کد خبر : 21470

شهرک شیلاتی «رودشور» تولید میگوی پرورشی استان بوشهر را به ۴۸ هزار تن افزایش می‌دهد

شهرک شیلاتی «رودشور» تولید میگوی پرورشی استان بوشهر را به ۴۸ هزار تن افزایش می‌دهد

مدیرعامل شهرک شیلاتی استان بوشهر با اشاره به ساخت شهرک شیلاتی در رودشور گناوه گفت: با تکمیل این شهرک شیلاتی، تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر به ۲ برابر افزایش می‌یابد و به ۴۸ هزار تن می‌رسد.

بوشهر24،  اجرای طرح‌های آبزی‌پروری یکی از محورهای توسعه استان بوشهر است که در این راستا طرح‌های متعددی در عرصه‌های پرورش ماهی، میگو، جلبک دریایی، آرتمیا تدوین و عملیاتی شده است.

اکنون استان بوشهر در پرورش میگو از ظرفیت‌های مهمی برخوردار است به‌گونه‌ای که بیش از 60 درصد میگوی پرورشی کشور در این استان تولید می‌شود و این در حالی است که طرح‌های پرورش میگو در اراضی ساحلی استان بوشهر رو به افزایش است.

در زمینه توسعه طرح‌های پرورش میگو  ساخت شهرک‌ شیلاتی رود شور گناوه در سه هزار و 600 هکتار آغاز شد.

ساخت شهرک‌ شیلاتی پرورش میگو رودشور نخستین شهرک بخش خصوصی در کشور است که در سفر رئیس جمهور در سال 1397 عملیات اجرایی آن آغاز شد و در این سفر اعتباراتی برای اجرای طرح‌های زیرساختی آن مصوب شد.

مدیرعامل شهرک شیلاتی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر وضعیت پیشرفت فیزیکی این شهرک را برشمرد و اظهار داشت: در ایجاد زیرساخت‌های شهرک شیلاتی رودشور گناوه 4.5کیلومتر جاده اصلی آن به پایان رسیده و برای ساخت کانال آبرسان و زه‌کشی به طول 36 کیلومتر 5 میلیون مترمکعب خاک‌برداری شده و تا آذرماه تکمیل می‌شود.

احمد مرادی به جاده بین مزارع این شهرک  شیلاتی پرداخت و بیان کرد: در اجرای 4 کیلومتر جاده بین مزارع به سبب باتلاقی بودن تاکنون 800 متر آن اجرا شده و این در حالی است که 26 کیلومتر جاده بین مزارع ساخته می‌شود.

وی، ساخت 2 موج‌شکن رسوب‌گیر را از دیگر پروژه‌های زیرساخت شهرک شیلاتی رودشور دانست و تصریح کرد: طول هرکدام از این موج‌شکن‌ها 805 متر و تاکنون 580 متر آن اجرا شده است.

مدیرعامل شهرک شیلاتی استان بوشهر از اجرای پل‌ها برروی تقاطع بین کانال‌ها و جاده بین مزارع خبر داد و خاطرنشان کرد: کار مطالعه این پل‌ها به پایان رسیده که عملیات اجرایی آن بعد از فصل زمستان آغاز می‌شود.

مرادی با اشاره به ساخت خطوط داخلی و خط انتقال برق در این شهرک تصریح کرد: برای اجرای خطوط داخلی برق با اعتبار 18 میلیارد تومان پیمانکار انتخاب شده که با تکمیل آن 10 مگاوات برق از بندرریگ انتقال می‌یابد و این در حالی است که برای تأمین 45 مگاوات برق کار مطالعه آن به پایان رسیده است.

وی، اجرای خط انتقال از نیروگاه سیکل ترکیبی گناوه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: برای اجرای این طرح  120 میلیارد تومان دولت متقبل شده است.

مدیرعامل شهرک شیلاتی استان بوشهر با اشاره به اینکه اجرای خط انتقال برق این شهرک افزود: در این راستا نیاز به انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه برق منطقه‌ای فارس، شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر و شهرک کشاورزی است.

مرادی با بیان اینکه زمین‌های شهرک‌ شیلاتی رودشور گناوه به 50 قطعه تقسیم و واگذار شده است تصریح کرد: هر قطعه 50 هکتاری افزون بر 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود که 300 میلیارد تومان آن تسهیلات است.

وی، با بیان اینکه برای اجرای طرح زیرساختی شهرک شیلاتی رود شور گناوه در سال 1397 حدود 75 میلیارد تومان مصوب شد گفت: این رقم در سال گذشته به 120 میلیارد تومان و امسال به 150 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل شهرک شیلاتی استان بوشهر قابلیت و ظرفیت این شهرک پرورش میگو را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در این شهرک شیلاتی زنجیره تولید شامل واحدهای تکثیر، فرآوری، خوراک و بسته بندی و اشتغال 2 هزار و 500 نفر پیش بینی شده که تکمیل آن تحول چشمگیری در اقتصاد استان بوشهر و کشور ایجاد می‌کند.

مرادی، ارز آوری سالانه تولیدات میگوی این شهرک را 200 میلیون دلار دانست و بیان کرد: برای تسریع در اجرای زیرساخت‌های شهرک شیلاتی رودشور نیاز به مشارکت بیشتر دولت در تخصیص اعتبارات است که بر اساس برنامه زمان بندی تکمیل و افتتاح شود.

وی، باقدردانی از توجه استاندار بوشهر در حل مشکلات  و رفع موانع افزود: از 120 میلیارد تومان اعتبار زیرساخت‌های این شهرک شیلاتی نیاز به کمک 20 درصدی اعتبارات دولتی است.

مدیرعامل شهرک شیلاتی استان بوشهر نقش این شهرک در تولید ناخالص ملی را بسیار مهم دانست و بیان کرد: این شهرک بیش از 4 برابر یک شرکت پتروشیمی می‌تواند در ارزآوری و تولید ناخالص ملی اثرگذار باشد که تسریع در تکمیل آن در اقتصاد کشور و اشتغال بسیار موثر است.

مرادی به تولید میگو از این شهرک شیلاتی پرداخت و خاطرنشان کرد: با تکمیل شهرک شیلاتی رودشور گناوه تولید میگو در استان بوشهر به 2 برابر افزایش می‌یابد و به 48 هزار تن می‌رسد.

 

ارسال نظر