کد خبر : 21651

پایگاه بسیج و سلامت گناوه در طرح شهید سلیمانی فعال شد

 پایگاه بسیج و سلامت گناوه در طرح شهید سلیمانی فعال شد

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: در اجرای طرح شهید سلیمانی ۳۱۲ نیروی اجرایی مشارکت دارند که در قالب ۳۵ پایگاه بسیج ، سلامت و مرکز خدمات جامع سلامت روستایی در این شهرستان فعالیت می‌کنند.

عصمت حیدری روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار بوشهر24 افزود: در این طرح ۱۰۶ بسیجی در ۲۴ پایگاه مقاومت بسیج به ۲۰۶ نیروی بهداشتی در ۶ پایگاه سلامت و ۵ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی کمک و یاری می‌کنند.

وی اظهارکرد: این طرح در تفاهم‌نامه مشترک توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت تدوین شده است که از ۱۷ آذر توسط شبکه بهداشت و درمان با مشارکت نیروهای بسیج، جمعیت هلال‌احمر و سایر سازمان‌های مرتبط این شهرستان اجرایی شده است.

وی گفت: طرح شهید سلیمانی چهارمین گام به منظور مدیریت و کنترل بیماری کرونا در سطح شهرستان گناوه است که در گام اول مدیریت و کنترل این بیماری در ابتدای شیوع آن، شهروندان گناوه‌ای به صورت تلفنی غربالگری شدند و در گام دوم و سوم غربالگری بیماران آسیب‌پذیر و زنان باردار انجام شد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گناوه افزود: تشدید نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و بازرسی بهداشتی از کلیه اماکن صنفی به منظور نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حمایت از خانواده‌های نیازمند در طرح شهید سلیمانی، کاهش موارد بستری در بیمارستان، کاهش میزان مرگ ‌ومیر و قطع چرخه انتقال کرونا از اهداف اصلی طرح است.

وی بابیان اینکه در این طرح سه تیم حمایتی، نظارتی و مراقبتی تعریف‌شده است اظهارداشت: این طرح توسط ۴۵ تیم مراقبتی و حمایتی و نظارتی شامل ۱۱ تیم مراقبت رهگیری تماس، ۳ تیم مراقبت در منزل، ۱۱ تیم حمایتی و ۲۰ تیم نظارتی در شهرستان اجرا شده است.

وی افزود: تیم‌های مراقبتی شامل بهورزان، مراقبین سلامت و نیروهای داوطلب از هلال‌احمر، سفیران سلامت خانوار و رابطان سلامت محله، تیم‌های حمایتی اعضای سازمان بسیج و نظارتی شامل بازرسان بهداشت محیط و حرفه‌ای است.

حیدری گفت: تیم‌های مراقبتی اقداماتی از قبیل غربالگری تلفنی خانواده‌ها، شناسایی بیماران و ارائه خدمات درمانی و دارویی به افراد را در منزل بر عهده دارند.

وی اظهارکرد: تیم‌های حمایتی جمع‌آوری کمک‌های مردمی از سوی سازمان‌های مردم نهاد، انجمن‌ها و خیرین و توزیع آنها بین خانواده‌های نیازمند را انجام خواهند داد و نظارت بر اماکن صنفی بر عهده تیم‌های نظارتی است که در صورت تخلف اعمال قانون خواهند کرد.

وی گفت: تیم‌های حمایتی با تشویق سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا خاص به قرنطینه خانگی همراه با ارائه خدمات لازم به آنها، قرنطینه معکوس که یکی از راهبردهای اصلی پیش‌بینی‌شده در طرح است را انجام خواهند داد.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد و در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد.

 

ارسال نظر