کد خبر : 21109

نصب و راه‌اندازی سامانه‌های جدید هوشمند پایشی در بوشهر

نصب و راه‌اندازی سامانه‌های جدید هوشمند پایشی در بوشهر

شهردار بوشهر از نصب و راه‌اندازی سامانه‌های جدید هوشمند پایشی در خیابانهای ساحلی( خلیج فارس) و بزرگراه امام علی (ع) خبر داد.

به گزارش " بوشهر 24" ؛ در کشور ما همواره تصادف به عنوان بحران مطرح بوده است، بحرانی که سال‌های سال است گریبان‌گیر مردم شده و در فصل تابستان با تعطیلی مدارس بیشتر و بیشتر می‌شود.

در همین راستا تخلفات زیادی همچون تخلف سرعت لحظه‌ای خودروها، تخلف سرعت میانگین، پارک در محل غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز و ... وجود دارند که به منظور ثبت هر یک از تخلف‌ها، می‌بایست سامانه استاندارد برای آن  نصب گردد.

دوربین‌های ثبت تخلف به عنوان سامانه‌ای که تنها سرعت لحظه‌ای را ثبت می‌کنند بایستی بتوانند با خطای حداکثر کمتر از دو درصد در تمامی شرایط جوی و تا سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را ثبت، عکس‌برداری یا فیلم‌برداری کنند، در حالی که به منظور ثبت سرعت میانگین این مسئله کاملاً متفاوت می‌باشد .

 به منظور افزایش ایمنی تردد در جاده‌ها و بزرگراه‌ها، دوربین‌های تصویری ترافیکی پلاک‌خوان و پایش تصویری در سطح معابر به‌منظور جلوگیری از سرعت و سبقت غیرمجاز و نیز تصادفات و آسیب‌های احتمالی، جلوگیری از انجام حرکات مخاطره‌آمیز در جاده‌ها پیش‌بینی شده‌اند.

بر این اساس، این اتفاق خوب در شهر بوشهر با نصب و راه‌اندازی سامانه‌های جدید هوشمند پایشی در خیابان‌های ساحلی( خلیج فارس) و بزرگراه امام علی (ع)، رخ داده است و شهردار بوشهر در این خصوص اظهار داشت:  عملکرد این دوربین‌ها در خیابان‌های فوق به‌گونه‌ای است که یک دوربین در ابتدا و یک دوربین در انتهای جاده مواصلاتی نصب شده و از نقطه شروع تا پایان به صورت میانگین و هوشمند سرعت خودروها را در بازده زمانی محاسبه می‌کنند.

 سید نورالدین امیری ضریب خطای این دوربین‌ها را بسیار پایین دانست و افزود: دوربین‌های ثبت تخلف نه با هدف دریافت جریمه بلکه با نیت بازدارندگی از رانندگی‌های پرخطر و بالا بردن ضریب امنیت جاده‌های درون شهری نصب و راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که تخلفات در ذهن و فرهنگ رانندگان و مردم متوقف شود نه در برابر دوربین، خاطرنشان کرد: سرعت مجاز در محورهای یاد شده را بر اساس نگاه کارشناسی، سطح ایمنی، گستردگی فضای جاده‌ای در طول محورها خواهد بود.

شهردار بوشهر ادامه داد: امیدواریم رفته رفته با بهینه شدن فرهنگ رانندگی به جایی برسیم که دیگر شاهد حوادث تلخ و ناگوار جاده‌ای نباشیم .

 وی به اهم فعالیت‌های انجام شده در خصوص رفع مشکل و فعال‌سازی سامانه‌های یاد شده اشاره کرد و بیان داشت: تغییر لینک‌های ارتباطی بین شهرداری مرکزی و سامانه‌های نصب شده در معابر امام علی (ع) و ساحلی با استانداردهای روز امنیتی و پیاده‌سازی بر روی بسترVLAN با توجه به نیاز شهرداری بندر بوشهر انجام گرفته است.

امیری افزود: همچنین نرم افزار لازم بر روی سرور موجود در شهرداری نصب و به روزرسانی سیستم عامل و نرم‌افزار ثبت تخلف در شهرداری بندر بوشهر و نرم افزار بر روی سامانه‌های موجود در معابر امام علی(ع) و ساحلی انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: راه‌اندازی سرور ثبت تخلف در پلیس راهور استان با قابلیت مشاهده و ثبت تخلف و ذخیره سازی اطلاعات و برقراری ارتباط امن بین شهرداری بندر بوشهر و پلیس راهور استان با توجه به استانداردهای امنیتی مورد نیاز شهرداری بندر بوشهر و ایجاد ارتباط امن بر روی اینترنت ملی از دیگر فعالیت‌هایی بوده است که در راستای رفع مشکل و فعال‌سازی این سامانه‌ها دنبال شده است.

گفتنی است براساس ماده سه قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ تهیه، نصب و نگهداری تجهیزات الکترونیکی از قبیل عکس‌برداری و فیلم‌برداری و سامانه‌های ماهواره‌ای و نظایر آن جهت ثبت تخلف و کنترل عبور و مرور در شهرها برعهده شهرداری‌ها و در خارج از شهرها به عهده وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل پایانه های کشور) است که با هماهنگی راهنمایی و رانندگی ملزم به اجرای این ماده می‌باشند.

خبر گزاری فارس/

ارسال نظر