کد خبر : 21105

صیادان بوشهری شناورهای خود را برای صید میگو مجهز کردند

صیادان بوشهری شناورهای خود را برای صید میگو مجهز کردند

در آخرین روزهای نخستین ماه از فصل تابستان صیادان استان بوشهر شناورهای خود را برای صید میگو به عنوان ارزشمند‌ترین آبزیان خلیج فارس تجهیز می‌کنند.

به گزارش" بوشهر 24 " ؛ با تعیین زمان صید میگو در آبهای خلیج فارس صیادان شناورهای سنتی خود را به تور و امکانات صید میگو تجهیز می‌کنند.

صید میگو یکی از با ارزش‌ترین آبزیان خلیج فارس است که صیادان بوشهر هر ساله در ایام تابستان با اعلام آزاد سازی صید میگو  راهی دریا می‌شوند تا از این طریق امرار معاش کنند.

میگوی خلیج فارس که ببری سبز نام دارد از بازارهای پررونقی در داخل و خارج از کشور برخوردار است ولی ذخائر و زیستگاه‌های میگوی خلیج فارس سال‌ها است که به سبب صید بی رویه و قاچاق صدمه دیده و میزان صید به شدت کاهش یافته است.

صید میگو از 30 تیرماه برای قایق‌ها و 1 مرداد برای لنج‌ها آزاد است

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه صید میگو از 30 تیرماه برای قایق‌ها و 1 مرداد برای لنج‌ها آزاد است اظهار داشت: مجوز صید میگو برای قایق‌ها یک‌روزه  و برای لنج‌های صیادی پنج تا 7 روزه صادر می‌شود.

منصور پاپری با بیان اینکه در استان بوشهر 870 قایق مجوز صید آبزیان دارند خاطر نشان کرد: این قایق‌ها می‌توانند با دریافت مجوز صید ، از ساعت شش صبح 30 تیرماه  برای صید میگو راهی دریا شوند.

وی تعداد لنج‌های صیادی را 500 شناور دانست و بیان کرد: در فصل صید میگو برای بیش از 8 هزار صیاد و یک‌هزار و 300 شناور مجوز صید صادر می‌شود.

صید ترال یکی از مخرب‌ترین زیستگاه آبزیان  است

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر صید ترال که روش صید میگو در خلیج فارس  است را یکی از مخرب‌ترین روش‌های صیدآبزیان  دانست و خاطر نشان کرد: این گونه صید به زیستگاه و ذخائر آبزیان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند که در این راستا صید ترال در همه فصول سال  ممنوع و تنها زمان صید میگو  آزاد است.

پاپری با تاکید بر ممنوع بودن صید میگو  تا زمان تعیین آزاد صید این آبزی بیان کرد: صیادانی که اقدام به صید غیرقانونی و بدون مجوز  میگو کنند با آنان  برخورد قانونی می‌شود  چرا که این نوع صید به زیستگاه‌های آبزیان خسارات جبران ناپذیری وارد می‌کند.

رئیس پژوهشکده میگوی کشور نیز وضعیت ذخائر صید میگو در خلیج فارس را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: میزان صید میگو در سال گذشته  900 تن  بود که با ارزیابی‌های انجام شده پیش بینی می‌شود در استان بوشهر 1400 تن امسال میگو صید شود.

عقیل دشتیان‌نسب با بیان اینکه برای بررسی وضعیت ذخائر میگو در آب‌های خلیج فارس استان بوشهر دو گشت تحقیقاتی انجام گرفته است بیان کرد: با بررسی نتایج گشت‌های تحقیقاتی در کمیته مدیریت صید استان  زمان صید میگو برای قایق‌ها از 30 تیرماه و لنج‌های صیادی از اول مرداد تعیین شده است.

70 درصد ذخایر میگوی خلیج فارس استان بوشهر از گونه ببری سبز  است

وی، 70 درصد ذخایر میگوی خلیج فارس استان بوشهر را از گونه ببری سبز  دانست و خاطر نشان کرد: این گونه میگو از بهترین نوع میگوی خلیج فارس به شمار می‌رود و بقیه  گونه‌های میگو از نوع سرتیز است.

با آزاد شدن صید میگو در آبهای ساحلی استان بوشهر در خلیج فارس با وجود گرمای بالای 40 درجه و شرجی بیش از 60 درصد، صیادان با شور و نشاط خاصی شناورهای خود را برای برداشت روزی از دریای آبی بیکران خلیج فارس آماده می‌کنند. 

معمولا دوره‌ آزادسازی صید میگو در خلیج فارس حدود 40 روز است که  پس از انجام گشت تحقیقاتی و بررسی نتایج ذخائر میگو، صید این آبزی ممنوع می‌شود.

خبر گزاری تسنیم/

ارسال نظر