانها به طور شفاف مشخص شده است. دبیر بنیاد عفاف و حجاب بوشهر معتقد است که با اجرایی شدن این طرح ها به عنوان یک الزام قانونی برای دستگاه ها در حوزه مقوله عفاف و حجاب اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد. 
 
جمالی ارتباط تنگاتنگ حیا و رعایت حجاب را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: حیا امری درونی و حجاب امری ظاهری است، در واقع بن مایه و خمیرمایه حجاب حیا و یکی از مظاهر حیا نیز حجاب است. در واقع فلسفه پوشیدن لباس حیا می باشد و در تمام جوامع نیز شاهد پوشاندن با لباس به دلیل حیای درونی انسان ها هستیم.  
 
حجاب در مردان
 
وی با تاکید بر نقش مهم مردان در حفظ عفاف و حجاب جامعه خاطرنشان کرد: در قرآن کریم آیات متعددی در مورد حجاب آورده شده است که از این موارد می توان به آیه ۳۱ و ۶۰ سوره نور، و آیه ۵۹ سوره احزاب اشاره کرد. در اسلام مردان توصیه به غیرت شده اند، باید این امر در مردان تقویت شده تا اجازه ندهند همسر و یا خانواده ایشان با هر پوششی در جامعه ظاهر شوند، و درباره خود مردان نیز لازم است به گونه ای در جامعه ظاهر شوند که آنان نیز باعث جلب توجه زنان نشوند. در واقع به مانند زن، مرد نیز اجازه ندارد با همان پوششی که در فضای منزل دارد در محیط بیرون و اجتماع ظاهر شود. 
 
برخی بی حجابی را یک آسیب اجتماعی نمی دانند
 
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با اشاره به برخی از دلایل غفلت نسبت به موضوع عفاف و حجاب گفت: غفلت نسبت به بحث حجاب و یا موضوع بی حجابی عوامل گوناگونی دارد. متاسفانه هنوز برخی بی حجابی را یک آسیب اجتماعی نمی دانند و گمان می کنند اسلام به حجاب اشاره ای نموده و علماء نیز تاکیدی کرده اند ولی رعایت و عدم رعایت آن خیلی مهم نیست، این نوع نگاه هم در بین مسئولان و هم در بین مردم دیده می شود. در حالی که امروزه مشاوران خانواده ۲۴ درصد عامل طلاق را بدحجابی و بی حجابی می دانند و عمده دلیل جدایی ها نیز وجود روابط نامتعارف و غیرشرعی یکی از زوجین با نامحرم برشمرده شده است که این موضوع به بنیان خانواده آسیب می زند. مردان برخی زنان را با ظواهر فریبنده در جامعه دیده و به دنبال آن مواردی به وجود می اید که این امر زندگی آن زن و یا خود مرد را در معرض آسیب جدی قرار می دهد. 
 
کار و ابتکار 
 
حجت الاسلام یوسف جمالی با اشاره به اینکه آن جدیت و اهمیتی که باید، نسبت به عفاف و حجاب معطوف نشده است، افزود: طبق گفته مقام معظم رهبری باید کار و ابتکار مورد توجه قرار بگیرد، ولی به صورت جدی و آنچنان که باید به ترویج فرهنگ حجاب در جامعه پرداخته نمی شود. 
 
وی ادامه داد: فراموش نکنیم چادر همواره به عنوان حجاب برتر مطرح است و نباید در کش و قوس عفاف و حجاب و یا مسائل دیگر مورد غفلت قرار بگیرد. همچنین در تلویزیون، رسانه ها و سایت ها حجاب و زیبایی آن نشان داده شود. 
 
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با تاکید به موضوع امر به معروف و نهی از منکر زبانی،  آن را وظیفه عمومی و همگانی دانست و بیان کرد که این امر باید مشفقانه، دلسوزانه و از روی عاطفه و محبت صورت گیرد تا اثرگذار باشد. 
 
دختران محجبه نباید به انزوا کشیده شوند
 
وی همچنین به تشویق دختران محجبه از سوی خانواده هایشان، مدرسه و جامعه اشاره کرده و عنوان کرد: دختران محجبه نباید به انزوا کشیده شوند و باید با تلاش دشمن در القای این فکر که رعایت موازین اسلام که حجاب نیز جز آن است، نشانه عقب ماندگی به شمار می رود، مبارزه کرد. 
 
جنگ با خانواده 
 
حجت الاسلام جمالی یادآور شد: دشمن کتابی تحت عنوان "جنگ با خانواده" دارد، این کتاب حاوی پروتکل های یهودی ها است که در روسیه لو رفت و تبدیل به یک کتاب شد. در این کتاب آمده که اگر می‌خواهیم جوانان را از اسلام جدا کنیم باید بگوئیم اسلام مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش و یک نوع عقب ماندگی است و رعایت حجاب و اسلامی بودن را قدیمی تلقی نموده اند.
 
آنچه در بررسی حجاب و فلسفه آن مهم می نماید این است که حجاب بیش از آن که یک امر شخصی باشد اجتماعی بوده و همه موظف به رعایت قوانین جامعه می‌باشند. نکته مهم تر که به عنوان یک ایراد مطرح می شود اینکه حجاب مانع فعالیت‌های اجتماعی نیست بلکه می توان با حفظ حجاب و رعایت موازین آن به فعالیت و نقش آفرینی در جامعه پرداخت.

خبر گزاری ایسنا/

ارسال نظر