کد خبر : 21655

شش خدمه موتور لنج صیادی در آبهای بوشهر از خطر مرگ نجات یافتند

شش خدمه موتور لنج صیادی در آبهای بوشهر از خطر مرگ نجات یافتند

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهرگفت: شش خدمه موتور لنج صیادی پس از پنج روز سرگردانی در آب‌های خلیج فارس حوزه سرزمینی این استان در عملیات موفقیت آمیز جستجو و نجات از خطر مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

به گزارش بوشهر24، روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر  روز دوشنبه به نقل از محمد قاسمی  افزود: در تاریخ ۱۹ آذر ماه و درپی تماس تلفنی با مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی بوشهر مبنی بر عدم بازگشت یک شناور در موعد مقرر و نداشتن ارتباط تلفنی و رادیویی با آنان بلافاصله اقدام‌های لازم صورت گرفت و با توجه به نداشتن موقعیت دقیق صید، شناور ناجی ۱۸ از بندر عامری  به همراه یک فروند شناور متعلق به نیروی دریایی سپاه جهت جستجوی منطقه خورخان و شناور ناجی ۸ از بندر دیر جهت جستجو در منطقه مطاف اعزام شدند.

 وی بیان کرد: شناورهای اعزامی به منطقه بر اساس الگوهای تعیین شده روز بعد ۲۰ آذرماه نیز به عملیات جستجو  پرداختند.

قاسمی ادامه داد: همچنین به منظور  شناسایی بهترمنطقه ، یک فروند واحد پروازی به همراه کارشناس جستجو و نجات از بوشهر  به منطقه اعزام شد که پس از رویت نشدن شناور مفقودی به مقر خود در فرودگاه بوشهر بازگشت.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اضافه کرد: در تاریخ ۲۱ آذر به طور مجدد شناور ناجی ۸ از بندر دیر، ناجی ۲۰ از بندر عسلویه و ناجی ۱۸ از بندر عامری به منطقه اعزام شدند ‌تا بر اساس الگوهای تعیین شده عملیات جستجو و نجات را انجام دهند که در پایان روز نیز  شناور مورد نظر رویت نشد و شناوهای عملیاتی به پایگاه های خود بازگشتند.

وی بیان کرد: از لحظه اطلاع از موضوع پیام ایمنی بر روی کانال ۱۶ دستگاه VHF از ایستگاه‌های بوشهر، لاورساحلی، دیر، کنگان و عسلویه به صورت مرتب پخش شد و پیام ایمنی از طریق دستگاه ناوتکس نیز از ایستگاه بوشهر و هرمزگان  ارسال شد.
قاسمی ادامه داد: همچنین از طریق تماس تلفنی با مرکز M R C C  قطر حادثه اطلاع رسانی شد  و در اقدامی دیگر و با هماهنگی لازم اطلاع رسانی جهت هماهنگی با کشورهای بحرین و عربستان نیز انجام شد. 

وی اظهارداشت : در روز ۲۲ آذرماه نیز همچنان عملیات جستجو و نجات توسط شناورهای ناجی در محدودهای تعیین شده و براساس الگوها انجام شد ولی شناور درمانده رویت نشد.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر عنوان کرد: در روز پنجم  و در تاریخ ۲۳  آذرماه نیز  هماهنگی جهت اعزام بالگرد صورت گرفت و بالگرد به همراه کارشناس جستجو و نجات اداره کل بنادر و دریانوردی استان به محدوده احتمالی اعزام شدند که پس از ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه عملیات جستجو  رویت شناور و خبر سلامتی هر شش خدمه موتور لنج توسط بالگرد دریافت شد و بلافاصله شناور ناجی ۸ از بندر دیر به موقعیت اعلام شده اعزام شد و با رفع نقص فنی از شناور  درمانده این موتور لنج را تا بندر دیر پشتیبانی کرد.

 

ارسال نظر