کد خبر : 21673

متخصص عفونی: ویروس کرونا ظرف سه ثانیه به افراد منتقل می شود

متخصص عفونی: ویروس کرونا ظرف سه ثانیه به افراد منتقل می شود

یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت:باتوجه به اینکه ویروس کرونا در مدت سه ثانیه از شخص مبتلا به شخص سالم (اگر نزدیک آن نشسته باشد) منتقل می‌شود باید دستورالعمل‌های بهداشتی را در این خصوص جدی گرفت.

دکتر کتایون وحدت روز سه شنبه درگفت وگو با بوشهر24، افزود: ثبات بیماری کووید ۱۹ در استان در آستانه شب یلدا مردم را فریب ندهد بلکه این شرایط باید آنها را مصمم کند تا آیین مربوط به این  شب باستانی را به سال آینده موکول کنند.

وی یادآورشد:هر چند شیوع ویروس کرونا در استان‌های جنوبی به دلیل تغییر شرایط جوی، قرنطینه، تعطیلی مدرسه‌ها و فعالیت اداره‌ها با شمار کمتری از کارکنان خود منجر به سیر نزولی بیماری شده اما این وضعیت بسیار شکننده و به طور کامل پایدار نیست.

وی بیان کرد: ادامه این روند وابسته به رفتار افراد است و اگر به هر دلیلی رفت و آمدها و دورهمی‌ها در یک فضای بسته افزایش یابد احتمال شدت و پیک بیماری تا ۲ هفته آینده وجود دارد.

متخصص بیماری‌های عفونی وگرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: مشاهده‌ها ثابت کرده جمع شدن تعداد زیادی از افراد در یک خانه، صحبت کردن با هم و پائین آوردن ماسک برای غذا خوردن دردورهمی‌های خانوادگی میزان انتقال ویروس را شدت می‌بخشد.

وی تاکید کرد: در دورهمی‌های خانوادگی به غیر از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و والدین، کودکان نیز به دلیل اینکه همواره مورد توجه قرار می‌گیرند در معرض خطر قرار دارند.

وحدت اضافه کرد: باتوجه به اینکه هیچ مصونیتی در خصوص بیماری کووید ۱۹وجود ندارد این تصور اشتباهی است که بگوئیم تنها یک طیف سنی خاصی از افراد دچار بیماری می‌شوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی گفت: باتوجه به اینکه مدت این بیماری هنوز یکساله نشده و ناشناخته‌ها نسبت به آن  زیاد است؛ هیچ مصونیتی نسبت به این بیماری وجود ندارد.

وی یادآور شد: بدلیل اینکه بسیاری از افرادی که مبتلا به ویروس کرونا می‌شوند در مقابل آن آنتی بادی درست نمی‌کنند براین اساس، هنوز نمی‌دانیم کسانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند برای بار چندم می‌توانند این بیماری را بگیرند و اگر مبتلا شدند تا چقدر می‌توان مصونیت داشت.

وحدت ادامه داد: باتوجه به اینکه تمام جمعیت بشری تاکنون با این ویروس برخورد نکرده بنابراین تمام این جمعیت از نوزاد یک روزه تا فرد ۱۰۰ ساله به یک اندازه مستعد ابتلا به بیماری هستند اما گروه‌هایی از جمله افراد مسن و بالای ۶۵ سال، بیماران دیابتی، قلبی و عروقی، بیماری‌های خونی و زنان باردار بیشتر در معرض خطر قرار دارند و بیماری را شدیدتر می‌گیرند.

وی تاکید کرد: براین اساس هیچ گروه سنی خاصی مد نظراین بیماری نیست وبا توجه به اینکه بسیاری از افراد از حساسیت ژنتیکی و مادرزادی خود نسبت به این ویروس خبر ندارند ممکن است این بیماری را در حدی شدید بگیرند که ممکن است جان خود را از دست بدهند.

وحدت اضافه کرد: باتوجه به اینکه در این مدت جوانان زیادی بدون داشتن هر گونه بیماری زمینه‌ای به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از بین رفته اند پس در این شرایط رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تنها و تنها راه محافظت از خود و عزیزانمان است.

ارسال نظر