کد خبر : 21428

ارتقاء گمرک، حلقه مفقوده توسعه همه جانبه بندر دیر+عکس

ارتقاء گمرک، حلقه مفقوده توسعه همه جانبه بندر دیر+عکس

گمرک بندر دیر با وجود ظرفیت و پتانسیل‌های فراوان و قابل قبولی که در زمینه حجم مبادلات و ترانزیت کالا برای ارتقاء به اداره کلی داشته، متاسفانه مجال مناسبی برای عرض اندام واقعی پیدا نکرده و گمرک آن که حریفی قدر در بنادر ساحلی جنوب محسوب می‌شود در تراز و جایگاه واقعی خود قرار نگرفته است.

بوشهر 24 شهرستان دیر، امید احمدپور: گمرک بندر دیر که از سالیان دور فعالیت خود را آغاز کرده،  امروز با گذشت بیش از ۹۰ سال از تاسیس، در بسیاری از بخش‌ها جهشی قابل تقدیر داشته و بر اساس آمار موجود در حال حاضر به رتبه اول استانی و  یازده کشور در عملکرد صادرات یخچالی دست یافته است. موضوعی که اطلاع رسانی گسترده آن می‌تواند هم توجه مسؤولین بلند پایه کشوری را به این بندر استراتژیک جلب و هم وارد کنندگان و صادر کنندگان زیادی را از تمامی استانهای کشور به سمت گمرک دیر سوق و رونق بیش از پیش اقتصادی شهر و استان را موجب گردد.

بر اساس آمار و اظهار همه مسؤولان دست اندرکار، هم اینک گمرک بندر دیر یکی از مهمترین مبادی صادرات کالا در میان بنادر استان محسوب می‌شود که حجم مبادلات آن طی دو سال اخیر با جهشی فوق العاده به بیش از هزاران تن کالا رسیده است و در چند سال اخیر نسبت به مدت مشابه سالهای قبل رشد فزاینده‌ای داشته که حجم کل صادرات را از این گذرگاه می‌توان میلیون‌ها تن در سال برآورد کرد.

با وجود ظرفیت و پتانسیل‌های فراوان و قابل قبولی که در زمینه حجم مبادلات و ترانزیت کالا برای ارتقاء به اداره کلی داشته، متاسفانه مجال مناسبی برای عرض اندام واقعی پیدا نکرده و گمرک آن که حریفی قدر در بنادر ساحلی جنوب محسوب می‌شود در تراز و جایگاه واقعی خود قرار نگرفته است.

موضوعی که سالها اهالی دیر بارها از دولت خواستار شتاب بخشی به پروسه ارتقاء آن شدند، اما با وجود بسیاری از شاخص‌های آماری و قانونی از ارتقا باز مانده است.

بندر دیر با ۱۰۵ مایل، نزدیک‌ترین مسافت دریایی با کشور قطر دارد 

اسماعیل مومنی یکی از بازرگانان شهرستان دیّر اظهار داشت: بندر دیر در بین بنادر کشور کمترین مسافت با کشور قطر دارد و لذا این مهم یک نقطه قوتی است که در کنار آن برنامه ریزی خوب و همدلی ادارات بندر، گمرک، جهادکشاورزی و سایر مراجع مسؤول باعث شده که روند صادرات در این شهرستان افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر حجم ترافیک گمرک دیر نسبت به شهرهایی که اداره کل هستند بسیار بالاست و اگر بخواهیم امکانات دیگری مستقر کنیم و اداره نیز به اداره کل ارتقاء یابد بدون تردید گمرک دیر قوی‌تر عمل خواهد کرد و افزایش صادرات این بندر نیز بطور قطع افزایش پیدا می‌کند.

این شهروند دیری در تشریح امتیازات اداره کلی گمرک تصریح کرد: تفویض اختیار بیشتر و استقلال در عملکرد یکی از امتیازات برجسته ارتقاء گمرک تلقی می‌شود که با جذب و بکارگیری نیروهای بیشتر به اشتغال زایی منطقه نیز کمک فراوانی می‌کند و در نتیجه خدمات بیشتری را به مردم ارائه خواهد کرد.

مومنی با اشاره به قابلیت‌های موجود در این بندر گفت: دیر از لحاظ زیر ساخت‌های بندری ظرفیت‌های خوبی دارد و در حال حاضر دو انبار خیلی خوب نمونه‌ای از این قابلیت‌هاست و تنها بندری است که دارای هشت رمپ است و هشت لندیکراف می‌توانند بطور همزمان پهلوگیری و عملیات تخلیه و بارگیری انجام دهند و این برای ما خیلی حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: بندر دیر در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۹۰ هزار دلار صادرات داشته در حالی که در سال گذشته رقمی معادل ۹۰ میلیون دلار یعنی هزاران برابر پیشرفت داشته است.

مومنی از همدلی خوب مسؤولان تقدیر کرد و گفت: یقینا با این انسجامی که در برنامه ریزی مسؤولان برای فراهم ساختن تسهیلات ترانزیت کالا وجود دارد بسیاری از تجار و صادرکنندگان را به سمت دیر سوق خواهد داد و در نتیجه با پیگیری مسؤولین امر، زمینه ارتقاء گمرک به یاری خداوند در کمترین زمان ممکن فراهم خواهد شد.

ضرورت رفع موانع برای صادرات گوجه فرنگی 

یکی از شهروندان دیری گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان یک ظرفیت بزرگ برای صادرات محصول گوجه فرنگی استان بوشهر است و لذا در این زمینه به تمرکز بیشتری نیاز است.

اصغر درگاهی افزود: ارتقاء پایانه صادرات دریایی بندر دیر برای افزایش محصولاتی مثل گوجه که مرکز تولید خارج از فصل و در کنار ماهی و میگو که به عنوان بزرگترین بندر صیادی کشور بوده بسیار ضروری است و در این راستا استلزامات آن که شامل زیرساخت‌های فیزیکی و اداری گمرک دیر است باید ارتقاء یابد.

وی گفت: هر چقدر گوجه فرنگی تولید کنیم در کشورهای خلیج خریدار دارد و در این زمینه باید هم کار مطالعاتی برای بازار‌های مقصد و هم تمرکز بیشتر برای رفع موانع صادرات محصول در بندر دیر ایجاد شود.

درگاهی که در بخش ترانزیت کالا فعالیت دارد گفت: صادرات محصولات کشاورزی به کشور قطر از یه هزار و 520 تن در سال ۹۵ به 199 هزار و 222  تن در سال ۹۸ رسیده و این حجم از افزایش صادرات در سالهای اخیر نشان از رشد قابل توجه محصولات صادراتی دارد و لذا لازم است رفع موانع موجود در این بندر، بطور جدی در دستور کار مسؤولان قرار گیرد. 

به گزارش بوشهر24، از 11 هزار هکتار سطح زیر کشت گوجه فرنگی استان بوشهر، حدود هفت هزار و 500 هکتار آن با پیش بینی برداشت بالغ بر 350 هزار تن از این محصول در شهرستان دیر است.

ارتقاء گمرک بندر دیر به اداره کل باعث تقویت و تسهیل در صادرات

فرماندار دیر، با تأکید بر ضرورت ارتقا گمرک بندر دیر اظهار کرد: در راستای ارتقا و فعال‌سازی بیشتر گمرک در شهرستان که دارای ظرفیت لازم و بالایی است، پیگیری‌ها و مکاتبات متعددی  با مراجع مسؤول و رئیس کل گمرک کشور انجام گرفته  که تا حصول نتیجه باید دنبال شود.

کریم علی حسنی تصریح کرد: گمرک شریان اصلی مبادلات مرزی و یکی از مهمترین پیشران‌های حوزه  اقتصاد در شهرستان است؛ لذا گمرک این بندر با هدف توسعه و رونق اقتصادی منطقه باید بیش از پیش تقویت و ارتقاء یابد.

وی ادامه داد: گمرک دیر کوتاه‌ترین فاصله تا کشور قطر را دارد و با توجه به مزایایی که در این بندر قرار دارد رغبت تجار و بازرگانان کشور  جهت مبادلات تجاری در شهرستان افزایش یافته است.

فرماندار شهرستان دیر ارتقاء گمرک دیر را ضروری و مورد تاکید قرار داد و گفت: در حال حاضر علی رغم صادرات خوب ولی ارتقا گمرک در کنار صدور مجوز مرز رسمی و تجهیزاتی از جمله ایکس ری ضروری است که برای این دو مورد هم پیگیری‌های ویژه‌ای صورت گرفته و امیدواریم با ادامه پیگیری‌ها به نتایج خوب و ملموسی منجر شود.

بندر دیر از ظرفیتهای خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است

رئیس اداره بندر و دریانوردی بندر دیر گفت: دیر با داشتن ظرفیت‌های بسیار بالا در حوزه‌های تجارت، بازرگانی و صنعت جزء بنادر مهم استان می‌باشد.

فرهاد کاظمی افزود: بندر دیر با توجه به موقعیت جغرافیایی استثنایی که دارد به یکی از قطب‌های صادر کننده کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شده و در حال حاضر به عنوان تنها اسکله و بندر صادر کننده یخچالی به قطر در استان است که آمارها نشان می‌دهد صادرات از رشد خوبی برخوردار بوده است.

وی افزود: در حال حاضر محصولات کشاورزی این  استان و استان‌های همجوار از بندر دیر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

کاظمی طرح توسعه اسکله بتنی دیر را یکی از اقدامات موثر در حوزه دریایی دانسته و گفت: ظرفیت فعلی صادرات اسکله ما ۳۵۰ هزار تن است اما با ایجاد رمپ‌های جدید در قسمت‌های خاکی، صادرات این بندر را بیش از ظرفیت اسکله افزایش داده‌ایم و در طرح توسعه‌ای که در دست پیگیری است و مطالعات اولیه آن نیز انجام گرفته به ۲۰۰ متر دیگر اسکله بتنی و رمپی نیازمند است تا شناورهای بیش از دو هزار و 500 تنی وارد بندر شوند و در جهت صادرات کالا پهلوگیری کنند و مطالعات دوم آن صورت گرفته است.

رئیس اداره بندر و دریانوردی دیر خاطرنشان کرد: بندر دیر با توجه به ظرفیت‌های بالا و موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی که در استان بوشهر برای صادرات کالا و همچنین امنیت پهلوگیری شناورهای دریایی دارد و نزدیکی به سکوهای نفتی نیازمند است گمرک آن نیز به تناسب حجم بالای کالا، ارتقاء امتیازی از جمله کاپوتاژ دارد تا شاهد پیشرفت و رونق اقتصادی در شهر و استان باشیم.

ترانزیت بیش از ۹۲ هزار تن کالا از گمرک دیر در 6 ماه نخست سال

مدیر گمرک بندر دیر در استان بوشهر گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۹۲ هزار و ۱۷۱ تن کالا از طریق گمرک بندر دیر صادر شده است.

فضل الله احمدی، ارزش دلاری کالاهای ترانزیت شده به خارج از کشور را از گمرک بندر دیر ۲۷ میلیون ۶۷۸ هزار و ۲۵۷ دلار اعلام کرد و افزود: علی رغم شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزهای کشور با همسایگان در برخی از ماههای سال، حجم کالای صادراتی خارج شده از این بندر رشد قابل توجهی داشته است.

وی اضافه کرد: در این مدت بیش از ۳۸۱ هزار و ۶۱۰ کیلوگرم کالا به ارزش ۸۱۸ هزار و ۷۳۴ دلار وارد گمرک بندر شده  که نشان دهنده حجم ترافیک بالای ترانزیت در این شهرستان است.

احمدی افزود: بیشتر کالاهای غیر نفتی به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده که اولین محموله صادرات سال جاری، میوه و تره بار این گمرک به مقصد کشور کویت بارگیری شد و عمده کالاهای وارداتی نیز خودکار، لوازم یدکی خودرو و لوازم خیاطی بوده که از کشورهای امارات، چین و سوئد وارد شده است.

مدیر گمرک دیر تصریح کرد : حجم بالای ترانزیت کالا و افزایش درآمد گمرک ناشی از توجه کافی و دقت لازم این گمرک به کالاهای تجاری و اقبال شایسته بازرگانان و تجار به روند رو به تسهیل امورات گمرکی در این شهرستان است که خوشبختانه روز به روز شرایط مطلوب‌تری را برای تجار و بازرگانان فراهم می‌سازد.

ارتقای گمرک بندر دیر در اولویت اصلی مسؤولان قرار گیرد 

رئیس شورای اسلامی شهر دیّر گفت: بندر دیر با داشتن ۹۵ کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس، و برنامه ریزی برای احداث ۲۵ واحد صنایع پایین دستی شرکت‌های پتروشیمی، نیازمند ارتقای گمرک آن به اداره کل و داشتن مرز رسمی تجاری است.

مهران پوسه اضافه کرد: در حال حاضر اسکله با زیرساخت های لازم و حجم ترانزیت کالاهای صادراتی، مسافرتی و وارداتی و گردشگری و نزدیکی به چاه‌های نفتی گلشن و فردوس و داشتن انبارهای بزرگ گمرک از ظرفیت‌های مهم مبادلات تجاری این شهر است که گمرک آن نیز در تراز این ظرفیت‌های مهم باید ارتقاء پیدا کند.

وی گفت: دیر به عنوان یکی از قدیمی ترین بنادر استان بوشهر زمینه ارتقا و پیشرفت دارد و اکنون نیز با میزان اظهارنامه سالانه چهار هزار و ۶۷ خروجی در امر صادرات کالای یخچالی و واردات به کشور رتبه یازدهم و در استان بوشهر رتبه اول را دارد.

رئیس شورای شهر دیر از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خواست برای ارتقای گمرک بندر دیر، تلاش، همکاری و حمایت ویژه‌ داشته باشد.

ارتقاء گمرک مطالبه جدی بندرنشینان دیری
 موقعیت ممتاز و استراتژیک بندر دیر نسبت به سایر گمرکات استان به همراه قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که این بندر در زمینه زیرساخت‌های قابل اطمینان برای ترانزیت و عملیات تخلیه و بارگیری کالا دارد و از طرفی چون دیر از قدیم الایام با کشورهای مختلف جهان در تجارت دریایی همکاری و مراوده بازرگانی داشته امروز به یکی از بنادر مهم در زمینه تجارت دریایی شناخته می‌شود و اینک نیز نقش موثری در گسترش صادرات غیر نفتی و رشد اقتصاد کشور ایفا می‌کند و آمارها نیز موید عملکرد قوی گمرک شهرستان در زمینه‌های مختلف ترانزیت کالاست.

لذا با عزمی که در مسؤولان برای پیگیری این مطالبه مردمی سراغ می رود انتظار است در فرصت باقی مانده از عمر دولت،  ارتقاء گمرک این بندر مورد توجه دولتمردان قرار گرفته و بزودی شاهد استقرار اداره کل گمرک در بندر دیر باشیم.

گفتنی است شهرستان دیر با 75 هزار نفر جمعیت و داشتن 95 کیلومتر مرز دریایی در 200 کیلومتر مرکز استان واقع شده که  شغل اکثر مردم آن کشاورزی و دریانواردی است و عمده محصولات آن  ماهی، میگو و گوجه فرنگی است که صادرات جهانی دارد.

 

ارسال نظر