کد خبر : 21116

ممنوعیت تور کشی در مناطق زیر ۵ متر و زیستگاه‌های حساس صید میگو در استان بوشهر

ممنوعیت تور کشی در مناطق زیر ۵ متر و زیستگاه‌های حساس صید میگو در استان بوشهر

معاون پژوهشی، پژوهشکده میگوی کشور در استان بوشهر گفت: ضرورت دارد صیادان عزیز از تور کشی در مناطق زیر پنج متر و زیستگاه‌های حساس که توسط اداره کل شیلات اطلاع‌رسانی شده، اجتناب کنند.

به گزارش " بوشهر24" ؛ خسرو آیین جمشید در گفتگو با خبرگزاری فارس از بوشهر اظهار داشت: بر اساس نتایج دو گشت تحقیقاتی و جلسه کمیته مدیریت صید استان بوشهر زمان آغاز فصل مجاز صید میگو برای شناورهای قایق از روز ۳۰ تیر و برای شناورهای لنج، از اول مرداد ۱۳۹۸ اعلام شد.

معاون پژوهشی، پژوهشکده میگوی کشور در استان بوشهر بیان کرد: بر اساس نتایج دو گشت تحقیقاتی میزان تلاش صیادی میگو در سال جاری ۷٫۹ کیلوگرم بر ساعت بود که نسبت سال ۱۳۹۷ که این شاخص ۵٫۷ کیلوگرم بود، ۳۸ درصد افزایش تلاش صیادی وجود دارد، بنابراین انتظار می‌رود در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۷ که ۹۰۲ تن ساحل آوری میگو ثبت شد، چنین افزایشی را شاهد باشیم.

آیین جمشید افزود: میگو یکی از آبزیان دریایی مهم و اقتصادی است که به لحاظ ارزش غذایی و نقش آن در اقتصاد ساحل‌نشینان، همیشه موردتوجه قرارگرفته است، با توجه به کوتاه عمر بودن این آبزی و برای پایداری ذخایر آن، ضرورت دارد فعالیت‌های تحقیقاتی باهدف مدیریت بر ذخایر این نعمت خدادادی، به‌طور مستمر انجام شود.

انجام گشت‌های ارزیابی ذخایر میگو در ۳۰ ایستگاه

وی تصریح کرد: بدین منظور معمولاً از اواخر خرداد گشت‌های ارزیابی ذخایر میگو در آب‌های استان بوشهر در ۳۰ ایستگاه در آب‌های دریایی استان بوشهر از مطاف در آب‌های شهرستان دیر تا جزیره شمالی در شهرستان گناوه انجام می‌شود.

آیین جمشید اضافه کرد: اهداف این گشت‌ها تعیین زمان بهینه آغاز فصل صید میگو که بر مبنای افزایش طول بیش از ۷۰ درصد جمعیت میگوی صید شده به ۱۲ سانتی‌متر، تعیین میزان تلاش صیادی بر اساس میزان صید بر شناور در هر ساعت و درنهایت مشخص نمودن الگوی توزیع گله‌های میگو در اعماق و مناطق مختلف و تعیین نقاط پرتراکم میگو است.

وی افزود: بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از این گشت‌های تحقیقاتی زمان بهینه آزادی فصل صید میگو تعیین و به کمیته مدیریت صید استان بوشهر اعلام می‌شود، این گشت‌ها در آب‌های استان‌های هرمزگان و خوزستان نیز معمولاً در مرداد و شهریور انجام می‌شود.

معاون پژوهشی، پژوهشکده میگوی کشور در استان بوشهر خاطرنشان کرد: ۹۴ ذخیره مورد بررسی میگویی استان بوشهر از گونه ببری سبز بوده است و بیش‌ترین تراکم میگوها به ترتیب در محدوده رأس خان تا رود مند ۴۴ درصد، مطاف ۲۴ درصد و بین بندر رستمی تا باشی ۱۷ درصد بود و همچنین ۴۹ درصد ذخیره در اعماق بین ۱۰ تا ۲۰ متر و ۳۲ درصد در مناطق بین ۵ تا ۱۰ متر مشاهده شد.

 

آیین جمشید بیان کرد: پایان فصل صید میگو نیز بر اساس کاهش ذخیره به ۲۰ درصد مقدار اولیه و باهدف حفاظت از ذخایر برای تولید نسل بعد، هنگامی‌که میزان صید بر شناور در هر روز به ۴۰ کیلوگرم برسد، اعلان خواهد شد.

معاون پژوهشی، پژوهشکده میگوی کشور در استان بوشهر اضافه کرد: بر اساس نتایج این گشت‌های تحقیقاتی نقشه صید مناطق پرتراکم میگو با هدف افزایش راندمان صید، کاهش صید ضمنی (غیر هدف)، کاهش هزینه‌های صیادی و افزایش بازده اقتصادی فعالیت‌های صیادی، رسم و در اختیار جامعه صیادی قرار می‌گیرد تا آسیب‌رسانی به محیط‌زیست نیز به حداقل برسد.

صیادان از تور کشی در مناطق زیر ۵ متر و زیستگاه‌های حساس اجتناب کنند

معاون پژوهشی، پژوهشکده میگوی کشور در استان بوشهر بیان کرد: ضرورت دارد صیادان عزیز از تور کشی در مناطق زیر پنج متر و زیستگاه‌های حساس که توسط اداره کل شیلات اطلاع‌رسانی شده، اجتناب کنند تا با صیادی مسؤولانه به پایداری ذخایر دریایی و استمرار اشتغال و اقتصاد صیادی کمک نمایند تا این ذخایر خدادادی که به رسم امانت در اختیار ماست، به نسل‌های بعد نیز برسد.

وی اضافه کرد: با رعایت صیادی مسؤولانه می‌توان از اتفاقی که در مورد ذخایر بسیاری از آبزیان مانند ماهی حلوا سفید در خلیج‌فارس یا ماهیان خاویاری در آب‌های دریای خزر رخ‌داده و ذخایر این آبزیان در معرض انقراض قرارگرفته‌اند جلوگیری کرد.

خبر گزاری فارس/

ارسال نظر