کد خبر : 21616

۱۰ هزار کیت تشخیص سریع ویروس کرونا برای استان بوشهر تامین شد

۱۰ هزار کیت تشخیص سریع ویروس کرونا برای استان بوشهر تامین شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ۱۰ هزار کیت تشخیص سریع کرونا برای اجرای گام چهارم و ردیابی این ویروس برای این استان تامین شده‌است.

دکتر سعید کشمیری روز جمعه در گفت وگو با بوشهر24 افزود: از کیت‌های آنتی ژنی تشخیص سریع در قالب طرح شهید "قاسم سلیمانی" برای بیماری یابی سریع و موارد مثبت کووید ۱۹ و تمام افرادی که با آنها درتماس هستند استتفاده، می‌شود.

وی بیان کرد: کیت تشخیص سریع مبتنی بر آنتی ژن کرونا بدون نیاز به نمونه گیری از بینی و حلق در مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌تواند مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ را شناسایی کند.

کشمیری اضافه کرد: با استفاده از این کیت جدید، دیگر نیاز به محیط آزمایشگاهی و حضور پزشک ندارد و برخلاف کیت‌های پی‌سی‌آر کنونی که ۴۸ ساعت برای نشان دادن نتیجه زمان لازم دارد، در هر محیط و منطقه‌ای می‌توان ابتلای فرد به بیماری کووید ۱۹ را متوجه شد.

وی یادآور شد: در کنار استفاده از این کیت‌ها آزمایشگاه‌های، پی سی آر نیز کار خود را در زمینه تشخصیص افراد مبتلا به ویروس کرونا  انجام می‌دهند.

کشمیری گفت: طرح شهید سلیمانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بسیج با هدف شناسایی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و اطرافیان آنها، قرنطینه خانگی و بستری بیماران بدحال، درمان و تامین نیازهای بیماران و سالمندان از روز شنبه در تمام مناطق استان بوشهر توسط تیم‌های مراقبتی و نظارتی اجرا می‌شود.

دبیرستاد مقابله با کرونا استان بوشهر افزود: در زمان حاضر تنها شهرهای بوشهر و گناوه در وضعیت نارنجی و هشت شهرستان دیگر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

وی یادآور شد: براساس اطلاعیه شماره چهار قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا از روز شنبه محدودیت‌ها در شهرهای کشور متناسب با وضعیت قرمز، نارنجی یا زرد هر شهر مجدانه اعمال می‌شود و همچنان ورود خودروهای شخصی با پلاک غیر بومی به شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای شخصی پلاک بومی شهرهای قرمز و نارنجی به سایر شهرها ممنوع است. 

کشمیری اضافه کرد: در زمان حاضر ۱۱۷ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که از این تعداد ۲۴ مورد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و از این تعداد ۱۱ مورد با کمک دستگاه نفس می‌کشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان تاکنون ۱۶ هزار و ۹۷۵ نفر و مجموع جان‌باختگان ناشی از ابتلا به این ویروس به ۸۱۵ ‌نفر رسیده‌است که از این تعداد ۸۱۱ نفر مورد مثبت قطعی و چهار نفر مورد مشکوک بوده‌اند.

 

ارسال نظر