کد خبر : 11446

وزیر اقتصاد: مناطق آزاد کمر تولید داخل را شکسته است

وزیر اقتصاد: مناطق آزاد کمر تولید داخل را شکسته است

وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: مناطق آزاد در کشور از هدف اصلی خود دور شده و به‌سمت وارد کردن کالا به کشور و ضربه به تولید ملی هستند که این روند باید معکوس شود.

به گزارش " بوشهر 24 "، علی طیب‌نیا امروز صبح در دیدار با آیت‌الله شیخ مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه اظهار کرد: طی یک سال و نیم اخیر در دولت یازدهم توفیقاتی به دست آمده که بیش از حد پیش‌بینی بوده و نتیجه‌ حمایت‌های مقام معظم رهبری و تحمل سختی‌ها توسط مردم است.

وی بیان داشت: کاهش تورم از ۴۰ به ۱۵ درصد اتفاق کم سابقه‌ای بود به دنبال کاهش آن با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی هستیم.
 
وزیر اقتصاد با اشاره به تغییر قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای و تحریم‌های شدید در سال گذشته اضافه کرد: نرخ نفت از بشکه‌ای ۱۰۵ دلار در نیمه سال گذشته به بشکه‌ای ۴۵ دلار در نیمه دوم سال رسید و ۷ میلیارد دلار از محل فروش نفت به دلیل تحریم‌ها به حساب ایران واریز نشده است.
 
طیب‌نیا همچنین از افزایش ۶۵ درصدی درآمد گمرک ایران در سال قبل خبر داد و افزود: سود سهام دولت با وجود واگذاری شرکت‌ها به مردم ۹۵ درصد افزایش یافته است.
 
وی از افزایش ۴۲ درصدی درآمد مالیاتی کشور طی سال گذشته در شرایط رکودی خبر داد و بیان داشت: این امر در راستای خواسته‌های رهبر فرزانه انقلاب صورت گرفته است.
 
وزیر اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: این امر با تورم ۱۵ درصد سال گذشته حداقل ۲۷ درصد به صورت واقعی تحقق یافته است.
 
طیب‌نیا با بیان اینکه به‌دنبال دریافت مالیات بر اساس اطلاعات جامع هستیم، گفت: با اجرای طرح جامع سیستم الکترونیکی دریافت مالیات که کرمانشاه نیز پایلوت آن است، با اجرای ناقص آن سال گذشته از یک نفر بیش از ۱۰۰ برابر مالیات دریافت شد.
 
وی با تصریح اینکه به‌دنبال فشار مالیاتی بر اقشار کم‌درآمد نیستیم، اضافه کرد: شناسایی افراد با درآمد بالا در این طرح و ثبت تمامی اطلاعات اقتصادی افراد گامی موثر برای جلوگیری از فرار مالیاتی است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی کاهش وابستگی به نفت را یکی از موارد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: کاهش فاصله صادرات غیرنفتی و واردات به حداقل رسیده است.
 
به گفته وی، کل واردات سال گذشته ۵۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است و صادرات نیز بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بوده است.
 
طیب‌نیا بهبود روابط تجاری و بانکی و معاملات بازرگانی با عراق را مورد تاکید قرار داد و گفت: وابستگی به نفت باید بیشتر کاهش یابد و رشد بدون اتکا به نفت داشته باشیم.
 
وی در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری در کرمانشاه بیان داشت: مناطق آزاد در کشور از هدف اصلی خود دور شده و به‌سمت وارد کردن کالا به کشور و ضربه به تولید ملی هستند که این روند باید معکوس شود./ فارس

ارسال نظر